Sklep PGG od stycznia 2023 wznowił sprzedaż węgla. Jaki węgiel można kupić przez internet, bo nie każdy
Sklep PGG od początku stycznia 2023 wznowił sesje sprzedażowe węgla, które były zawieszone do końca roku z powodu remanentu. Do kupienia w sklepie internetowym PGG jest jednak tylko ekogroszek i miał. Sprzedaż węgla luzem jest wstrzymana do odwołania.
Od początku roku 2022 sklep PGG sprzedał ok. 1,4 mln ton węgla dla 460 tys. odbiorców. W sklepie internetowym spółki nie jest łatwo kupić węgiel, ale chętnych do zakupu nie brakuje z powodu dość atrakcyjnych cen węgla.
Spis treści
- Sklep PGG wznowił sprzedaż węgla
- Uwaga na strony podszywające się pod sklep internetowy PGG
- Ceny węgla w sklepie PGG
Sklep PGG wznowił sprzedaż węgla
Przypomnijmy, że pod koniec grudnia 2022, w związku z pracami w zakresie zakończenia roku bilansowego 2022, sklep internetowy Polskiej Grupy Górniczej był nieczynny. Komu nie udało się kupić węgla w e-sklepie PGG pod koniec roku, swoją szansę dostał od 2 stycznia 2023. Zakupu węgla można dokonać wraz z wyborem Kwalifikowanego Dostawcy Węgla.
Przypomnijmy, że sklep PGG sprzedaje i tak tylko część asortymentu, czyli ekogroszek i miał węglowy. Handel zwykłym węglem od połowy listopada jest zawieszony do odwołania.
PGG w oficjalnym komunikacie na swojej stronie podaje, że przyczyną jest przekierowanie węgla ze sklepu internetowego na potrzeby dystrybucji węgla przez samorządy. Oprócz PGG w programie sprzedaży węgla przez gminy biorą udział także inne spółki węglowe: PGE Paliwa, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka.
Polska Grupa Górnicza w ramach programu preferencyjnej sprzedaży węgla przez samorządy dostarczyła już węgiel do wszystkich gmin, które zawarły umowy ze spółką. W sumie 867 gmin otrzymało 390 tysięcy ton węgla.
Gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne, zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego, mogą kupować węgiel za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Natomiast nie mogą sprzedawać węgla mieszkańcom w cenie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Obowiązuje 3-tonowy limit zakupu węgla przez gospodarstwa domowe.
Uwaga na strony podszywające się pod sklep internetowy PGG
Spółka przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod sklep internetowy PGG. Ostatnim takim przykładem jest witryna o adresie https://pgg-zamowienia.pl, która prawdopodobnie służy do wyłudzania danych osobowych lub też prób oszustwa przez żądanie zapłaty za fikcyjne zamówienia węgla.
PGG podkreśla, że jedynym prawdziwym adresem sklepu internetowego PGG jest https://sklep.pgg.pl.
Ceny węgla w sklepie PGG
Węgiel z PGG nie jest już taki tani, choć w porównaniu z cenami rynkowymi, oferta jest i tak dość atrakcyjna. Na przełomie sierpnia i września były dwie podwyżki cen węgla i ekogroszku. Spółka wzrost cen tłumaczyła wyższymi kosztami produkcji oraz inwestycjami mającymi na celu zwiększenia produkcji węgla opałowego. Każda z podwyżek wyniosła średnio 20%. Aktualne ceny węgla w PGG:
- Pieklorz, Karlik Ekogroszek workowany - 1770 zł/tona
- Pieklorz, Karlik Ekogroszek luz - 1520/ zł/ tona
- Retopal Ekogroszek luz - 1520 zł/tona
- Greenpal Ekomiał - 1335 zł/tona
- Węgiel Orzech, Groszek luz - 1420 lub 14710 zł/tona, w zależności od kopalni.
- Miał 21-24 kosztuje w tej chwili 1105 zł/t.
Na poniższych zrzutach ze sklepu PGG widać jak zmieniły się ceny od sierpnia do września 2022.



Paweł Wiśniewski
Kryzys węglowy, problem z kontraktami na gaz - czy będziemy mieli czym ogrzać dom na jesieni?
Posłuchaj wywiadu z Bogusławem Grabowskim - podcast "Express Biedrzyckiej".
Listen to "Teraz zostało już tylko różaniec odmawiać - Bogusław Grabowski o kryzysie węglowym [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.