Więcej MOP-ów przy autostradach

2011-04-07 15:49
Mapa istniejących i planowanych Miejsc Obsługi Podróżnych
Autor: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad regularnie polepsza stan polskiej infrastruktury drogowej, nie tylko poprzez budowę nowych odcinków autostrad i dróg ekspresowych, ale również poprzez uruchamianie Miejsc Obsługi Podróżnych, które stanowią bardzo ważny element infrastruktury drogowej.

GDDKiA planuje do końca 2011 roku przeprowadzić trzy nowe, odrębne postępowania przetargowe na budowę Miejsc Obsługi Podróżnych. Każde z nich obejmie wszystkie obiekty MOP kat. II, czyli wyposażone w stacje paliw i kat. III ze stacjami oraz miejscami noclegowymi, zlokalizowane w ciągu danej autostrady. W pierwszym etapie projektu zostanie ogłoszone postępowanie na MOP w ciągu autostrady A2 (Stryków - Konotopa) wraz z dwoma obiektami znajdującymi się w przy obwodnicy Mińska Mazowieckiego (również formalnie A2). w tym przypadku ogłoszenie przetargu planowane jest na II kwartał br. Kolejne postępowania obejmą MOP-y zlokalizowane przy autostradzie A1 (przełom II i III kwartału br.) i A4 (III kwartał br). Informacja o planowanych przetargach podana z wyprzedzeniem, ma przede wszystkim na celu umożliwienie dzierżawcom zaplanowania udziału w postępowaniach przetargowych na wszystkich ciągach autostradowych. Przekazanie terenów pod budowę MOP-ów wyłonionym dzierżawcom będzie następowało w miarę odbioru prac od wykonawców poszczególnych odcinków autostrad.

Zobacz także: Autostrada A1 Świerklany - Gorzyczki budowana zgodnie z planem

Obecnie w kraju, przy autostradach pod zarządem GDDKiA działa 17 Miejsc Obsługi Podróżnych. Wpływy z dzierżawy MOP-ów zasilające budżet państwa tylko w 2010 roku wyniosły około 60 mln zł. W roku 2012 liczba Miejsc Obsługi Podróżnych zwiększy się do 56, a do roku 2015 roku szacowane wpływy z tytułu dzierżawy nieruchomości Miejsc Obsługi Podróżnych wyniosą około 500 mln zł a w latach 2011-2032 niemal 5 mld.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej