Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie – projekt rozporządzenia

2014-08-04 18:18
Konsultacje w PIIB
Autor: PIIB Organizacje branzowe dyskutuja w PIIB o projekcie rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie

Ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych wprowadziła zmiany w obszarze uzyskiwania uprawnień budowlanych do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych. Trwają konsultacje projektu rozporządzenia do tej ustawy. Najważniejsze organizacje zawodowe i stowarzyszenia związane z budownictwem są wobec tego dokumentu dosyć krytyczne.   

Spotkanie organizacji uprawnionych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju do konsultacji przepisów projektu rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie odbyło się w siedzibie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB). Izba inżynierów zaprezentowała swoje zdanie o tym projekcie, a po debacie stanowisko to zostało poparte przez wszystkich uczestników i oficjalnie przesłane do ministerstwa.  
– Z przykrością stwierdzam, że większość rozwiązań zaproponowanych w przepisach projektu rozporządzenia stoi w oczywistej sprzeczności z założeniami ustawy z 9 maja 2014 o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, której przepisy zakładają większe otwarcie dla zawodów regulowanych – powiedział na początku spotkania – konsultacji Andrzej Dobrucki, prezes PIIB. – Wbrew założeniom o ułatwieniu dostępu do wykonywania zawodu, zaproponowane rozwiązania wprowadzają nowe, skomplikowane procedury, co pozostaje w oczywistej sprzeczności z  zasadą zawartą w art. 16 Prawa budowlanego, zgodnie z którą rozporządzenie ma określać sposób przeprowadzania egzaminu na uprawnienia budowlane ,,mając na względzie zapewnienie przejrzystego i sprawnego przeprowadzania czynności związanych z nadawaniem uprawnień budowlanych.

Szef PIIB zwrócił szczególną uwagę na fakt, że większość dotychczasowych, sprawdzonych regulacji prawnych została usunięta z przepisów projektu, co sprawia, że poza zakresem regulacji pozostają istotne zagadnienia praktyczne i prawne, poruszył też m.in. tematy związane z egzaminami na uprawnienia budowlane oraz możliwość zwolnień z nich, praktyki zawodowej i likwidacji książki praktyki zawodowej oraz nadawania uprawnień budowlanych mistrzom.

Projekt rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie >>

Stanowisko PIIB poparte przez środowisko budowlane >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej