Radom - miasto kulturalnie skanalizowane

2007-05-31 18:23

Radom dołączy do listy miast w pełni skanalizowanych. Dopomoże w tym projekt współfinansowany z Funduszu Spójności pod nazwą "Modernizacja i rozbudowa systemu wodno-kanalizacyjnego na terenie gminy Radom". Rury, którymi ścieki płyną obecnie, są spękane i skorodowane, część z nich pokrywa gruz bądź wrastają w nie korzenie, a kolektor sanitarny - odprowadzający ścieki za miasto - jest zapadnięty i nieszczelny.

W wyniku prac powstanie ponad 40 km nowych przewodów kanalizacyjnych. Obejmą one m.in. północno-wschodni Rajec i znajdujący się na południu Pruszaków. - Te dzielnice należą do miasta od kilku lat. Ich mieszkańcy, czując się zapomniani, wysłali pismo do prezydenta z prośbą o podłączenie ich do systemu miejskiego - tłumaczy Marek Michoń, zastępca prezesa do spraw technicznych w firmie Wodociągi Miejskie w Radomiu.

Projekt, który wspiera Unia, jest podzielony na kilka zadań. Poza budową nowych sieci, które wykonywać będzie firma Budomont z Łańcuta (kontrakt został podpisany 22 maja 2007 roku - przyp. red.), w centrum miasta przebudowana i zmodernizowana zostanie kanalizacja ogólnospławna. Jak dowiedzieliśmy się w Wodociągach Miejskich, zastąpi ją sieć rozdzielcza. Ważnym elementem ma być przebudowa kolektora sanitarnego, istniejącego od lat 70-ych XX wieku i zbudowanego z ordynarnych - jak określa Marek Michoń - rur, o średnicy 1800 mm, łączonych na styk. To zadanie realizować będzie Pol-Aqua, która podobne prace wykonywała już m.in. we Wrocławiu i w Sosnowcu. W stolicy Dolnego Śląska cały czas trwa modernizacja Zakładu Produkcji Wody "Na Grobli" (prace rozpoczęto 1 czerwca 2006 roku - przyp. red.), rozbudowywana jest też kanalizacja na ośmiu osiedlach. Docelowo Wrocław ma być objęty kanalizacją w 97 proc. Z kolei w Sosnowcu prace, które zakończyć powinny się w styczniu 2008 roku, już dziś są gotowe w 85 proc. W ramach projektu "Gospodarka ściekowa w Sosnowcu" Pol-Aqua buduje kolektor sanitarny Bobrek i modernizuje oczyszczalnię ścieków Radocha II. - Inwestycja, na którą wygraliśmy przetarg w Radomiu, jest dla nas pierwszą w tym mieście. Pod względem inwestycyjnym Radom nie różni się jednak od innych miast - mówi Małgorzata Akimowicz-Paruszewska, dyrektor marketingu i PR w przedsiębiorstwie Pol-Aqua.

Firma wchodzi na plac budowy 8 czerwca 2007 roku. Najpierw zmodernizowany zostanie kolektor sanitarny od węzła połączeniowego do ul. Rybnej. Dalsze prace obejmą kolektor od ul. Rybnej do ul. Józefowskiej, przebudowana zostanie też sieć na terenie osiedla Józefów. W trzecim etapie rurociąg do zbierania ścieków będzie modernizowany aż do oczyszczalni w Lesiowie pod Radomiem. Prace są konieczne, bowiem w obecnym stanie ścieki, wydostające się z nieszczelnych rur, zanieczyszczają glebę i wody rzeki Mlecznej.

Radom_mapka
Autor: Tauber Promotion

Jak twierdzi Marek Michoń, w połowie roku rozpocznie się większość przewidzianych w projekcie robót, bowiem cały system wodno-kanalizacyjny ma być gotowy do połowy 2009 roku. Dodatkową inwestycją będzie budowa suszarni osadów na terenie oczyszczalni. Po wysuszeniu osady ściekowe mają być palone. Inwestycja ruszy najprawdopodobniej jeszcze w tym roku.

Pytanie o to, jaka część Radomia po zakończeniu prac pozostanie nieskanalizowana, wydaje się trudne. - To może być 3 proc., czyli peryferie miasta, gdzie budowa kanalizacji jest nieuzasadniona ekonomicznie. Do prac stosować trzeba by bowiem systemy niegrawitacyjne - mówi Leszek Trzeciak, prezes do spraw technicznych w radomskich Wodociągach. - Choć z drugiej strony miasto się rozbudowuje i w przyszłości te tereny również mogą być przeznaczone pod działki budowlane - dodaje prezes.

Wartość kontraktu, realizowanego przez Pol-Aquę, wynosi 9,2 mln euro. Wartość przedsięwzięcia, obejmującego cały system wodno-ściekowy w Radomiu, jest szacowana na blisko 42,2 mln euro. Na terenie oczyszczalni ostatnie prace miały miejsce w drugiej połowie lat 90-ych XX wieku. Wybudowano tu wówczas linię do usuwania biogenów, a następnie zmodernizowano układ odwadniający osady. Oczyszczalnia w Lesiowie jest nastawiona na odbiór ścieków komunalnych i przemysłowych, a od 1994 roku także chromowych.

oczyszczalnia Radom
Autor: www.radom.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej