PSE godziny szczytu energetycznego - 22 grudnia 2022 oszczędzaj prąd między godziną 12.00 a 14.00 i 16.00 a 17.00

2022-12-22 11:28
PSE godziny szczytu energetycznego
Autor: PSE PSE godziny szczytu energetycznego (pse.pl)

Informacje na temat tzw. godzin szczytu publikowane są za stronie internetowej pse.pl. Polskie Sieci Elektroenergetyczne wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska (MKiŚ), zalecają regularne sprawdzanie w jakich przedziałach czasowych występują godziny szczytu energetycznego. Wspólnie zachęcają do oszczędzania energii elektrycznej w momencie największego obciążenia systemu. Co to są godziny szczytu energetycznego?

Spis treści

  1. Co to są godziny szczytu?
  2. PSE podaje godziny szczytu od 2 grudnia 2022
  3. Jak oszczędzać energię w godzinach szczytu?

Co to są godziny szczytu?

Są to godziny, w których elektrownie konwencjonalne muszą pracować z największą mocą, a do pokrycia zapotrzebowania konieczna jest praca jednostek najmniej efektywnych, przez co najdroższych. W godzinach tych często występują również najniższe poziomy rezerw mocy dostępne dla operatora systemu przesyłowego (OSP), niezbędne dla zbilansowania krajowego systemu i zapewnienia jego bezpiecznej pracy.

PSE podaje godziny szczytu od 2 grudnia 2022

Od 2 grudnia 2022 na stronie internetowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych publikowana jest informacja o godzinach szczytu energetycznego. Informacje przedstawiono na stronie głównej PSE (pse.pl) w w formie tabeli, w której kilka godzin oznaczono żółtym kolorem – są to właśnie godziny szczytu energetycznego danego dnia. Informacje aktualizowane są codziennie między godziną 16 a 17 (z wyjątkiem niedzieli i świąt).

Jak oszczędzać energię w godzinach szczytu?

Warto wówczas zrezygnować z korzystania z najbardziej energochłonnych urządzeń, tj np. pralki czy odkurzacze. Zachęca także do wyłączenia komputera, telewizora, oświetlenia, itp. jeśli nie są one nam niezbędne.

Zachęcamy do oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytu i, o ile to możliwe, przesuwanie zużycia energii na inne godziny. Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej i unikanie poboru w okresach szczytów zapotrzebowania pozwoli na ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, zmniejszenie cen energii i kosztów zarządzania systemem – wyjaśnia Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister klimatu i środowiska. – Aktywna postawa odbiorców to kluczowy element zadbania o bezpieczeństwo energetyczne, nie tylko w czasie kryzysu – podkreśla wiceminister.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej