W PGE węgiel coraz tańszy! Ceny są niższe z tygodnia na tydzień. Jak kupić węgiel w PGE?

2023-02-21 19:39
PGE
Autor: PGE PGE obniża ceny węgla i ekogroszku

PGE (Polska Grupa Energetyczna) oferuje węgiel i ekogroszek w coraz niższych cenach. Węgiel w PGE Paliwa tanieje z tygodnia na tydzień, o jakieś 200 zł na tonie. Jakie są aktualne ceny węgla w PGE? Kto może go kupić, bo nie każdy.

Spis treści

  1. PGE obniża ceny węgla!
  2. Jakie są aktualne ceny węgla i ekogroszku w PGE?
  3. Dla kogo węgiel w PGG?
  4. Jak kupić węgiel w PGE?

PGE obniża ceny węgla!

Polska Grupa Energetyczna sprzedaje węgiel opałowy groszek, ekogroszek oraz miał. To węgiel importowany. Od 2023 ceny węgla w PGE są niższe. To już zresztą kolejna obniżka - poprzednia była tydzień temu.

- Ostanie zmiany cen na rynku węgla kamiennego spowodowały, że mogliśmy zakontraktować kolejne dostawy wysokiej jakości węgla kamiennego po niższych kosztach, co pozwoliło nam na obniżenie ceny dla naszych odbiorców - mówił jeszcze pod koniec ubiegłego roku Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE (Polskiej Grupy Energetycznej).

Jakie są aktualne ceny węgla i ekogroszku w PGE?

Ceny węgla w spółce 21 lutego są niższe o 200 zł, czyli:

  • ekogroszek/groszek - 1390 zł za tonę (13 lutego - 1590 zł, pod koniec 2022 - 1890 zł)
  • orzech - 1390 zł za tonę (13 lutego - 1540 zł)
  • miał energetyczny - 990 netto (13 lutego - 1190 zł).

Podane ceny węgla są cenami netto.

Dla kogo węgiel w PGG?

PGG nie sprzedaje węgla bezpośrednio klientom detalicznym, czyli gospodarstwom domowym. Mogą go kupić klienci instytucjonalni (np. szpitale, szkoły, ośrodki zdrowia, domy pomocy społecznej lub inne), także przedsiębiorcy, którzy w swojej działalności zawodowej wykorzystują węgiel kamienny (w tym gospodarstwa rolne lub gospodarstwa ogrodnicze) oraz pośredniczące podmioty węglowe.

Pośrednicy mają prawo do późniejszej odsprzedaży węgla klientom indywidualnym.

Minimalny wolumen dostawy wynosi ok. 25 ton i wielokrotność tej ilości.

Przypomnijmy, że gdy w listopadzie 2022 r. weszła w życie tzw. ustawa węglowa, cena 1500 zł za tonę - czyli taka, za jaką gminy/spółki komunalne kupowały węgiel od wskazanych przez resort spółek (m.in. PGE Paliwa, Polska Grupa Górnicza (PGG), Węglokoks) - była znacznie niższa od ceny rynkowej.

Gminy czekają teraz na przepisy, które pozwolą im wykorzystać nadmiar zgromadzonego surowca.

Jak kupić węgiel w PGE?

Aby kupić węgiel należy na stronie PGE wypełnić specjalny formularz, w którym określa się formę prawną prowadzonej działalności oraz to, czy jest się finalnym nabywcą węgla, czy podmiotem pośredniczącym. W formularzu trzeba podać też rodzaj węgla, który chce się kupić i dane kontaktowe.

Po wysłaniu formularza (z poziomu strony PGE), czeka się na kontakt z przedstawicielem PGE, który przedstawi ofertę oraz sporządzi umowę sprzedaży. Następnie odsyła się ją pod wskazany adres oraz ustala termin i miejsce realizacji zamówienia.

Organizacja transportu węgla kamiennego oraz jego koszt są po stronie odbiorcy.

Źródło: PGE

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej