PSE godziny szczytu energetycznego - 22 grudnia 2022 oszczędzaj prąd między godziną 12.00 a 14.00 i 16.00 a 17.00

2022-12-22 11:28
PSE godziny szczytu energetycznego
Autor: PSE PSE godziny szczytu energetycznego (pse.pl)

Informacje na temat tzw. godzin szczytu publikowane są za stronie internetowej pse.pl. Polskie Sieci Elektroenergetyczne wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska (MKiŚ), zalecają regularne sprawdzanie w jakich przedziałach czasowych występują godziny szczytu energetycznego. Wspólnie zachęcają do oszczędzania energii elektrycznej w momencie największego obciążenia systemu. Co to są godziny szczytu energetycznego?

Spis treści

  1. Co to są godziny szczytu?
  2. PSE podaje godziny szczytu od 2 grudnia 2022
  3. Jak oszczędzać energię w godzinach szczytu?

Co to są godziny szczytu?

Są to godziny, w których elektrownie konwencjonalne muszą pracować z największą mocą, a do pokrycia zapotrzebowania konieczna jest praca jednostek najmniej efektywnych, przez co najdroższych. W godzinach tych często występują również najniższe poziomy rezerw mocy dostępne dla operatora systemu przesyłowego (OSP), niezbędne dla zbilansowania krajowego systemu i zapewnienia jego bezpiecznej pracy.

PSE podaje godziny szczytu od 2 grudnia 2022

Od 2 grudnia 2022 na stronie internetowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych publikowana jest informacja o godzinach szczytu energetycznego. Informacje przedstawiono na stronie głównej PSE (pse.pl) w w formie tabeli, w której kilka godzin oznaczono żółtym kolorem – są to właśnie godziny szczytu energetycznego danego dnia. Informacje aktualizowane są codziennie między godziną 16 a 17 (z wyjątkiem niedzieli i świąt).

Jak oszczędzać energię w godzinach szczytu?

Warto wówczas zrezygnować z korzystania z najbardziej energochłonnych urządzeń, tj np. pralki czy odkurzacze. Zachęca także do wyłączenia komputera, telewizora, oświetlenia, itp. jeśli nie są one nam niezbędne.

Zachęcamy do oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytu i, o ile to możliwe, przesuwanie zużycia energii na inne godziny. Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej i unikanie poboru w okresach szczytów zapotrzebowania pozwoli na ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, zmniejszenie cen energii i kosztów zarządzania systemem – wyjaśnia Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister klimatu i środowiska. – Aktywna postawa odbiorców to kluczowy element zadbania o bezpieczeństwo energetyczne, nie tylko w czasie kryzysu – podkreśla wiceminister.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej