Ruszył największy park wiatrowy w Europie - zielona energia zmniejszy zależność Rumunii od węgla
Największy park wiatrowy w Europie, położony w Rumunii na wybrzeżu Morza Czarnego, rozpoczął produkcję zielonej energii. Jest to sukces Continental Wind Partners (CWP), działającej również w Polsce amerykańskiej spółki, która pracowała nad projektem pięć lat.
To również poważny krok dla Rumunii na drodze do mniejszej zależności od węgla i wypełnienia celów unijnych dotyczących energii odnawialnej.
Zobacz koniecznie: Energetyka - wyzwanie dla inwestora
Park wiatrowy w Fantanele, miejscowości położonej 50 km od największego portu i ośrodka wypoczynkowego Rumunii – Konstancy, został przyłączony do sieci krajowej, której operatorem jest Transelectica. Pięć turbin dostarcza już energię do sieci, a kolejne będą uruchamiane w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Z zaplanowanych 139 turbin, 114 jest już zainstalowanych. W leżącej nieopodal miejscowości Cogealac planowana jest budowa kolejnych 101 turbin. Cała inwestycja wyniesie łącznie 1,1 mld euro i będzie stanowiła największą inwestycję zagraniczną w historii Rumunii.
Zobacz koniecznie: Cel: Farma Wiatrowa Przykona
Przygotowana i zarządzana przez CWP, farma wiatrowa w Konstancy będzie również największą tego typu instalacją w Europie, o docelowej mocy 600 MW.
- Oddanie do użytku tego projektu przybliżyło Rumunię do standardów Unii Europejskiej - powiedział Mark Crandall, prezes CWP. - Jest to również wotum zaufania dla tego typu inwestycji w regionie.
Wymagane do budowy środki finansowe zapewnił czeski koncern energetyczny CEZ. Prace budowlane ruszyły pod koniec roku 2008 i zostały wykonane przez firmy: EnergoBit, Viarom, GE Wind Energy, Areva i Emon. Nad przygotowaniem i wdrożeniem projektu pracował zespól CWP i lokalny partner – rumuńska spółka Monsson Alma.
- Ten projekt był wyjątkowym wyzwaniem, jednak dzięki pracy zespołowej osiągnęliśmy zamierzony cel - powiedział Adin Pilcer, menedżer CWP odpowiedzialny za park wiatrowy w Fantanele.
Fantanele jest pierwszym dużym parkiem wiatrowym w Rumunii, który będzie generował moc wystarczającą dla ponad 700 000 gospodarstw domowych. Przy realizacji projektu zatrudnionych było bezpośrednio ponad 500 osób, a sam projekt podniesie znacząco jakość życia w lokalnych gminach. CWP będzie kontynuowało proces przyłączania do sieci kolejnych turbin parku wiatrowego w Fantanele oraz zarządzało budową farmy w sąsiedniej miejscowości Cogealac. W sumie 240 turbin będzie miało moc zainstalowaną 600 MW.
- Liczymy na dobrą współpracę ze wszystkimi partnerami, która umożliwi zakończenie inwestycji w Cogealac w ciągu najbliższych 24 miesięcy - powiedział Mike Scholey, dyrektor zarządzający CWP. - Ponadto, w ciągu najbliższych dwóch lat mamy zamiar zakończyć fazę projektową dla dwóch kolejnych parków wiatrowych w Rumunii i rozpocząć ich budowę.
CWP posiada projekty na różnym etapie zaawansowania, o planowanej łącznej mocy ponad 6 GW. W Polsce firma obecna jest od początku 2007 r., a planowana moc projektów realizowanych przez spółki celowe w Polsce zachodniej i północnej wynosi 400 MW. Najbardziej zaawansowanym projektem firmy jest Park Wiatrowy Duszniki o mocy 160 MW. Inwestycje CWP są zlokalizowane w takich krajach jak Rumunia, Polska, Bułgaria, Serbia, Chorwacja, Australia oraz Nowa Zelandia.