Trwają prace Komisji Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

2006-12-25 16:46

2 lutego br., po raz pierwszy od momentu rozpoczęcia prac Komisji Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, GUNB zorganizował konferencję, podczas której przekazano informację o stanie prac Komisji ds. ustalenia przyczyn katastrofy budowlanej pawilonu wystawienniczego na terenie Międzynarodowych Targów w Katowicach.

Komisja została powołana postanowieniem Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dn. 29 stycznia 2006 r. - na podstawie postanowoienia z dn. 28 stycznia 2006 r. o przejęciu przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego prowadzenia postępowania wyjaśniającego przyczyny i okoliczności powstania tej katastrofy budowlanej.

Prace Komisji rozpoczęły się 29 stycznia br. Komisja dokonała oględzin terenu katastrofy; ponieważ w tym czasie była prowadzona akcja ratownicza, dostęp do tego miejsca był ograniczony.
Ustalono, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wyda 30 stycznia br. decyzję o wyłączeniu z użytkowania zniszczonego pawilonu oraz decyzję o nakazie wykonania robót zabezpieczających i likwidujących zagrożenie na miejscu katastrofy (np. zagrożenie bezpieczeństwa ekip ratowniczych). Został także przyjęty program działań Komisji.

W kolejnym dniu (30 stycznia), po zakończeniu akcji ratowniczej, eksperci dokonali ponownych oględzin miejsca katastrofy. Podjęto także ustalenia w zakresie:

  • potrzeby opracowania przez niezależne zespoły z Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Politechniki Wrocławskiej dwóch ekspertyz dla Komisji, w celu ustalenia przyczyn i okoliczności katastrofy,
  • podjęcia w dn. 31 stycznia br. działań na terenie katastrofy przez przedstawicieli tych zespołów eksperckich, w  celu ustalenia możliwości prowadzenia prac porządkujących (np. przy użyciu sprzętu ciężkiego) miejsce katastrofy, przy zagwarantowaniu zabezpieczenia niezbędnych dowodów dla potrzeb przygotowania ekspertyz.

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Chorzowie wydał w dn. 30 stycznia decyzję nakazującą właścicielowi zniszczonego obiektu, tj. Międzynarodowym Targom Katowickim sp. z o.o., wyłączenie obiektu z użytkowania oraz wykonanie robót zabezpieczających i likwidujących zagrożenie na miejscu katastrofy. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
31 stycznia br. przedstawiciele Politechniki Śląskiej i Politechniki Wrocławskiej podjęli stosowne prace na miejscu katastrofy.

Skład komisji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej