Terminal LNG w Świnoujściu: specjaliści AGH włączają się w budowę

2011-01-25 19:00

W realizację pierwszego polskiego terminalu do odbioru gazu skroplonego (LNG) w Świnoujściu włączają się polskie ośrodki naukowe. Jednym z nich jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która 25 stycznia 2011 podpisała umowę o współpracy z Polskim LNG. Spośród polskich ośrodków akademickich AGH ma największe doświadczenie w kształceniu specjalistów w branży związanej z gazem ziemnym, ze szczególnym uwzględnieniem kriogeniki (skroplony gaz – LNG – ma temp. minus 163ºC).

Świat nauki i przemysłu

– Dzięki terminalowi LNG Polska wzmocni swoje bezpieczeństwo energetyczne, bo umożliwi on naszemu krajowi sprowadzanie gazu ziemnego z nowych kierunków. Będzie to więc dla Polski swoisty „zawór bezpieczeństwa” – zapewnia Zbigniew Rapciak, prezes zarządu spółki Polskie LNG S.A. – Nasza inwestycja to także nowe technologie w polskiej gospodarce, bo pamiętajmy, że budujemy pierwszy tego typu obiekt, nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy. Z tego powodu to również impuls do stworzenia właśnie w naszym kraju kuźni specjalistów w jeszcze nowej u nas branży związanej z gazem skroplonym.

Zobacz koniecznie: Budowa ubezpieczona na 4,5 mld zł

- Podpisanie porozumienia ze spółką Polskie LNG to kolejny krok w stronę ścisłego współdziałania pomiędzy światem nauki i przemysłu. Potencjał naukowo-badawczy AGH stanowić będzie ważne ogniwo przy budowie strategicznego – z punktu widzenia całej gospodarki – projektu terminalu w Świnoujściu. Należy również podkreślić, że w kwestiach związanych z szeroko pojętą energetyką, od wielu lat prowadzimy nowoczesne i szeroko zakrojone badania – mówi prof. Jerzy Lis, Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju AGH.

Gazoport w w Świnoujściu: budowa do połowy 2014 r.

Powstający w Świnoujściu gazoport stworzy Polsce możliwość zakupu gazu ziemnego z praktycznie każdego miejsca na świecie. Do naszego kraju dotrze on w postaci skroplonej, transportowany przez specjalnie do tego celu zbudowane statki (metanowce). Po rozładunku zostanie on poddany regazyfikacji (przywróceniu do stanu lotnego poprzez ogrzanie) i wtłoczony do polskiego systemu gazociągów. Tą drogą dotrze do zakładów przemysłowych i gospodarstw domowych. Polski terminal będzie mógł – w pierwszej fazie - odebrać do 5 m3 gazu ziemnego rocznie. Obecnie w Polsce zużywa się co roku ok. 14 mld m3 błękitnego paliwa, co oznacza, że gaz ze Świnoujścia będzie mógł zaspokoić nawet 1/3 krajowego popytu. Po rozbudowie terminal LNG będzie mógł dostarczać nawet 7,5 m3. Przyjęta przez rząd „Polityka energetyczna Polski do 2030 roku” prognozuje, że w tym czasie zapotrzebowanie na gaz wzrośnie do 20,2 mld m3.

Terminal LNG powstaje w Świnoujściu, na terenie przeznaczonym pod rozwój portu. W 2011 r. rozpoczną się prace nad najbardziej charakterystycznymi i efektownymi elementami terminalu – dwoma zbiornikami na gaz skroplony o pojemności 160 tys. m3 każdy. W najbliższych tygodniach wystartują intensywne roboty ziemne, a następnie położone zostaną fundamenty pod oba zbiorniki. Jeszcze w bieżącym roku rozpocznie się wznoszenie żelbetowej konstrukcji pierwszego z nich. Zakończenie budowy terminalu LNG w Świnoujściu planowane jest na 30 czerwca 2014 r.

Rynek LNG na świecie rozwija się bardzo dynamicznie

Dzięki temu, że kolejne kraje inwestują w instalacje do skraplania gazu, podaż systematycznie rośnie. Dziś największymi eksporterami są Katar, Malezja i Indonezja. Największymi odbiorcami LNG na świecie są z kolei Japonia i Korea Południowa. W Europie natomiast liderem jest Hiszpania. Polska ma szansę stać się znaczącym ośrodkiem wiedzy i edukacji w zakresie technologii LNG oraz obsługi supernowoczesnych terminali gazowych.

Europejskie Centrum Szkolenia LNG

Zadaniem Europejskiego Centrum Szkolenia LNG, współtworzonego przez Polskie LNG, AGH i Akademię Morską w Szczecinie, jest kształcenie kadr dla terminalu w Świnoujściu oraz przyszłych pracowników podobnych obiektów na całym świecie. Będzie to zaledwie trzeci - a zarazem najnowocześniejszy - taki ośrodek w Europie. Jego sercem będą cztery najwyższej klasy symulatory, odwzorowujące nie tylko obsługę terminalu, ale także kierowanie statkiem i pracę portu.

W ramach Europejskiego Centrum Szkolenia LNG już semestrze letnim 2011 r. rozpocznie się nauka na pierwszych z tej dziedziny studiach podyplomowych: „Transport LNG i obsługa terminali”, które poprowadzi wspólnie AGH i Akademia Morska w Szczecinie. Ze strony AGH największy udział we wspólnym projekcie będzie miała Katedry Inżynierii Gazowniczej Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu. Naukowcy przekażą słuchaczom wiedzę z zakresu zarówno kriogeniki, jak i własności fizyko–chemicznych gazu ziemnego, a także procesów technologicznych związanych z regazyfikacją LNG, współpracą terminalu z systemem przesyłowym gazu oraz bezpieczeństwem transportu, rozładunku oraz magazynowania LNG. Akademia Górniczo-Hutnicza umożliwi także zdobycie praktycznych umiejętności, dzięki wykorzystaniu specjalistycznych laboratoriów oraz unikatowych w skali kraju urządzeń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej