Prawie miliard na mieszkania od BGK

2017-09-08 17:45
TBS Krosno
Autor: TBS Krosno Nowa czynszówka TBS Krosno

Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), spółdzielnie i gminy mogą do końca września 2016 r. złożyć w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) wniosek o preferencyjny kredyt lub bezzwrotną dotację na budowę mieszkań czynszowych. W jesiennej edycji dwóch rządowych programów mieszkaniowych BGK ma do dyspozycji prawie 900 mln zł.

Czynszówka w Lublinie
Autor: BGK W Lublinie oddano w lipcu 2017 r. do użytkowania trzy budynki komunalne ze 120 mieszkaniami. W inwestycję miasto zaangażowało ok. 19 mln zł, zaś Bank Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Dopłat udzielił wsparcia wynoszącego 5,7 mln zł, co pokryło 30 proc. budżetu przedsięwzięcia.

75 mln zł BGK przeznacza na dofinansowanie budownictwa socjalnego i komunalnego. O bezzwrotną dotację sięgającą 55% kosztów inwestycji (w zależności od rodzaju przedsięwzięcia) mogą się ubiegać gminy, związki międzygminne, spółki gminne, powiaty i organizacje pożytku publicznego. – Od początku trwania programu, czyli od 2007 r., przyznaliśmy bezzwrotne dotacje w łącznej wysokości ponad 940 mln zł, co pozwoliło na współfinansowanie 1379 przedsięwzięć mieszkaniowych o wartości blisko 3 mld zł – mówi Przemysław Osuch, zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK. Dyr. Osuch dodaje, że dzięki wsparciu budżetu państwa w całej Polsce powstało od tego czasu 15 tys. lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych, a kolejne 6,4 tys. jest w trakcie realizacji.

Po poprzednim rządzie obecny odziedziczył program wspierania budowy mieszkań na wynajem przez TBS-y, spółki gminne i spółdzielnie. Mogą się one ubiegać w BGK o preferencyjny kredyt, który dzięki budżetowej dopłacie ma obecnie oprocentowanie na poziomie ok. 1,7 proc. w skali roku. W okresie 10 lat BGK ma pożyczyć na budowę czynszówek 4,5 mld zł. Założono, że powstanie co najmniej 30 tys. mieszkań. W obecnej edycji tego programu BGK przeznaczy na kredyty prawie 900 mln zł. W dwóch poprzednich inwestorzy złożyli blisko 100 wniosków obejmujących budowę ponad 4,5 tys. mieszkań, na kwotę znacząco przekraczającą pół miliarda złotych.

– Na bieżąco podpisujemy umowy, a pierwsi najemcy w Krośnie wprowadzili się do mieszkań w lipcu – podkreśla Dariusz Stachera, dyrektor departamentu budownictwa społecznego BGK. – Trzecia edycja różni się od poprzednich tym, że ustawowo zostały złagodzone warunki przystąpienia inwestorów do programu. Przede wszystkim nie ma już wymogu przeznaczania co najmniej połowy budowanych mieszkań dla osób wychowujących dzieci, co stanowiło barierę dla niektórych projektów – dodaje.

Patrz też: Mieszkanie Plus ma konkurencję. Koszt wybudowania domu robi wrażenie>>

Wiceprezes BGK Włodzimierz Kocon podkreśla, że finansowanie mieszkalnictwa jest strategicznym filarem działalności banku. Celem obydwu programów jest poprawa sytuacji mieszkaniowej rodzin, które osiągają niskie lub średnie dochody.

– Współpracujemy z rządem także przy pilotażowych rozwiązaniach dotyczących programu Mieszkanie Plus – opowiada prezes Kocon.

BGK programy mieszkaniowe
Autor: BGK
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej