Stadion Narodowy w Warszawie. Loże VIP w cenie

2012-02-29 13:20
Stadion Narodowy w Warszawie
Autor: JSK Architekci sp. z o.o. Stadion Narodowy w Warszawie

Dokładnie na 100 dni przed EURO 2012, na Stadionie Narodowym został rozegrany pierwszy mecz piłkarski. Wszyscy - i kibice i piłkarze - są nim zachwyceni! Bo nie ma co ukrywać, obiekt jest piękny, chociaż droższy niż pierwotnie zakładano i nadal z problemami technicznymi. "Oto jestem" - tak nazywało się uroczyste otwarcie - zobacz jaki jest Stadion Narodowy, jak go zbudowano i ile ma toalet, a lożę prezydencką na EURO 2012 za 5 mln zł wykupił rosyjski miliarder... Wszystkie liczby robią wrażenie!

Stadion Narodowy w Warszawie

Stadion Narodowy w Warszawie to największy polski stadion, na którym w 2012 roku będą rozgrywane Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Jest to także jedyny stadion w Polsce, który ma całkowicie zamykany dach. W zależności od danego wydarzenia, a także oczekiwań promotorów imprezy, dach może zostać zamknięty w niespełna 20 minut. Podobny czas niezbędny jest do całkowitego otwarcia ruchomej części dachu. Innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym na Stadionie Narodowym w Warszawie jest panelowy system murawy. Ponad 1500 paneli o wymiarach 2,44 x 2,44 m i wysokości ok. 35 cm układanych na płycie stadionu stanowi nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie stosowane na obiektach najwyższej, światowej klasy. Panele murawy to swoiste puzzle składane przed eventami wymagającymi takiego podłoża (mecze piłki nożnej, rugby, baseball itp.). W pozostałe dni panele murawy będą składowane poza Stadionem Narodowym w optymalnych warunkach dla wzrostu trawy, uwzględniających m.in. podlewanie, przewietrzanie, nasłonecznienie i nawożenie. Natomiast sama płyta doskonale sprawdzi się jako podłoże podczas imprez niewymagających murawy, np. koncertów, widowisk, pokazów motocrossowych.

Ostatnio, z powodu wynajęcia na czas EURO 2012 loży prezydenckiej przez rosyjskiego miliardera, zaczęto się interesować miejscami dla VIP-ów. Takich loży Stadion Narodowy ma 69. O tym, kto je wykupi będzie decydowała cena - ten lepszy kto da więcej. Na razie krążą słychy, że jest to cena od 450 - 700 tys. zł. Właściciele loży VIP mają zapenioną obsługę kelnerską i kateringową, oddzielne wejście i miejsce parkingowe. Jest tylko jedno ale, na EURO ze swoich loży nie skorzystają, bo w tym czasie ich dyspontentem jest UEFA.  

Stadion Narodowy

Lokalizacja: al. ks. J. Poniatowskiego 1, Warszawa, woj. mazowieckie
Powierzchnia użytkowa: ponad 200 000 m2
Kubatura: 1 000 000 m3
Liczba miejsc: 58 145

Stan inwestycji: inwestycja zakończona
Projekt: 2007
Realizacja: 2009-2011
Koszt inwestycji: ok. 1,5 mld zł netto

Inwestor: Narodowe Centrum Sportu sp. z o.o. działające na rzecz i w imieniu Skarbu Państwa reprezentowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki
Projekt: konsorcjum projektowe w składzie JSK ARCHITEKCI sp. z o.o. (Warszawa), gmp International GmbH (Hamburg), Schlaich Bergermann und Partner (Stuttgart)
Generalny wykonawca: konsorcjum firm Alpine Bau Deutschland AG (Berlin), Alpine Bau GmbH (Salzburg), Alpine Construction Polska sp. z o.o. (Kraków), Hydrobudowa Polska SA (Wysogotowo), PBG SA (Wysogotowo).

Poznaj Stadion Narodowy w liczbach

Stadion Narodowy, największa arena na EURO 2012, ma 58 000 miejsc dla kibiców, a gdy, na przykład na koncert dla widzów zostanie przeznaczona również płyta boiska - wejdzie tam jeszcze dodatkowe 17 000 osób...

To, że Stadion Narodowy jest wielki, widać niemal z każdego miejsca w Warszawie - budowla góruje nad miastem, zdominowała wręcz stołeczny krajobraz, małe się przy nim wydają stołeczne wieżowce z Pałacem Kultury włącznie.

Tę gigantyczną inwestycję znakomicie opisują liczby.
Całkowita powierzchnia obiektu wynosi prawie 204 000 m2, jego kubatura to ponad 1 000 000 m3 i stoi na 18-hektarowej działce.

Na budowę zużyto ponad 400 000 ton betonu (tyle mniej więcej potrzeba na budowę ponad 5700 domów jednorodzinnych) i 11 000 ton stali (to tyle stali, ile potrzeba na konstrukcję 64 Jumbo Jetów, czyli Boeingów 747).

Konstrukcja dachu opiera się na 72 stalowych pylonach, z których każdy ma 2 m średnicy, 34 m wysokości i waży 67 ton. Ważną częścią konstrukcji dachu są liny, których zamontowano 1200 ton. Powierzchnia dachu ma 4 hektary.

Stadion ma cztery kondygnacje podziemne, na dwóch (-1 i -2) urządzono znajdują się parkingi, na dwóch najniższych są pomieszczenia tzw. techniczne.

Stadion Narodowy ma 58 000 miejsc na trybunach, w tym 800 miejsc w 69 lożach dla VIP-ów, 900 miejsc dla mediów i 106 miejsc dla osób niepełnosprawnych.

W środku jest 19 klatek schodowych i ponad 10 km różnych schodów. Dla gości stadionu urządzono 965 toalet (ciekawe, czy to wystarczy, żeby nie było do nich kolejek), będą tu 4 restauracje i kilkadziesiąt kiosków gastronomicznych.

Budowa trwała 2,5 roku, pracowała tu chwilami nawet 2,5 tysiąca osób dziennie.

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej