Ruszył największy park wiatrowy w Europie - zielona energia zmniejszy zależność Rumunii od węgla

2010-06-22 14:01
Pierwsze z uruchomionych w Fantanele turbin
Autor: Continental Wind Partners (CWP)

Największy park wiatrowy w Europie, położony w Rumunii na wybrzeżu Morza Czarnego, rozpoczął produkcję zielonej energii. Jest to sukces Continental Wind Partners (CWP), działającej również w Polsce amerykańskiej spółki, która pracowała nad projektem pięć lat.

To również poważny krok dla Rumunii na drodze do mniejszej zależności od węgla i wypełnienia celów unijnych dotyczących energii odnawialnej.

Zobacz koniecznie: Energetyka - wyzwanie dla inwestora

Park wiatrowy w Fantanele, miejscowości położonej 50 km od największego portu i ośrodka wypoczynkowego Rumunii – Konstancy, został przyłączony do sieci krajowej, której operatorem jest Transelectica. Pięć turbin dostarcza już energię do sieci, a kolejne będą uruchamiane w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Z zaplanowanych 139 turbin, 114 jest już zainstalowanych. W leżącej nieopodal miejscowości Cogealac planowana jest budowa kolejnych 101 turbin. Cała inwestycja wyniesie łącznie 1,1 mld euro i będzie stanowiła największą inwestycję zagraniczną w historii Rumunii.

Zobacz koniecznie: Cel: Farma Wiatrowa Przykona

Przygotowana i zarządzana przez CWP, farma wiatrowa w Konstancy będzie również największą tego typu instalacją w Europie, o docelowej mocy 600 MW.
- Oddanie do użytku tego projektu przybliżyło Rumunię do standardów Unii Europejskiej - powiedział Mark Crandall, prezes CWP. - Jest to również wotum zaufania dla tego typu inwestycji w regionie.

Park wiatrowy w Fantanele
Autor: Continental Wind Partners (CWP) Park wiatrowy w Fantanele.

Wymagane do budowy środki finansowe zapewnił czeski koncern energetyczny CEZ. Prace budowlane ruszyły pod koniec roku 2008 i zostały wykonane przez firmy: EnergoBit, Viarom, GE Wind Energy, Areva i Emon. Nad przygotowaniem i wdrożeniem projektu pracował zespól CWP i lokalny partner – rumuńska spółka Monsson Alma.

- Ten projekt był wyjątkowym wyzwaniem, jednak dzięki pracy zespołowej osiągnęliśmy zamierzony cel - powiedział Adin Pilcer, menedżer CWP odpowiedzialny za park wiatrowy w Fantanele.

Fantanele jest pierwszym dużym parkiem wiatrowym w Rumunii, który będzie generował moc wystarczającą dla ponad 700 000 gospodarstw domowych. Przy realizacji projektu zatrudnionych było bezpośrednio ponad 500 osób, a sam projekt podniesie znacząco jakość życia w lokalnych gminach. CWP będzie kontynuowało proces przyłączania do sieci kolejnych turbin parku wiatrowego w Fantanele oraz zarządzało budową farmy w sąsiedniej miejscowości Cogealac. W sumie 240 turbin będzie miało moc zainstalowaną 600 MW.

Pierwsze z uruchomionych w Fantanele turbin
Autor: Continental Wind Partners Pierwsze z uruchomionych w Fantanele turbin.

- Liczymy na dobrą współpracę ze wszystkimi partnerami, która umożliwi zakończenie inwestycji w Cogealac w ciągu najbliższych 24 miesięcy - powiedział Mike Scholey, dyrektor zarządzający CWP. - Ponadto, w ciągu najbliższych dwóch lat mamy zamiar zakończyć fazę projektową dla dwóch kolejnych parków wiatrowych w Rumunii i rozpocząć ich budowę.

CWP posiada projekty na różnym etapie zaawansowania, o planowanej łącznej mocy ponad 6 GW. W Polsce firma obecna jest od początku 2007 r., a planowana moc projektów realizowanych przez spółki celowe w Polsce zachodniej i północnej wynosi 400 MW. Najbardziej zaawansowanym projektem firmy jest Park Wiatrowy Duszniki o mocy 160 MW. Inwestycje CWP są zlokalizowane w takich krajach jak Rumunia, Polska, Bułgaria, Serbia, Chorwacja, Australia oraz Nowa Zelandia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej