Wrocław gotowy na unijne wsparcie

2009-11-05 16:34
Wizualizacja: Port Lotniczy Wrocław
Autor: Port Lotniczy Wrocław SA Wizualizacja: Port Lotniczy Wrocław

Port Lotniczy Wrocław złożył wniosek o unijną dotację na rozbudowę. Pieniądze z Brukseli wyda na budowę nowego terminalu i płyt lotniskowych.

Port Lotniczy Wrocław wystąpił o 128 mln 110 tys. zł dotacji, czyli o około 40% kosztów kwalifikowanych. Dokumenty zgodnie z procedurą trafiły do Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
– Do końca roku planujemy podpisać umowę z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. Resort wystąpi z kolei w naszym imieniu do Komisji Europejskiej z wnioskiem o finansowanie – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Lotnisko ma na koncie pionierskie działanie, gdyż wrocławski wniosek to pierwsza w Polsce aplikacja o unijne dofinansowanie tzw. "dużego projektu" rozbudowy i modernizacji lotniska ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego przygotowanie nadzorowali m.in. unijni eksperci z Inicjatywy JASPERS, którzy na bieżąco weryfikowali i opiniowali przyjęte w projekcie założenia. Dzięki temu procedura akceptacji w Komisji Europejskiej będzie skrócona do niezbędnego minimum.

Nowy terminal o powierzchni ok. 40 tys. m2 powstanie w 2011 roku. Za prawie 300 mln zł obiekt zbuduje polsko-niemieckie konsorcjum Hochtief. Inwestycja pozwoli na zwiększenie przepustowości terminalu z 1,2 do 3,2 mln – a docelowo nawet 7 mln pasażerów rocznie.

Zarząd Portu Lotniczego Wrocław przygotowuje także wniosek o unijne dofinansowanie drugiej inwestycji, tzn. rozbudowy dróg szybkiego zejścia i płaszczyzn kołowania. Ten projekt znajduje się na liście rezerwowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a wielkość dofinansowania zamyka się w kwocie 18 mln zł.

Ponadto, zgodnie z przyjętym przez akcjonariuszy planem, do końca roku Port Lotniczy Wrocław ma zostać dokapitalizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który przekaże spółce 20 mln złotych. Samorząd województwa ma teraz 27,16% akcji spółki. Największym akcjonariuszem jest Miasto Wrocław - 47,82% udziałów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej