Stopy procentowe wyższe o 75 punktów. Wzrost raty kredytu pewny! Prognozy

2022-05-05 16:25
Wyższe stopy procentowe
Autor: Getty Images Od 5 maja 2022 wszystkie stopy procentowe w górę o 75 punktów bazowych, a to oznacza wzrost raty kredytu

Stopy procentowe NBP są jeszcze wyższe! 5 maja 2022 Rada Polityki Pieniężnej podniosła główną, referencyjną stopę procentową o 75 punktów, a to oznacza wyższe raty kredytów. Co będzie dalej? Według ekspertów - najgorsze przed nami - stopy mogą osiągnąć poziom nawet 7%.

Ważne

Aktualnie mamy do czynienia z bezprecedensową serią podwyżek. Stopa referencyjna wzrosła z bardzo niskiego poziomu 0,10% we wrześniu 2021 do 5,25% obecnie. Co będzie dalej?

– Prawdopodobnie to nie koniec podwyżek. Większość prognoz pokazuje, że stopa referencyjna NBP osiągnie poziom nawet do 7%. Trzeba się więc przygotować na to, że raty kredytów w kolejnych miesiącach mogą być jeszcze wyższe – tłumaczy Jarosław Sadowski, ekspert ZFPF, Expander Advisors.

Trzeba wiedzieć, że wysokie stopy procentowe wpływają na wysokie oprocentowanie kredytu, a to podnosi znacząco wysokość miesięcznie spłacanej raty kredytu. Najgorsze przed nami. Sprawdź o ile wzrośnie rata kredytu po kolejnej podwyżce stóp?

Czytaj też:

Spis treści

  1. Kolejne podwyżki stóp procentowych stały się faktem
  2. Wysokość stóp procentowych od 6 maja 2022
  3. Kto najbardziej odczuje podwyżkę stóp procentowych?
  4. Wyższa inflacja, wyższe stopy
  5. Przyczyny kolejnych wzrostów stóp procentowych NBP

Kolejne podwyżki stóp procentowych stały się faktem

Rada Polityki Pieniężnej ósmy raz podniosła oprocentowania w banku centralnym. Główna stawka wzrosła z 4,5 do 5,25% , czyli o 75 punktów bazowych. Prognozy sugerowały wzrost stóp procentowych o 1 pkt proc.

Wysokość stóp procentowych od 6 maja 2022

Zgodnie z decyzją RPP z 5 maja poziom stóp procentowych wynosi:

  • stopa referencyjna 5,25 proc. w skali rocznej
  • stopa lombardowa 5,75% w skali rocznej
  • stopa depozytowa 4,75% w skali rocznej
  • stopa redyskonta weksli 5,30% w skali rocznej
  • stopa dyskontowa weksli 5,35% w skali rocznej

Uchwała RPP wejdzie w życie w piątek, 6 maja.

Kto najbardziej odczuje podwyżkę stóp procentowych?

Skutki podwyżki odczują osoby spłacające kredyty zaciągnięte w polskim złotym oraz wszyscy, którzy złożyli wniosek i planują wziąć kredyt. Według głównego analityka BIK, perspektywy na rynku kredytów mieszkaniowych nie napawają optymizmem.

Grupą kredytobiorców, którzy najbardziej odczują podwyżkę są osoby, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy od końca maja 2020 roku do początku października 2021, czyli w okresie obowiązywania stopy referencyjnej na poziomie 0,1%, zaciągnęły go samodzielnie i jednocześnie spłacały inne zobowiązania kredytowe.

Takich klientów było 88 958. Zaciągnęli oni 90 863 kredytów mieszkaniowych na kwotę 25,6 mld zł. Średnia kwota ich kredytu wyniosła 281 741 zł. Wartość innych zobowiązań finansowych tych klientów to 1,8 mld zł, w tym głównie kredyty gotówkowe na 1,3 mld zł.

Podwyżka stóp procentowych, bezpośrednio wpłynie na spadek dostępności kredytów mieszkaniowych, ponieważ jeszcze bardziej ograniczy zdolność kredytową.

Kontynuacja podwyżek stóp – w połączeniu z dużą dozą niepewności i wysoką inflacją – będzie też kolejnym czynnikiem, który może w tym roku zniechęcić firmy do inwestowania. Do tego dochodzą rosnąca niepewność związana z wojną w Ukrainie, zakłócenia w handlu zagranicznym, drożejące szybko surowce, które napędzają inflację. 

Czytaj też:

Wyższa inflacja, wyższe stopy

W 2022 inflacja w Polsce znacząco wzrośnie, do czego - oprócz czynników dotychczas podwyższających dynamikę cen - przyczynią się ekonomiczne skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła 5 maja 2022 główną, referencyjną stopę procentową o 75 punktów bazowych do poziomu 5,25%, a kwietniowe wyniki inflacji to 12,3%.

Czytaj też:

Przyczyny kolejnych wzrostów stóp procentowych NBP

W komunikacie NBP czytamy, że "utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych".

Po rozpoczęciu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie wzrosła niepewność dotycząca dalszego kształtowania się sytuacji makroekonomicznej na świecie, w tym w Europie. Znalazło to odzwierciedlenie w istotnym pogorszeniu nastrojów na rynkach finansowych oraz deprecjacji części walut. Ponownie wzrosły ceny węgla, gazu ziemnego, ropy naftowej oraz części surowców rolnych. Jednocześnie przedłużają się zaburzenia w globalnych łańcuchach podaży, a ceny transportu międzynarodowego są nadal podwyższone. Przyczyni się to najprawdopodobniej do dalszego wzrostu inflacji na świecie, która w wielu krajach osiągała wysokie poziomy jeszcze przed rosyjską agresją zbrojną na Ukrainę.

Inflację w Polsce ogranicza jedynie obniżenie części stawek podatkowych w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej.

Czytaj też:

Źródło: komunikat NBP, Newseria

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej