Warto uczyć się zawodów budowlanych - komentarz Moniki Czechowskiej

2017-06-13 13:32
Monika Czechowska
Autor: brak danych Monika Czechowska, redaktor Muratorplus.pl

W naszym kraju wytworzył się stereotyp budowlańca, który pracuje bez uprawnień, nagminnie partaczy robotę i nadużywa alkoholu. Nie dziwi więc, że w ostatnich latach młodzi nie garnęli się do szkół budowlanych. Na szczęście to się zmienia.

Polskie budownictwo w ostatnich latach weszło na wyższy poziom technologiczny. Jest nowocześnie, bezpiecznie, a wraz ze zdobywanym doświadczeniem, zarobki idą w górę. Ponadto pracę w budownictwie można znaleźć bez problemu, pod jednym wszakże warunkiem – trzeba mieć doświadczenie zawodowe. Pracodawcy wymagają go także od młodych wiekiem pracowników. Problem w tym, że nie mają czasu na ich szkolenie. I właśnie brak praktyk i brak specjalizacji w potrzebnych pracodawcom zawodach budowlanych był (i jest jeszcze) największą bolączką szkolnictwa zawodowego. Są jednak szkoły, czego dowodem jest nasz ranking, w których można zyskać więcej niż przerobienie programu i uzyskanie świadectwa. Jak podkreślają twórcy rankingu, ucząc się w tych najlepszych, niegdyś lekceważąco szeregowanych przez młodzież i pracodawców w łańcuchu edukacyjnym, można sięgać po sukcesy nie tylko w postaci zdanej matury czy egzaminu zawodowego. Można też zdobyć indeks na wybrane studia. A organizatorzy dodają coś jeszcze, że „wybitne szkoły łączy szczególna atmosfera, poczucie odpowiedzialności nauczycieli i uczniów i coś, o czym zdajemy się dziś zapominać: radość uczenia i radość zdobywania wiedzy”. Należy się cieszyć, że wraz z ostatnią reformą edukacji, pojawił się też pomysł Ministerstwa Edukacji na szkoły zawodowe, które od 1 września 2017 zastąpią szkoły branżowe I i II stopnia oraz pięcioletnie technika. Pojawiają się także nowe zawody budowlane. Co ważne, w tworzenie nowego systemu nauczania angażują się przyszli pracodawcy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej