Wnioski z konferencji "Zielony biurowiec". Mamy ogromny potencjał wzrostu efektywności energetycznej

2012-10-23 18:14
Konferencja Zielony biurowiec.
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Konferencja "Zielony Biurowiec". Pierwszą dyskusję prowadzi Andrzej Jonas, Redaktor naczelny "The Warsaw Voice"

"Zielony Biurowiec" to kolejna konferencja z cyklu Innovative Poland zorganizowana przez "The Warsaw Voice", tym razem poświęcona była zagadnieniom energooszczędności i "zielonym technologiom" w budownictwie. Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania budowlane to dziś konieczność – z tym zgadzają się wszyscy. Co jednak zrobić by były one stosowane? Efektywność energetyczna musi stać się ważna.

W Polsce nadal większość budynków jest nieefektywna energetycznie. Co należy zrobić by to zmienić – zastanawiali się uczestnicy konferencji „Zielony biurowiec” zorganizowanej 18 października 2012 r. w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. W konferencji uczestniczyli architekci, deweloperzy, inwestorzy, szefowie spółek i właściciele firm budowlanych, specjaliści od zarządzania energią, wykładowcy akademiccy, urzędnicy z NFOŚiGW, KAPE oraz innych instytucji rządowych i samorządowych, przedstawiciele sektora bankowego oraz firm certyfikujących „zielone budynki”. Dyskusjom specjalistów przysłuchiwali się także studenci warszawskich uczelni technicznych.

Niska efektywność energetyczna gospodarki

Konferencję „Zielony Biurowiec” otworzył Andrzej Jonas, Redaktor Naczelny „The Warsaw Voice” a pierwszą prezentację: „Budownictwo pasywne i dodatnio energetyczne. Rola Państwa w promowaniu budownictwa energooszczędnego” przedstawił prof. Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej, ekspert ds. strategicznego zarządzania i infrastruktury, członek Zespołu ds. Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej i Sekretarz Generalny Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej.
– Szacujemy, iż mamy w Polsce 40% niższe zużycie energii pierwotnej niż w krajach „starej piętnastki”. Ale efektywność energetyczna w Polsce jest 3 razy niższa niż w najbardziej rozwiniętych krajach europejskich i około 2 razy niższa od średniej efektywności energetycznej w krajach Unii Europejskiej. Mamy więc ogromny potencjał wzrostu efektywności energetycznej. Jest to potencjał opłacalności o stopie zwrotu krótszej niż 10 lat! – powiedział prof. Krzysztof Żmijewski.

Domy pasywne i zielone technologie nieopłacalne?

Budownictwo obok przemysłu i transportu jest głównym pożeraczem energii. Wznoszone są budynki wyjątkowo nieefektywne energetycznie – zdarzają się projekty, które nie spełniają nawet obecnych wymogów, mimo iż standardy normowe (90-120 kWh/m2/rok) są już dziś dalece niewystarczające – mówił prof. Żmijewski –Takie budynki zużywają 6-8 razy więcej energii niż domy w standardzie pasywnym. Co można zrobić? Przede wszystkim należy jak najszybciej uruchomić system budownictwa pasywnego i sprawić, by było ono opłacalne.

W opinii prof. Żmijewskiego koszty to główna bariera rozwoju budownictwa pasywnego. 
– Dlaczego tak drogo budujemy budynki pasywne?– grzmiał prof. Żmijewski – Bo nie umiemy tego robić!
Następnie przedstawił przykłady i wyliczenia, z których wynikało, że różnica kosztów budowy między  pasywnym domem jednorodzinnym a domem budowanym tradycyjnie, zgodnie z obowiązującymi normami, może być naprawdę nieduża. A jeśli byłaby ona "sfinansowana przez kredyt", każdy od razu odczułby ulgę. Ale nawet bez takich ułatwień kredytowych łączne koszty kredytu i opłat eksploatacyjnych w domu pasywnym, ale liczone długoterminowo, są niższe niż w domu standardowym. Redukcja kosztów energii rekompensuje bowiem większą ratę kredytu.

Przyszłością energetyki energia ze źródeł rozproszonych

Drugie zaproponowane przez prof. Żmijewskiego rozwiązanie dotyczyło problemu niedoboru energii elektrycznej w Polsce.
– 8 mln Megawatów z indywidualnych instalacji solarnych planują do roku 2020 Anglicy. A u nas? Masowe instalowanie ogniw fotowoltaicznych na dachach polskich domów może zapewnić tyle energii, ile wynosi połowa aktualnej mocy w Polsce – mówił prof. Żmijewski.
By tak się stało, niezbędne jest jednak, jak to nazwał „pospolite ruszenie”. Wystarczą wtedy ogniwa o niewielkiej mocy, ale na każdym dachu. Przyszłością energetyki jest bowiem energia ze źródeł rozproszonych. Prosumenci, czyli producenci i jednocześnie konsumenci energii, będą produkować w przyszłości więcej energii elektrycznej niż elektrownie, przewiduje prof. Żmijewski.

Biurowce liderem energooszczędności i zielonych technologii

W Polsce istnieją także przykłady pozytywne, oszczędne gospodarowanie energią to podstawa dobrego zarządzania budynkiem. Wojciech Kuc, Kierownik ds. projektów firmy OSRAM przedstawił przykłady energooszczędnych instalacji oświetleniowych – wewnętrznych i zewnętrznych, z użyciem nowoczesnych ledowych źródeł światła. Wymiana opraw żarowych, rtęciowych i halogenowych poprzedzona audytem energetycznym umożliwia już dziś znaczne oszczędności energii, co udowodniły pokazane przykłady (Fabryka Volvo we Wrocławiu, budynki biurowe: Equator II i siedziba firmy HBO w Warszawie, budynek ATM Groupe w Tarnowie oraz STRABAG w Pruszkowie).

Katarzyna Zawodna, Dyrektor Regionalny Skanska Property Poland przedstawiła oszczędności, jakie można uzyskać budując efektywne energetycznie, ekologiczne budynki biurowe certyfikowane zgodnie ze standardem wielokryterialnej oceny budynków LEED.
W biurowcu Green Corner (o pow. 27 000 m2) uzyskano oszczędności: 33% - ogrzewanie/chłodzenie, 59% - oświetlenie i 46% - zużycie wody. Sumaryczne oszczędności w opłatach eksploatacyjnych to 1 mln zł. w skali roku a miesięczne opłaty eksploatacyjne w biurowcu są niższe o 16%. 
Budynek biurowy Atrium 1 (o pow. 18 000 m2), określany jako „Deep Green” czyli bardzo ekologiczny, wyposażony w geotermalne ogrzewanie/chłodzenie, panele PV oraz potrójną szklaną fasadę ze zintegrowanymi żaluzjami uzyskuje oszczędności w opłatach eksploatacyjnych rzędu 1 600 tys. zł rocznie. Składają się na to: oszczędność energii – 55%, oszczędność wody 70%, oszczędność systemu wentylacji 60% oraz energooszczędne oświetlenie wyposażone w system "Daylight control" – 59%.

Technologie, takie jak: system wody szarej, freecooling, geotermalne ogrzewanie i chłodzenie za pomocą belek, panele PV zintegrowane z dachem lub fasadą powoli staną się standardem w budynkach biurowych. Potwierdza to Rafał Schurma, Prezydent PLGBC, polskiego oddziału amerykańskiej organizacji Green Building Council certyfikującej budynki ekologiczne w systemie LEED.
– Nie ma dziś budynku biurowego w stolicy, który nie stara się o certyfikację ekologiczną. W samym systemie LEED (nie licząc drugiego funkcjonującego w Polsce systemu BREEAM) mamy już 42 budynki oficjalnie zarejestrowane (a 9 z uzyskanym certyfikatem), natomiast nieoficjalnie zarejestrowanych jest znacznie więcej budynków biurowych (w sumie ponad sto) – mówi Rafał Schurma.

Instrumenty prawne i finansowe dla zwiększenia efektywności energetycznej budownictwa

Anna Wujec, Dyrektor Departamentu Strategii i Ekologii Banku Ochrony Środowiska przedstawiła instrumenty finansowe i kredyty bankowe umożliwiające finansowanie zielonego budownictwa. Zainteresowanie wzbudził Ekologiczny Kredyt Hipoteczny BOŚ, w którym wysokość marży maleje wraz z poprawą efektywności wykorzystania energii w budynku (lub lokalu). Przy czym za budynek niskoenergetyczny rozumie się taki, który zużywa rocznie nie więcej niż 70 kWh/m2, a budynek pasywny – 15 kWh/m2.

Optymistycznie patrzy w przyszłość także Jan Rączka, Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
– Odejście od styropianu na rzecz wysokiego standardu energetycznego, przesunięcie akcentu na efektywność energetyczną, 300 mln zł na kredyty dla energooszczędnych mieszkań, premie dla instytucji sektora publicznego: 1000 zł dopłaty do każdego metra kwadratowego budynku w standardzie pasywnym oraz program SOWA, czyli miliard złotych na poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulic polskich miast, to jest nie tylko nowa wizja, ale są to konkretne działania - nowe projekty rządowe, które będą ogromnym wsparciem dla sektora budowlanego. Potrzebna jest jednak szeroka publiczna debata, jak powinno się budować, by cele postawione w Dyrektywie Unijnej i w opracowanym na jej podstawie Krajowym Planie Działań Dotyczącym Efektywności Energetycznej, a także w uchwalonej w kwietniu 2011 r. Ustawie o Efektywności Energetycznej mogły być zrealizowane – mówił Jan Rączka.
Konferencja „Zielony Biurowiec” była dobrą odpowiedzią na to wezwanie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej