Rewitalizacja: procesy inwestycyjne w centrach miast. Jak ożywić centrum Warszawy?

2010-09-27 13:12
Construction Club, spotkanie pt. Rewitalizacja: procesy inwestycyjne w centrach miast
Autor: Construction Club Construction Club, spotkanie pt. Rewitalizacja: procesy inwestycyjne w centrach miast

Na temat rewitalizacji miast i ożywienia ich centralnych punktów rozmawiano podczas spotkania zorganizowanego przez Construction Club oraz Fundację Pro Economicus pod koniec ubiegłego tygodnia.

Swoje prezentacje, koncepcje i przykłady na to jak można uatrakcyjnić centrum miasta przedstawiali paneliści: Monika Woźniak-Zawioła z firmy ECE, która zaprezentowała europejskie przykłady analiz atrakcyjności centrum miasta, a także koncepcje łączenia dworców z centrum handlowym przy jednoczesnym zrewitalizowaniu obiektu komunikacji miejskiej. Podobnie Michał Horodecki, dyrektor projektu firmy GTC - przedstawił trzy galerie handlowe, jakimi może pochwalić się GTC (m.in. nową Galerię Jurajską) jako przykłady na rewitalizacje całych obszarów miast.

Rewitalizacja: procesy inwestycyjne w centrach miast. Jak ożywić centrum Warszawy?
Autor: Construction Club Rewitalizacja: procesy inwestycyjne w centrach miast. Jak ożywić centrum Warszawy?

Żywą dyskusję wywołały kolejne prezentacje. Witold Weszczak z Grupy M20 przedstawił ulepszony (!) projekt zagospodarowania centrum Warszawy: Placu Defilad i otoczenia Pałacu Kultury i Nauki. O projekcie tym pisaliśmy już na naszych łamach, można go oglądać w Urzędzie Miasta Warszawy, a swoje komentarze i propozycje zmian można było zgłaszać do 16 września.

Witold Weszczak mówił o tym, w jaki sposób ożywić i uatrakcyjnić centrum miasta, członkowie Grupy M20, która wyodrębniła się z powstałego oficjalnie w 2007 r. stowarzyszenia Forum Rozwoju Warszawy, uważają, że miasto powinno być otwarte na ludzi, należy tworzyć ulice handlowe i tzw. projekty typu mixed use, które wnosiłyby świeżość do różnych zakątków stolicy, które mogłyby dzięki temu żyć nie tylko za dnia, ale również w późnych godzinach wieczórnych czy nawet nocą, Weszczak prezentował przyklady zagranicznych duzych miast, od których Warszawa nie powinna być "gorsza". Zmiany są potrzebne głównie w jej centrum, czyli obszarze, który zmienia się od wielu lat, lecz wyłącznie na papierze... Idąc za słowami Witolda Weszczaka moglibyśmy zaapelować do władz miasta, aby większy wysiłek wkładały w rozwój planów rozbudowy miasta, aby mieszkańcy dożyli zmian i wizji, które kreślą się tylko... w planach. A Grupa M20 oraz stowarzyszenie Forum Rozwoju Warszawy skupiają ludzi, którzy chcą realnych zmian. Im więcej takich inicjatyw tym lepiej dla Warszawy.

Kolejną prezentację przedstawił prezes Biura Architektonicznego FS&P Arcus, Mariusz Ścisło, który przedstawił uczestnikom spotkania plany rewitalizacji kompleksu poprzemysłowego w obrębie ulic Karolkowej, Grzybowskiej i Przyokopowej. Budynek dawnej "Róży Luksemburg" niestety skażony był rtęcią i nadawał się do rozbiórki, ale w jego miejscu powstanie kompleks łączący w sobie funkcje biurowe z handlowymi i usługowymi, dzięki czemu miejsce to może żyć nie tylko do godziny 16, kiedy biura pustoszeją, ale i później, za sprawą restauracji i sklepów... Działka, która już przygotowywana jest na nadchodzące zmiany podzielona jest na mniejsze, należące do sześciu inwestorów: LC Corp, Ghelamco, Polstar, Ablon Group, Concept Development oraz TKS.

Kolejnym wystąpieniem, które wywołało poruszenie na sali było wystąpienie Aleksandry Zentile Miller z Polskiej Rady Centrów Handlowych, która przedstawiła problemy inwestorów chcących zainwestować pieniądze w Polsce, ale bariery jakie stawia przed nimi administracja są często nie do przejścia i rezygnują. Bariery z jakimi borykają się inwestorzy to m.in.:

  • zmiany władz w trakcie wydawania decyzji administracyjnych,
  • niestabilność systemu wydawania decyzji budowlanych,
  • możliwość odwołania się już na etapie trwania realizacji inwestycji, co gorsza może to zrobić każdy,
  • kwestie własnościowe związane z terenami PKP, przez to tereny te wyłączane są z planów zagospodarownia

Podczas całodniowego spotkania swoje wystąpienia mieli również Jolanta Koczorowska, Burmistrz Dzielnicy Praga Północ, która przedstawiła możliwości renowacji starych praskich kamienic; Paweł Pawłowski, zastępca dyrektora Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Warszawy, który mówił o barierach stojących na drodze wdrożenia mechanizmów rewitalizacyjnych z punktu widzenia Miasta.

Spotkanie Construction Club rewitalizacja centrow miast, ozywienie i uatrakcyjnienie serca Warszawy - Aleksandra Zentile Miller z PRCH
Autor: Construction Club Aleksandra Zentile Miller z Polskiej Rady Centrów Handlowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej