Stadion Narodowy: zmiany w harmonogramie budowy

2010-06-02 17:07
Budowa Stadionu Narodowego
Autor: NCS

Narodowe Centrum Sportu poinformowało o przesunięciu terminu zakończenia głównej konstrukcji stalowej Stadionu Narodowego - z czerwca na lipiec br. NCS zapewnia, że zadeklarowany UEFA termin zakończenia budowy - tj. czerwiec 2011 - zostanie dotrzymany.  

W kwietniu b.r. NCS otrzymało wniosek Generalnego Wykonawcy, Konsorcjum  ALPINE BAU DEUTSCHLAND AG, ALPINE BAU GmbH, ALPINE Construction Polska Sp. z o.o., PBG S.A i HYDROBUDOWA POLSKA S.A., o przesunięcie terminu zakończenia głównej konstrukcji stalowej Stadionu. Wniosek został poparty niezależną opinią Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa wskazującą, że wpływ wyjątkowo trudnych warunków panujących zimą 2009/2010 mógł się przełożyć na przesunięcie terminów budowy o łącznie 97 dni.

W harmonogramie budowy Stadionu przewidziano kilka kluczowych terminów ułatwiających monitoring stopnia zaawansowania robót. Narodowe Centrum Sportu, mając na uwadze powyższą ekspertyzę PZIiTB oraz dodatkową opinię prawną, w wyniku prowadzonych z Generalnym Wykonawcą rozmów, podjęło decyzję o podpisaniu aneksu do umowy i przesunięcie terminu osiągnięcia pierwszego celu kluczowego o 57 dni (z czerwca na lipiec 2010).

Pozostałe dwa terminy kluczowe zostały utrzymane: listopad 2011 – uruchomienie instalacji grzewczej oraz styczeń 2011 – rozpięcie konstrukcji linowej dachu. Jednocześnie wprowadzono usprawnienia do procedury współpracy projektowej na linii projektant-wykonawca-inwestor oraz wyjaśnione zostały z korzyścią dla Inwestora poprzednie wnioski dotyczące m. in. niezgodności stanu faktycznego z archiwalną dokumentacją techniczną Stadionu Dziesięciolecia.

- Uwzględniając ekspertyzę Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa zaakceptowaliśmy przesunięcie terminu ukończenia konstrukcji stalowej.  Jednocześnie oczekujemy pełnej mobilizacji wykonawcy i projektantów oraz zintensyfikowania prac - mówi Rafał Kapler, prezes zarządu NCS. - Podtrzymujemy terminy ustalone z UEFA, ponadto w podpisanym aneksie do umowy z Generalnym Wykonawcą wskazaliśmy wakacje roku 2011 jako termin pierwszych imprez na Stadionie Narodowym w Warszawie.

A obecnie na stadionie trwają końcowe już prace przy konstrukcji żelbetowej niecki.  Sprawnie przebiega rozpoczęty w maju montaż konstrukcji stalowej dachu. Zmontowano 22 słupy i 18 elementów pierścienia ściskanego głównej konstrukcji, która łącznie będzie składała się z 72 słupów i 72 elementów pierścienia ściskanego. Wszystkie elementy potrzebne do wykonania głównej konstrukcji stalowej są już na terenie budowy. Natomiast we włoskich zakładach Cimolai wykonywane są ostatnie elementy konstrukcji, czyli zastrzały i odciągi, które będą montowane po zakończeniu głównej konstrukcji stalowej.
W zakładach Redaelli w północnych Włoszech, stopień zaawansowania produkcji lin stalowych dla dachu osiągnął półmetek.

Trwa również montaż prefabrykatów trybun. Na pierścieniu dolnym i górnym zaawansowanie montażu zbliża się do 40%, a w zakładach prefabrykacji na terenie kraju, gotowe jest już ponad 90% potrzebnych prefabrykatów. Montowane są prefabrykaty schodów kaskadowych, które zapewnią dostęp widzów na górny poziom trybun - 12 z 18 biegów tych schodów jest w różnej fazie wykonania. Dwie z trzech konstrukcji schodów przeznaczonych będzie pod schody ruchome (biegi schodów ruchomych rozmieszczone są symetrycznie co 5 biegów schodów). 
W kondygnacjach podziemnych trwają roboty wykończeniowe oraz roboty instalacji sanitarnych, mechanicznych i elektrycznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej