SMR czyli małe reaktory jądrowe - nowe źródło energii w Polsce? Enea ma umowę z Last Energy!

2022-06-23 12:59
SMR - małe reaktory jądrowe
Autor: Getty Images SMR - małe reaktory jądrowe - fragment elementu pręta paliwowego reaktora jądrowego

SMR (ang. Small Modular Reactors), czyli małe modułowe reaktory jądrowe to nowa technologia, zarówno w energetyce polskiej, jak i światowej. Eksperci twierdzą, ze wojna i ograniczony dostęp do surowców w najbliższych latach spowodują wzmożony rozwój małych reaktorów jądrowych. Również w Polsce ta zeroemisyjna i niezależna od czynników środowiskowych energia ma stać się alternatywą dla paliw kopalnych. 22 czerwca Grupa Enea podpisała z amerykańską spółką Last Energy list intencyjny w sprawie współpracy dotyczącej technologii SMR. To już trzecia polska firma związana z energetyką jądrową. Na czym polega koncepcja małych reaktorów jądrowych?

Spis treści

  1. Małe reaktory modułowe (SMR) na świecie
  2. SMR - kiedy ruszy pierwszy reaktor jądrowy w Polsce?
  3. KGHM Polska Miedź i Tauron prekursorami technologii SMR w Polsce
  4. Czym są małe reaktory jądrowe?
  5. Jak działają małe reaktory jądrowe SMR?
  6. W jaki sposób małe reaktory mogą wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne Polski?

Małe reaktory modułowe (SMR) na świecie

Małe reaktory modułowe (SMR) 10 lat temu pojawiły się w USA, jako alternatywa do paliw kopalnych, a także aby uniknąć wysokich kosztów budowy dużych elektrowni jądrowych. Od wybuchu wojny na Ukrainie rośnie zainteresowanie tanią energią jądrową z SMR-ów, w tym również w Polsce. Chociaż technologia jest bardzo innowacyjna i budzi wiele kontrowersji, zgodnie z ostatnimi badaniami, społeczna akceptacja wykorzystania energii jądrowej w Polsce wzrosła do poziomu 80% i jest najwyższa w historii.

Tymczasem kraje takie jak USA, Rosja, Korea, Francja, Japonia, Chiny, które mają doświadczenie z dużymi reaktorami energetycznymi, zaczynają inwestować w małe reaktory modułowe. Na amerykańskie SMR-y postawiła również Rumunia i Kanada, która ma uruchomić pierwszy reaktor w 2028 roku.

W Chinach elektrownia SMR o mocy 200 MW z powodzeniem działa od początku 2022 roku.

SMR - kiedy ruszy pierwszy reaktor jądrowy w Polsce?

22 czerwca 2022 podczas Kongresu 590 Enea, jeden z głównych polskich koncernów energetycznych, oficjalnie zainicjował współpracę z amerykańską firmą Last Energy, podpisując list intencyjny w sprawie współpracy dotyczącej technologii SMR, czyli technologii małych, modułowych reaktorów jądrowych. To już trzecia  polska firma, obok Orlenu i KGHM, która zajmie się wdrażaniem technologii SMR w Polsce. Przypomnijmy, że z początkiem grudnia PKN Orlen i Synthos Green Energy podpisały umowę inwestycyjną zakładającą utworzenie spółki joint venture Orlen Synthos Green Energy w sprawie małego atomu. 

Zgodnie z zapowiedziami w Polsce pierwszy reaktor jądrowy ma ruszyć w 2029 roku, a technologia zostanie wdrożona do eksploatacji w 2030 roku. Projekt SMR amerykańskiej firmy NuScale, wdroży KGHM Polska Miedź S.A., drugi co do wielkości konsument energii w Polsce, zużywający 2,9 TWh.

Małe reaktory jądrowe, które będzie budować w Polsce NuScale Power, zostały zakwalifikowane przez Nuclear Regulatory Commission (Amerykański Urząd Dozoru Jądrowego) jako bezpieczne.

Czytaj też:

14 lutego 2022 w Waszyngtonie podpisaliśmy umowę z firmą NuScale dotyczącą wdrożenia SMR-ów w Polsce na potrzeby KGHM. W tym roku składamy wniosek, raport, wstępny raport bezpieczeństwa, żeby uzyskać zgodę ze strony Państwowej Agencji Atomistyki, polskiego regulatora” – powiedział Piotr Podgórski, dyrektor naczelny ds. Transformacji Energetycznej, KGHM Polska Miedź S.A.

KGHM Polska Miedź i Tauron prekursorami technologii SMR w Polsce

Również firma Tauron, zainteresowała się małym atomem, dedykowanym dla przemysłu i dla firm. W konsekwencji 20 kwietnia 2022 między KGHM Polska Miedź S.A. a Tauronem Polska Energia S.A. podpisano list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie prac badawczo-rozwojowych oraz budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).

Ważne

Aktualnie przedstawiciele obu firm oczekują przyspieszenia prac nad zmianą ustawy Prawo Atomowe i rozporządzeń wykonawczych pod kątem technologii SMR, bo obecna ustawa określa np. zakres działania urządzeń wyłącznie w technologii wielkoskalowej.

Tauron poszukuje swojego optymalnego miejsca biznesowego w energetyce. Zamierzamy być nie tylko sprzedawcą energii, ale też producentem. Szukamy rozwiązania, dlatego chcemy poznać technologie SMR-owe, mieć dostęp do technologii NuScale, żeby przeszczepić ją na grunt polski” - zaznaczył Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem, Tauron Polska Energia S.A.

Czym są małe reaktory jądrowe?

To modularne bloki energetyczne o elastycznej mocy od 300 do 900 MW (większość współczesnych dużych reaktorów ma moc ok. 1000 MW i więcej), gdzie każdy moduł ma własną indywidualną obudowę bezpieczeństwa: stalowy zbiornik ściśle przylegający do zbiornika reaktora. Między tymi zbiornikami jest próżnia, dlatego reaktor może być umieszczony w basenie i zanurzony w wodzie. Zwiększa to w istotnym stopniu bezpieczeństwo i zmniejsza koszty, bo nie ma żadnych systemów ciśnieniowego podawania wody.

Technologia jest znana, bo to jest technologia reaktorów lekkowodnych ciśnieniowych, stosowana w klasycznych reaktorach atomowych i reaktorach, które od lat sześćdziesiątych zasilają okręty marynarki wojennej. Natomiast sama konstrukcja - to w tym sensie jest to nowość i te prace trwają od 2002, 2003 r.” - wyjaśnił Piotr Podgórski.

W technologii NuScale pojedynczy reaktor o mocy 77 MWe, który na plac budowy dociera w trzech częściach do montażu na miejscu, jest zamknięty w zbiorniku o wysokości 23 m i średnicy 4,5 metra. Reaktory są wyposażone w pasywne, niewymagające zewnętrznego zasilania systemy bezpieczeństwa, które w razie awaryjnego wyłączenia są w stanie chłodzić reaktor przez 30 dni.

Zdaniem ekspertów, amerykańska technologia idealnie nadaje się do zastąpienia bloków energetycznych w obecnych elektrowniach węglowych. Tauron Polska Energia zakłada lokowanie SMR-ów w lokalizacjach własnych elektrowni węglowych i wydziela pod tym kątem tereny z aktywów przygotowywanych do przekazania do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Jak działają małe reaktory jądrowe SMR?

Małe reaktory jądrowe działają podobnie jak elektrownia węglowa, z tą różnicą, że posiadają inne źródło ciepła. W elektrowni jądrowej energię cieplną czy elektryczną uzyskuje się wskutek rozszczepienia we wnętrzu reaktora ciężkich jąder atomu takich jak uran.

W jaki sposób małe reaktory mogą wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne Polski?

Tomasz Nowacki, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wskazał, że docelowo 25% miksu energetycznego będzie pochodziło z energii jądrowej. Uważa jednak, że do rozwoju polskiej energetyki atomowej kluczowa będzie współpraca z jednym partnerem – na dekady.

Państwowa Agencja Atomistyki wskazuje na główne wyzwania związane z licencjonowaniem projektu, który nie ma w Polsce precedensu.

Jeżeli szybko rezygnujemy z paliw kopalnych ze wschodu, tempo zastąpienia komponentem jądrowym jest bardzo szybkie. Ustawa Prawo Atomowe przewiduje, że mamy 24 miesiące na wydanie decyzji, kolejne dziewięć miesięcy na zezwolenie na rozruch i kolejne sześć miesięcy na przystąpienie do eksploatacji. Cały proces będzie prowadzony po raz pierwszy w naszym kraju, musimy się dobrze przygotować” – podkreślił Andrzej Głowacki, wiceprezes Państwowej Agencji Atomistyki.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej