Wiecha na ratuszu

2008-07-15 18:26
Wiecha na ratuszu
Autor: Monika Czechowska, redaktor Muratorplus.pl

Po jedenastu miesiącach od rozpoczęcia prac, na budynku nowego bielańskiego ratusza uroczyście zawisła wiecha. Inwestor i wykonawca zapewnili o dobrej współpracy, ciesząc się z łagodnej zimy, która pozwoliła na prowadzenie robót bez przerw. Budowa ratusza zakończy się za rok.

- Cieszę się, że akurat Eiffage Budownictwo Mitex SA został generalnym wykonawcą tej inwestycji, ale widocznie tak miało być, by móc czuwać nad swego rodzaju prywatą - śmiał się prezes Kryspin Jarosz, bo nie ukrywał, że nie tylko on jest mieszkańcem warszawskich Bielan, ale również dwóch inżynierów zaangażowanych przy budowie nowego ratusza. - Skoro urzędnicy otrzymają od nas nowoczesny, komfortowy, w pełni klimatyzowany budynek, liczymy na lepszą obsługę wszystkich mieszkańców, a więc i nas.

Prace na budowie bielańskiego Ratusza - przy ul. Żeromskiego, róg Jarzębskiego w Warszawie - rozpoczęły się we wrześniu 2007. Do tej pory ukończono 4- i 6-kondygnacyjną konstrukcję budynku, który obecnie jest w stanie surowym. I właśnie ten etap budowy, zgodnie z budowlaną tradycją, postanowiono uczcić wiechą. W uroczystości uczestniczyli, obok pracowników firmy Eiffage Budownictwo Mitex, przedstawiciele inwestora (którym jest Miasto Stołeczne Warszawa), podwykonawcy i zaproszeni goście (nawet posłowie). Wiecha spektakularnie została wciągnięta na górę przez olbrzymie ramię niewidocznego dźwigu. Tam ją odebrało dwóch pracowników i przymocowało w widocznym miejscu. Od teraz inwestycja ma z górki - do użytku ratusz ma zostać oddany w czerwcu 2009 r.

Na najwyższym piętrze budynku będzie urzędowała Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany. Na parterze zaplanowano miejsce dla Wydziału Obsługi Mieszkańców, tzw. zespół sali wielofunkcyjnej oraz Urząd Stanu Cywilnego i restaurację. W kondygnacji podziemnej znajdą się garaże oraz pomieszczenia techniczne.
Ratusz będzie miał trzy oddzielne wejścia: dla klientów, pracowników i trzecie do restauracji oraz USC, co umożliwi niezależne funkcjonowanie wszystkich części obiektu. Budynek zostanie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Generalny wykonawca jest odpowiedzialny również za wykonanie m.in. wewnętrznych i zewnętrznych instalacji sanitarnych, elektrycznych, teletechnicznych, centralnego ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, dróg, chodników i oświetlenia terenu oraz przestrzennego ukształtowania terenu. Wartość umowy (podpisanej w lipcu 2007) wynosi 60 mln zł.

Przypomnijmy, że firma Eiffage Budownictwo Mitex SA ma już dwudziestoletnią tradycję (wtedy jeszcze Mitex) jako wykonawca usług budowlanych. Firma 6 lat temu znalazła się w strukturach francuskiej grupy budowlanej Eiffage i obecnie funkcjonuje w grupie wzajemnie wspierających się firm działających na polskim rynku, należących do Grupy Eiffage Polska.
Eiffage Europe to jedna z największych grup budowlanych w Europie (plasowana na 8. miejscu). Grupa zatrudnia blisko 63 000 pracowników, a jej obroty kształtują się na poziomie 12 mld euro. Eiffage Europe wspiera synergię między swoimi filiami i krajami, w których ma blisko 100 przedstawicielstw. Firma wypracowała silną pozycję we Francji, na Półwyspie Iberyjskim, w krajach Beneluksu, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii oraz Polsce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej