Stadion miejski w Białymstoku. Unibep dokończy budowę

2012-03-16 14:28
Stadion miejski w Białymstoku
Autor: MOSiR Białystok Stadion miejski w Białymstoku - wizualizacja podświetlonego obiektu

Stadion miejski w Białymstoku to inwestycja, której realizacja rozpoczęła się w 2008 roku. Inwestor, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR), w 2011 odstąpił od umowy z wykonawcą i ponownie ogłosił przetarg na budowę. Stadion dokończy budować konsorcjum, którego liderem jest Unibep.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR) w Białymstosku rozstrzygnął 15 marca przetarg na wyłonienie wykonawcy, który dokończy budowę stadionu. Stadion miejski wybuduje konsorcjum Unibepu za 256 mln złotych. Inwestor podpisze umowę z nowym wykonawcą najpóźniej do końca maja 2012 roku.

Przeczytaj również: Stadion Narodowy w Warszawie. Loże VIP w cenie

Przetarg na budowę stadionu w Białymstoku

MOSiR ogłosił przetarg w lutym. W postępowaniu wzięły udział trzy firmy. Najniższy kosztorys na kwotę 253,9 mln złotych, złożyła Hydrobudowa, jednak komisja przetargowa odrzuciła propozycję, ponieważ była ona nie zgodna z warunkami zamówienia.

Stadion miejski w Białymstoku - o budowie

Stadion w Białymstoku planowo miał być gotowy w połowie 2012 roku. Inwestor, MOSiR w czerwcu 2011 roku, z powodu opóźnień w budowie, odstąpił od umowy z pierwszym wykonawcą, polsko-francuskim konsorcjum Eiffage Budownictwo Mitex oraz Eiffage Construction. Miasto domaga się teraz od wykonawcy wypłacenia kar umownych.

Stadion miejski - opis inwestycji

Nowo budowany stadion będzie miał w całości zadaszoną widownię na 22,5 tys. miejsc. Dodatkowo, obiekt będzie miał miejsca dla osób niepełnosprawnych (obok każdego stanowiska dla wózka zapewnione miejsce siedzące dla pomocnika). Widownia będzie miała oświetlenie o mocy, co najmniej 2500 lux. Pod widownią stadionu zostaną wybudowane 4 poziomy pomieszczeń użytkowych, które zostaną zaadaptowane na lokale pomocnicze, obsługujące i komercyjne. Znajdować się tam będą m.in. pomieszczenia sportowe (siłownia, kręgielnia, bilard), a także zespół gastronomiczno-komercyjny (bary szybkiej obsługi, puby, restauracje, kioski z pamiątkami i informatorami, przestrzeń komercyjna) – dostępne z zewnątrz, tak by mogły funkcjonować niezależnie od imprez sportowych oraz od strony trybun, jako obsługa kibiców podczas meczów – ok. 4 tys. m2. Stadion będzie w całości monitorowany. Oprócz meczy piłkarskich na stadionie będą odbywały się koncerty, targi i imprezy wystawowe. Inwestycja o wartości 150 mln złotych, będzie finansowana z budżetu gminy Białystok oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej