W Sejmie o Bezpieczeństwie Pracy w Budownictwie

2011-04-12 14:49
DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA I OCHRONA PRACY
Autor: PIP 6.04.2011, Sejm, Sala Kolumnowa

W ubiegłą środę w ramach "Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy" odbyła się konferencja organizowana przez Związek Zawodowy Budowlani oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP nt. "Zarządzanie bezpieczeństwem w budownictwie i przeciwdziałanie patologiom systemowym, będącym pośrednią przyczyną wypadków przy pracy".

W spotkaniu odbywającym się w Sali Kolumnowej Sejmu RP z okazji Dnia bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy uczestniczyli: m.in. wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury poseł Janusz Piechociński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński, główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając oraz liczni przedstawiciele związków branżowych i zawodowych. Wśród licznych gości nie zabrakło również reprezentantów środowisk związanych z służbami bhp, przedsiębiorców i pracodawców.

Zobacz także: Można bez wypadków

-To kolejne z naszych cyklicznych spotkań poświęconych problematyce ochrony zdrowia w pracy organizowanych w kwietniu w związku z obchodami "Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy". W imieniu Organizacji Budowlanych - Partnerów Społecznych dziękujemy za zainteresowanie problemami bezpieczeństwa pracy oraz dzisiejszą konferencją" – powiedział otwierający konferencje Zbigniew Jankowski , przewodniczący ZZ Budowlani. Kancelarie Prezydenta RP reprezentował minister Olgierd Dziekoński. W liście skierowanym do uczestników konferencji podziękował służbom BHP i związkowcom za "konsekwentną troskę o ochronę bezpieczeństwa i zdrowia polskich pracowników". -W Polsce nie mamy do czynienia z tak rażącymi zaniedbaniami wymogów bezpieczeństwa pracy jak w innych państwach, ale wiele zjawisk budzi nasz niepokój. Szczególnie niebezpieczną pod tym względem branżą pozostaje budownictwo. Place budowy w Polsce to miejsca, gdzie pracownicy narażeni są na wiele często bardzo poważnych zagrożeń" - podkreślił w liście Bronisław Komorowski.

W trakcie konferencji odznaczono grupę związkowców szczególnie zaangażowanych w kwestię ochrony zdrowia w pracy, wyróżnieni zostali m.in. Zygmunt Nowakowski, Kazimierz Płecha oraz Barbara Zawierucha. Aktu dekoracji dokonał Tadeusz Zając, Główny Inspektor Pracy. Związek Zawodowy Budowlani w podziękowaniu za długoletnią współpracę oraz zasługi na rzecz promocji bezpiecznych warunków pracy odznakami związkowymi „Zasłużony dla Związku Zawodowego Budowlani I stopnia uhonorował: Tadeusza Zająca – Głównego Inspektora Pracy oraz odznaczeniami „Zasłużony dla Związku Zawodowego Budowlani” Mariana Liwo – Zastępcę Głównego Inspektora Pracy ds. Nadzoru i Tadeusza Fic – Okręgowego Inspektor Pracy w Krakowie. Podczas spotkania poruszona została przede wszystkim kwestia zarządzania ryzyka zawodowego w budownictwie, a także zostały przedstawione postulaty ZZ Budowlani w zakresie rozwoju systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy w budownictwie na różnych szczeblach decyzyjnych. Praktycznymi doświadczeniami dotyczącymi zarządzania ryzykiem zawodowym w budownictwie oraz roli kierownictwa firmy w tym zakresie podzielili się wiceprezes firmy Polimex-Mostostal S.A. Aleksander Jonek i dyrektor ds. bhp w przedsiębiorstwie Skanska S.A. Paweł Machnicki.

Zwieńczeniem obrad było wystąpienie przewodniczącego Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Wiktora Piwkowskiego, który na przykładzie podpisanej przez prezesów największych firm budowlanych na polskim rynku „Deklaracji w sprawie porozumienia dla bezpieczeństwa pracy w budownictwie” udowodnił, że możliwe jest wspólne, zintegrowane działanie na rzecz wypracowania dobrych praktyk na placach budów. – Chciałbym móc za kilka lat powiedzieć: dzisiaj na budowie zginie tylko jeden człowiek zamiast dwóch w skali roku. To będzie ogromne osiągnięcie – zakończył przewodniczący Piwkowski.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej