W Sejmie o Bezpieczeństwie Pracy w Budownictwie
W ubiegłą środę w ramach "Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy" odbyła się konferencja organizowana przez Związek Zawodowy Budowlani oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP nt. "Zarządzanie bezpieczeństwem w budownictwie i przeciwdziałanie patologiom systemowym, będącym pośrednią przyczyną wypadków przy pracy".
W spotkaniu odbywającym się w Sali Kolumnowej Sejmu RP z okazji Dnia bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy uczestniczyli: m.in. wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury poseł Janusz Piechociński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński, główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając oraz liczni przedstawiciele związków branżowych i zawodowych. Wśród licznych gości nie zabrakło również reprezentantów środowisk związanych z służbami bhp, przedsiębiorców i pracodawców.
Zobacz także: Można bez wypadków
-To kolejne z naszych cyklicznych spotkań poświęconych problematyce ochrony zdrowia w pracy organizowanych w kwietniu w związku z obchodami "Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy". W imieniu Organizacji Budowlanych - Partnerów Społecznych dziękujemy za zainteresowanie problemami bezpieczeństwa pracy oraz dzisiejszą konferencją" – powiedział otwierający konferencje Zbigniew Jankowski , przewodniczący ZZ Budowlani. Kancelarie Prezydenta RP reprezentował minister Olgierd Dziekoński. W liście skierowanym do uczestników konferencji podziękował służbom BHP i związkowcom za "konsekwentną troskę o ochronę bezpieczeństwa i zdrowia polskich pracowników". -W Polsce nie mamy do czynienia z tak rażącymi zaniedbaniami wymogów bezpieczeństwa pracy jak w innych państwach, ale wiele zjawisk budzi nasz niepokój. Szczególnie niebezpieczną pod tym względem branżą pozostaje budownictwo. Place budowy w Polsce to miejsca, gdzie pracownicy narażeni są na wiele często bardzo poważnych zagrożeń" - podkreślił w liście Bronisław Komorowski.
W trakcie konferencji odznaczono grupę związkowców szczególnie zaangażowanych w kwestię ochrony zdrowia w pracy, wyróżnieni zostali m.in. Zygmunt Nowakowski, Kazimierz Płecha oraz Barbara Zawierucha. Aktu dekoracji dokonał Tadeusz Zając, Główny Inspektor Pracy. Związek Zawodowy Budowlani w podziękowaniu za długoletnią współpracę oraz zasługi na rzecz promocji bezpiecznych warunków pracy odznakami związkowymi „Zasłużony dla Związku Zawodowego Budowlani I stopnia uhonorował: Tadeusza Zająca – Głównego Inspektora Pracy oraz odznaczeniami „Zasłużony dla Związku Zawodowego Budowlani” Mariana Liwo – Zastępcę Głównego Inspektora Pracy ds. Nadzoru i Tadeusza Fic – Okręgowego Inspektor Pracy w Krakowie. Podczas spotkania poruszona została przede wszystkim kwestia zarządzania ryzyka zawodowego w budownictwie, a także zostały przedstawione postulaty ZZ Budowlani w zakresie rozwoju systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy w budownictwie na różnych szczeblach decyzyjnych. Praktycznymi doświadczeniami dotyczącymi zarządzania ryzykiem zawodowym w budownictwie oraz roli kierownictwa firmy w tym zakresie podzielili się wiceprezes firmy Polimex-Mostostal S.A. Aleksander Jonek i dyrektor ds. bhp w przedsiębiorstwie Skanska S.A. Paweł Machnicki.
Zwieńczeniem obrad było wystąpienie przewodniczącego Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Wiktora Piwkowskiego, który na przykładzie podpisanej przez prezesów największych firm budowlanych na polskim rynku „Deklaracji w sprawie porozumienia dla bezpieczeństwa pracy w budownictwie” udowodnił, że możliwe jest wspólne, zintegrowane działanie na rzecz wypracowania dobrych praktyk na placach budów. – Chciałbym móc za kilka lat powiedzieć: dzisiaj na budowie zginie tylko jeden człowiek zamiast dwóch w skali roku. To będzie ogromne osiągnięcie – zakończył przewodniczący Piwkowski.