Terminal LNG w Świnoujściu: specjaliści AGH włączają się w budowę
W realizację pierwszego polskiego terminalu do odbioru gazu skroplonego (LNG) w Świnoujściu włączają się polskie ośrodki naukowe. Jednym z nich jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która 25 stycznia 2011 podpisała umowę o współpracy z Polskim LNG. Spośród polskich ośrodków akademickich AGH ma największe doświadczenie w kształceniu specjalistów w branży związanej z gazem ziemnym, ze szczególnym uwzględnieniem kriogeniki (skroplony gaz – LNG – ma temp. minus 163ºC).
Świat nauki i przemysłu
– Dzięki terminalowi LNG Polska wzmocni swoje bezpieczeństwo energetyczne, bo umożliwi on naszemu krajowi sprowadzanie gazu ziemnego z nowych kierunków. Będzie to więc dla Polski swoisty „zawór bezpieczeństwa” – zapewnia Zbigniew Rapciak, prezes zarządu spółki Polskie LNG S.A. – Nasza inwestycja to także nowe technologie w polskiej gospodarce, bo pamiętajmy, że budujemy pierwszy tego typu obiekt, nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy. Z tego powodu to również impuls do stworzenia właśnie w naszym kraju kuźni specjalistów w jeszcze nowej u nas branży związanej z gazem skroplonym.
Zobacz koniecznie: Budowa ubezpieczona na 4,5 mld zł
- Podpisanie porozumienia ze spółką Polskie LNG to kolejny krok w stronę ścisłego współdziałania pomiędzy światem nauki i przemysłu. Potencjał naukowo-badawczy AGH stanowić będzie ważne ogniwo przy budowie strategicznego – z punktu widzenia całej gospodarki – projektu terminalu w Świnoujściu. Należy również podkreślić, że w kwestiach związanych z szeroko pojętą energetyką, od wielu lat prowadzimy nowoczesne i szeroko zakrojone badania – mówi prof. Jerzy Lis, Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju AGH.
Gazoport w w Świnoujściu: budowa do połowy 2014 r.
Powstający w Świnoujściu gazoport stworzy Polsce możliwość zakupu gazu ziemnego z praktycznie każdego miejsca na świecie. Do naszego kraju dotrze on w postaci skroplonej, transportowany przez specjalnie do tego celu zbudowane statki (metanowce). Po rozładunku zostanie on poddany regazyfikacji (przywróceniu do stanu lotnego poprzez ogrzanie) i wtłoczony do polskiego systemu gazociągów. Tą drogą dotrze do zakładów przemysłowych i gospodarstw domowych. Polski terminal będzie mógł – w pierwszej fazie - odebrać do 5 m3 gazu ziemnego rocznie. Obecnie w Polsce zużywa się co roku ok. 14 mld m3 błękitnego paliwa, co oznacza, że gaz ze Świnoujścia będzie mógł zaspokoić nawet 1/3 krajowego popytu. Po rozbudowie terminal LNG będzie mógł dostarczać nawet 7,5 m3. Przyjęta przez rząd „Polityka energetyczna Polski do 2030 roku” prognozuje, że w tym czasie zapotrzebowanie na gaz wzrośnie do 20,2 mld m3.
Terminal LNG powstaje w Świnoujściu, na terenie przeznaczonym pod rozwój portu. W 2011 r. rozpoczną się prace nad najbardziej charakterystycznymi i efektownymi elementami terminalu – dwoma zbiornikami na gaz skroplony o pojemności 160 tys. m3 każdy. W najbliższych tygodniach wystartują intensywne roboty ziemne, a następnie położone zostaną fundamenty pod oba zbiorniki. Jeszcze w bieżącym roku rozpocznie się wznoszenie żelbetowej konstrukcji pierwszego z nich. Zakończenie budowy terminalu LNG w Świnoujściu planowane jest na 30 czerwca 2014 r.
Rynek LNG na świecie rozwija się bardzo dynamicznie
Dzięki temu, że kolejne kraje inwestują w instalacje do skraplania gazu, podaż systematycznie rośnie. Dziś największymi eksporterami są Katar, Malezja i Indonezja. Największymi odbiorcami LNG na świecie są z kolei Japonia i Korea Południowa. W Europie natomiast liderem jest Hiszpania. Polska ma szansę stać się znaczącym ośrodkiem wiedzy i edukacji w zakresie technologii LNG oraz obsługi supernowoczesnych terminali gazowych.
Europejskie Centrum Szkolenia LNG
Zadaniem Europejskiego Centrum Szkolenia LNG, współtworzonego przez Polskie LNG, AGH i Akademię Morską w Szczecinie, jest kształcenie kadr dla terminalu w Świnoujściu oraz przyszłych pracowników podobnych obiektów na całym świecie. Będzie to zaledwie trzeci - a zarazem najnowocześniejszy - taki ośrodek w Europie. Jego sercem będą cztery najwyższej klasy symulatory, odwzorowujące nie tylko obsługę terminalu, ale także kierowanie statkiem i pracę portu.
W ramach Europejskiego Centrum Szkolenia LNG już semestrze letnim 2011 r. rozpocznie się nauka na pierwszych z tej dziedziny studiach podyplomowych: „Transport LNG i obsługa terminali”, które poprowadzi wspólnie AGH i Akademia Morska w Szczecinie. Ze strony AGH największy udział we wspólnym projekcie będzie miała Katedry Inżynierii Gazowniczej Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu. Naukowcy przekażą słuchaczom wiedzę z zakresu zarówno kriogeniki, jak i własności fizyko–chemicznych gazu ziemnego, a także procesów technologicznych związanych z regazyfikacją LNG, współpracą terminalu z systemem przesyłowym gazu oraz bezpieczeństwem transportu, rozładunku oraz magazynowania LNG. Akademia Górniczo-Hutnicza umożliwi także zdobycie praktycznych umiejętności, dzięki wykorzystaniu specjalistycznych laboratoriów oraz unikatowych w skali kraju urządzeń.