Wakacje kredytowe 2023 - warunki i terminy. Czy z wakacji kredytowych będzie można skorzystać także w 2024?

2023-01-25 13:13

Wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenie spłaty kredytu. W 2022 z wakacji kredytowych można było skorzystać po 2 miesiące w III i IV kwartale. Z kolei wakacje kredytowe w 2023 zapewniają odroczenie spłaty kredytu tylko raz, ale za to na każdy kwartał. Pojawiły się też doniesienia, że wakacje kredytowe mogą zostać przedłużone o rok, czyli do końca 2024.

Spis treści

 1. Wakacje kredytowe 2023 - zasady i terminy
 2. Dla kogo wakacje kredytowe?
 3. Kiedy najlepiej skorzystać z wakacji kredytowych w 2023?
 4. Czy będą wakacje kredytowe w 2024?
 5. Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?
 6. Wakacje kredytowe - warunki
 7. Wakacje kredytowe - porady ekspertów

Wakacje kredytowe są pomysłem rządu na wsparcie kredytobiorców w spłacie rosnących rat kredytów w związku z podwyżkami stóp procentowych. Polacy chętnie z nich korzystają. Jak informował rzecznik rządu Piotr Müller, na koniec grudnia 2022 wakacjami kredytowymi objętych zostało 1,05 mln kredytów o łącznej wartości 262,5 mld zł. To 54% liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68% ich łącznej wartości.

Wakacje kredytowe 2023 - zasady i terminy

W ramach wakacji kredytowych można było zawiesić płatność dwóch rat w trzecim i czwartym kwartale 2022 (czyli w sierpniu i wrześniu oraz w dwóch z trzech miesięcy: październik, listopad, grudzień). W 2023 wakacjom kredytowym podlega jedna rata w każdym z czterech kwartałów. Dokładne ramy czasowe to:

 • od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 – jedna rata miesięczna w każdym kwartale.

Nie oznacza to jednak, że te raty przepadają. Wakacje kredytowe polegają na tym, że nieopłacone raty wydłużają okres kredytowania. Jeśli ktoś miał kredyt do czerwca 2040 r., ale w 2022 r. skorzystał z 4 miesięcy wakacji, a w 2023 skorzysta z kolejnych 4, to koniec spłaty automatycznie przesunie się o osiem miesięcy, czyli do lutego 2041 roku.

Jak podał resort, w przypadku raty kredytu, która wzrosła z 1500 na 2400 zł, skorzystanie z 8-miesięcznych wakacji kredytowych (cztery razy w 2022 i cztery razy w 2023) zmniejsza obciążenie kredytobiorcy w latach 2022-2023 o 19 200 zł.

Dla kogo wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe są powszechne. Ustawa nie narzuca żadnych kryteriów dochodowych ani związanych z stopniem obciążenia ratą kredytu. Skorzystać z nich mogą wszyscy ci, którzy mają kredyt hipoteczny na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych zaciągnięty w złotówkach. Trzeba też pamiętać, że wakacje kredytowe mogą dotyczyć tylko jednego kredytu mieszkaniowego, ale bez względu na to, czy ma on zmienne (jak zdecydowana większość Polaków), czy stałe oprocentowanie (ostatnio coraz popularniejsze).

Kiedy najlepiej skorzystać z wakacji kredytowych w 2023?

Przepisy dotyczące wakacji kredytowych dają pewną dowolność kredytobiorcy, jeśli chodzi o terminy odroczenia rat kredytu. W 2023 roku można zawiesić 4 kolejne raty, ale już po jednym miesiącu w każdym kwartale. W jakim miesiącu najbardziej opłaca się skorzystać z wakacji kredytowych 2023? To już każdy kredytobiorca powinien sam przeanalizować swoją sytuację finansową i ocenić, kiedy najlepiej zawiesić zobowiązanie.

Warto przypomnieć, że większość kredytów hipotecznych w Polsce jest oprocentowana według zmiennej stopy procentowej. Zależy więc od warunków rynkowych i decyzji RPP w zakresie zmiany stóp. Po cyklu 11 podwyżek stóp RPP od września utrzymuje stopy na stałym poziomie. Nie oznacza to jednak, że podwyżki nie będzie np. na początku 2023. Wydaje się, że ratę kredytu warto zawiesić wtedy, kiedy jest ona najwyższa. Trudno jednak prognozować, jak się zmieni po kolejnym posiedzeniu RPP.

Czy będą wakacje kredytowe w 2024?

Rząd nie wyklucza takiej możliwości, że wakacje kredytowe mogą zostać przedłużone jeszcze o rok, czyli do końca 2024. Rzecznik rządu Piotr Mueller przekazał 25 stycznia, że decyzje w tej sprawie zapadną w połowie roku.

- Zobaczymy jak będzie wyglądała sytuacja. Na ten rok rozwiązania są przyjęte. Zobaczymy jak będą kształtowały się stopy procentowe. Jeśli stopy spadną w dół, to nie będzie potrzebne przedłużenie - powiedział Mueller.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek o wakacje kredytowe można złożyć w swoim banku w formie papierowej lub online, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. Bank ma na przesłanie potwierdzenia, że otrzymał wniosek 21 dni, ale wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty rat kredytu rozpoczyna się z chwilą doręczenia wniosku. Wniosek należy więc złożyć przed upływem terminu spłaty kredytu, jaka jest w umowie z bankiem. Najlepiej zajrzeć na stronę swojego banku i tam znaleźć informację, w jakim terminie, w związku ze swoją datą zapadalności raty, złożyć wniosek.

Wniosek jest czytelny, a jego wypełnienie zajmuje kilka minut.

Wakacje kredytowe - warunki

Podsumujmy, jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z wakacji kredytowych:

 • odroczenie spłat przysługuje wyłącznie na jeden kredyt, zaciągnięty na nieruchomość, w której mieszkamy,
 • musi być to kredyt zaciągnięty w złotych,
 • zawarcie umowy kredytowej nastąpiło przed 1 lipca 2022,
 • okres kredytowania kończy się co najmniej po upływie 6 miesięcy od daty 1 lipca 2022.

Jeśli już w tej chwili korzystamy z wakacji kredytowych uzgodnionych wcześniej z bankiem, a złożymy wniosek o wakacje kredytowe na mocy nowej ustawy, to termin tych pierwszych wakacji, skróci się z chwilą złożenia nowego wniosku w banku.

Wakacje kredytowe - porady ekspertów

Wszelkie nieprawidłowości wynikające z realizacji przez banki wniosków o wakacje kredytowe, a także pytania do ekspertów kredytobiorcy mogą zgłaszać pod numerem specjalnej infolinii uruchomionej przez Rzecznika Finansowego.

Numer infolinii to: 22 333 73 35

Poradę eksperta można uzyskać również drogą mailową, pisząc na adres: wakacjekredytowe@rf.gov.pl

Źródło: PAP

Listen to "Polacy zadłużają się na potęgę. Prawie 2,5 miliona osób jest winnych już ponad 45 miliardów zł." on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej