Szansa na odnowę Warszawy

2007-05-24 13:17

Warszawa jest zaniedbana - z takim stwierdzeniem można się spotkać coraz częściej. Zaniedbane kamienice, podwórka i skwery na pewno nie są wizytówką stolicy. Ostatnio pojawiła się szansa na generalny remont niektórych rejonów Warszawy.

Lokalne programy odnowy dzielnic są już w przygotowaniu. Być może na ten cel miasto otrzyma pieniądze z Unii Europejskiej. Obecnie ustala się, jakie dzielnice są najbardziej zaniedbane, które wymagają natychmiastowego remontu, a które na odnowę mogą poczekać. Prowadzone są konsultacje społeczne, w których chętnie uczestniczą mieszkańcy różnych dzielnic Warszawy m.in.: Bemowa, Bielan, Targówka, Rembertowa, Śródmieścia, Ochoty czy Pragi. Warszawiacy albo wypełniają ankiety w urzędach, albo zgłaszają własne propozycje. Program rewitalizacji wzbudził duże zainteresowanie społeczeństwa.

Do 2013 roku odnowione mają zostać rejony stolicy. Dotyczy to w szczególności dzielnic zabytkowych, które są dziś w opłakanym stanie. Prace są na różnych poziomach: w niektórych dzielnicach urzędnicy przygotowują już kosztorysy, w innych są na etapie układania list inwestycyjnych.

Przez najbliższe siedem lat z Unii Europejskiej można zdobyć ok. 134 mln euro na całe Mazowsze. Niektórzy mówią o tym, że dobrze będzie jeżeli Warszawa na rewitalizacje zdobędzie jedną trzecią tych funduszy. Pojawiają się oczywiście głosy, że nic z tego nie będzie. Za kilka lat mieszkańcy stolicy mogą się rozczarować ze względu na to, że tak wielu projektów nie udało się zrealizować.

Niektóre dzielnice np. Ochota zapewniają, że bez względu na dofinansowanie z Unii Europejskiej, będą realizować program rewitalizacji. Jeżeli uda się pozyskać unijne fundusze, to remont szybciej się zakończy.

Obecnie w Warszawie realizowany jest pilotażowy program rewitalizacji inwestycji. Wartość tego przedsięwzięcia to 35 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej