Rynek pracy 2008 – rynek zmian

2009-01-27 14:08

Jeszcze do połowy roku mówiło się o trudnościach ze znalezieniem ludzi do pracy w budownictwie. W sumie do tej branży skierowano do 13,5 tys. ofert pracy. Najważniejsze wnioski płynące z raportu "Rynek pracy specjalistów w 2008 roku" to prawie 37 % wysłanych ofert pracy tym samym budownictwo uplasowało się pod tym względem na czwartym miejscu z wynikiem 15 397.

Najwięcej ofert pracy w 2008 roku skierowanych było do przedstawicieli branż handel i sprzedaż, bankowość i finanse oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Najtrudniej było o pracę w branży prawo i obsługa prawna oraz w przemyśle chemicznym.
2008 rok był burzliwy nie tylko na rynkach finansowych, ale i na całym rynku pracy. Całkowita liczba ofert pracy zamieszczonych w Pracuj.pl nieznacznie wzrosła względem 2007 roku. Wyraźnie jednak widać, że pierwsza połowa roku była bardziej optymistyczna, a liczba ofert pracy z miesiąca na miesiąc rosła. W III i IV kwartale zaobserwowano już nieznaczny spadek. Należy jednak pamiętać, że rynek pracy charakteryzuje duża okresowość. Liczba ofert zatrudnienia zazwyczaj dynamicznie wzrasta od początku roku aż do lata, w wakacje rekrutacje są mniej intensywne, wrzesień przynosi kolejne wzrosty, natomiast przełom listopada i grudnia - to okres kolejnego spadku. Aby ocenić faktyczną sytuację na rynku pracy, konsultanci Pracuj.pl dokładnie przeanalizowali okres, w którym pojawiły się pierwsze doniesienia o kryzysie gospodarczym. W tym celu porównali poziom spadku liczby ofert na przełomie ostatnich dwóch miesięcy 2008 roku z analogicznym okresem roku poprzedniego. Jak wskazała analiza, w 2008 roku spadek ten był o 4 punkty procentowe większy niż rok wcześniej. Jest to prawdopodobnie odzwierciedleniem niepewnej sytuacji na rynkach finansowych i atmosfery wyczekiwania wśród pracodawców. W 2008 roku największe zapotrzebowanie na specjalistów - podobnie jak w roku poprzednim - odnotowała branża handel i sprzedaż. Na kolejnych miejscach znalazły się natomiast bankowość i finanse oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie.

Oferty pracy w 2008 roku według działów w firmach.
Autor: Pracuj.pl
Oferty pracy w 2008 roku według branż.
Autor: Pracuj.pl

Komentarz do wyników raportu

Za zmieniającą się koniunkturą gospodarczą w naturalny sposób podążają zmiany na rynku pracy. Po ostatnich latach, które sprzyjały umacnianiu pozycji pracownika na rynku, sytuacja zaczyna się odwracać. Na pewno zmiany te spowodują, że w wybranych branżach czy zawodach będzie dużo trudniej o pracę. Jednak z punktu widzenia pracodawcy ta sama wiadomość ma pozytywny wydźwięk, ponieważ łatwiej będzie teraz znaleźć dobrego specjalistę za rozsądne wynagrodzenie. W niektórych branżach sytuacja docelowo zapewne na tyle się zmieni, że będzie można znowu mówić o rynku pracodawcy. W sytuacji pogarszającej się koniunktury gospodarczej firmy wprowadzają oszczędności, w tym poprzez redukcję kosztów zatrudnienia. Jednak strategie pracodawców w tym zakresie są różne. Jedni wybierają redukcję kosztów poprzez zmniejszenie zatrudnienia, zwolnienia dotykają zwykle w pierwszej kolejności osoby mniej doświadczone oraz pracowników administracji. Inne firmy wolą czasowo ograniczyć pensje oraz inne przywileje pracownicze unikając w ten sposób znaczących zwolnień. Takie firmy obawiają się, że w przypadku powrotu koniunktury ponowne znalezienie oraz wyszkolenie pracowników będzie kosztowne. Nawet w branżach najbardziej newralgicznych, jak chociażby budownictwo, są obszary działalności, które mają dobre perspektywy i generują zapotrzebowanie na pracowników. Tak jest obecnie w przypadku budownictwa drogowego i infrastrukturalnego. Wciąż w relatywnie dobrej kondycji jest handel detaliczny, który opiera się na krajowym popycie. W przeciwieństwie do niego, mocno spadający popyt zagraniczny stanowi realne zagrożenie dla naszych eksporterów i ich pracowników. Pod koniec 2008 roku, ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację gospodarczą, widoczna była wśród pracodawców atmosfera wyczekiwania. Z początkiem roku sytuacja się poprawiła i firmy zaczęły realizować założone na ten rok.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej