Technicy z uprawnieniami budowlanymi?

2008-05-08 17:55
Technicy z uprawnieniami?
Autor: Wiktor Piwkowski

W projekcie zmian w Prawie budowlanym prawdopodobnie znajdzie się zapis, przyznający technikom budowlanym możliwość zdobywania uprawnień budowlanych w ograniczonym zakresie do prowadzenia robót budowlanych i nieskomplikowanych budów. Prawdopodobnie, bo to dopiero obietnica Olgierda Dziekońskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który w resorcie odpowiada za budownictwo.

Inicjatorem takiego rozwiązania problemu kadr pełniących samodzielne funkcje techniczne jest Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB). Obecnie obowiązujące przepisy zamykają drogę kadrze o średnich kwalifikacjach, a często z dużym doświadczeniem zawodowym (na pewno większym niż świeżo upieczony inżynier z minimum wymaganej praktyki), podczas gdy rośnie liczba budów w Polsce do prowadzenia których brakuje kierowników budów. Przypomnijmy, że zjawisko to zostało zanalizowane w "Raporcie w sprawie kadr technicznych i wykwalifikowanych robotników dla budownictwa" autorstwa Wiktora Piwkowskiego, przewodniczącego PZITB (pełny tekst "Raportu"). Dokument szacuje niedobór wśród kierowników budów na ok. 60 tys. osób. Problem mogłoby właśnie rozwiązać, przyznanie technikom - z odpowiednią praktyką - ograniczonych uprawnień budowlanych. Zmiany w Prawie budowlanym z lipca 1994 roku pozbawiły wielotysięczną grupę techników budowlanych takiej możliwości, ograniczając ją do inżynierów budownictwa pierwszego i drugiego stopnia.

Także propozycja PZITB dotycząca zmiany obowiązującego w Polsce systemu kształcenia techników i robotników wykwalifikowanych uzyskała aprobatę Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zakłada ona m. in. utworzenie ok. 30 pomaturalnych szkół budowlanych, w których młodzież z ogólnym wykształceniem mogłaby zdobywać dyplom technika. Zagadnieniem reformy szkolnictwa zawodowego zajmuje się specjalny zespół roboczy powołany w MEN, w którym uczestniczą przedstawiciele PZITB.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej