Stadion Narodowy w Warszawie. Loże VIP w cenie

2012-02-29 13:20
Stadion Narodowy w Warszawie
Autor: JSK Architekci sp. z o.o. Stadion Narodowy w Warszawie

Dokładnie na 100 dni przed EURO 2012, na Stadionie Narodowym został rozegrany pierwszy mecz piłkarski. Wszyscy - i kibice i piłkarze - są nim zachwyceni! Bo nie ma co ukrywać, obiekt jest piękny, chociaż droższy niż pierwotnie zakładano i nadal z problemami technicznymi. "Oto jestem" - tak nazywało się uroczyste otwarcie - zobacz jaki jest Stadion Narodowy, jak go zbudowano i ile ma toalet, a lożę prezydencką na EURO 2012 za 5 mln zł wykupił rosyjski miliarder... Wszystkie liczby robią wrażenie!

Stadion Narodowy w Warszawie

Stadion Narodowy w Warszawie to największy polski stadion, na którym w 2012 roku będą rozgrywane Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Jest to także jedyny stadion w Polsce, który ma całkowicie zamykany dach. W zależności od danego wydarzenia, a także oczekiwań promotorów imprezy, dach może zostać zamknięty w niespełna 20 minut. Podobny czas niezbędny jest do całkowitego otwarcia ruchomej części dachu. Innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym na Stadionie Narodowym w Warszawie jest panelowy system murawy. Ponad 1500 paneli o wymiarach 2,44 x 2,44 m i wysokości ok. 35 cm układanych na płycie stadionu stanowi nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie stosowane na obiektach najwyższej, światowej klasy. Panele murawy to swoiste puzzle składane przed eventami wymagającymi takiego podłoża (mecze piłki nożnej, rugby, baseball itp.). W pozostałe dni panele murawy będą składowane poza Stadionem Narodowym w optymalnych warunkach dla wzrostu trawy, uwzględniających m.in. podlewanie, przewietrzanie, nasłonecznienie i nawożenie. Natomiast sama płyta doskonale sprawdzi się jako podłoże podczas imprez niewymagających murawy, np. koncertów, widowisk, pokazów motocrossowych.

Ostatnio, z powodu wynajęcia na czas EURO 2012 loży prezydenckiej przez rosyjskiego miliardera, zaczęto się interesować miejscami dla VIP-ów. Takich loży Stadion Narodowy ma 69. O tym, kto je wykupi będzie decydowała cena - ten lepszy kto da więcej. Na razie krążą słychy, że jest to cena od 450 - 700 tys. zł. Właściciele loży VIP mają zapenioną obsługę kelnerską i kateringową, oddzielne wejście i miejsce parkingowe. Jest tylko jedno ale, na EURO ze swoich loży nie skorzystają, bo w tym czasie ich dyspontentem jest UEFA.  

Stadion Narodowy

Lokalizacja: al. ks. J. Poniatowskiego 1, Warszawa, woj. mazowieckie
Powierzchnia użytkowa: ponad 200 000 m2
Kubatura: 1 000 000 m3
Liczba miejsc: 58 145

Stan inwestycji: inwestycja zakończona
Projekt: 2007
Realizacja: 2009-2011
Koszt inwestycji: ok. 1,5 mld zł netto

Inwestor: Narodowe Centrum Sportu sp. z o.o. działające na rzecz i w imieniu Skarbu Państwa reprezentowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki
Projekt: konsorcjum projektowe w składzie JSK ARCHITEKCI sp. z o.o. (Warszawa), gmp International GmbH (Hamburg), Schlaich Bergermann und Partner (Stuttgart)
Generalny wykonawca: konsorcjum firm Alpine Bau Deutschland AG (Berlin), Alpine Bau GmbH (Salzburg), Alpine Construction Polska sp. z o.o. (Kraków), Hydrobudowa Polska SA (Wysogotowo), PBG SA (Wysogotowo).

Poznaj Stadion Narodowy w liczbach

Stadion Narodowy, największa arena na EURO 2012, ma 58 000 miejsc dla kibiców, a gdy, na przykład na koncert dla widzów zostanie przeznaczona również płyta boiska - wejdzie tam jeszcze dodatkowe 17 000 osób...

To, że Stadion Narodowy jest wielki, widać niemal z każdego miejsca w Warszawie - budowla góruje nad miastem, zdominowała wręcz stołeczny krajobraz, małe się przy nim wydają stołeczne wieżowce z Pałacem Kultury włącznie.

Tę gigantyczną inwestycję znakomicie opisują liczby.
Całkowita powierzchnia obiektu wynosi prawie 204 000 m2, jego kubatura to ponad 1 000 000 m3 i stoi na 18-hektarowej działce.

Na budowę zużyto ponad 400 000 ton betonu (tyle mniej więcej potrzeba na budowę ponad 5700 domów jednorodzinnych) i 11 000 ton stali (to tyle stali, ile potrzeba na konstrukcję 64 Jumbo Jetów, czyli Boeingów 747).

Konstrukcja dachu opiera się na 72 stalowych pylonach, z których każdy ma 2 m średnicy, 34 m wysokości i waży 67 ton. Ważną częścią konstrukcji dachu są liny, których zamontowano 1200 ton. Powierzchnia dachu ma 4 hektary.

Stadion ma cztery kondygnacje podziemne, na dwóch (-1 i -2) urządzono znajdują się parkingi, na dwóch najniższych są pomieszczenia tzw. techniczne.

Stadion Narodowy ma 58 000 miejsc na trybunach, w tym 800 miejsc w 69 lożach dla VIP-ów, 900 miejsc dla mediów i 106 miejsc dla osób niepełnosprawnych.

W środku jest 19 klatek schodowych i ponad 10 km różnych schodów. Dla gości stadionu urządzono 965 toalet (ciekawe, czy to wystarczy, żeby nie było do nich kolejek), będą tu 4 restauracje i kilkadziesiąt kiosków gastronomicznych.

Budowa trwała 2,5 roku, pracowała tu chwilami nawet 2,5 tysiąca osób dziennie.

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej