Praca na wysokości: nieważne gdzie, jest najbardziej niebezpieczna

2011-08-19 15:56
Praca na wysokości
Autor: Jupiterimages Upadki z wysokości to najczęstsza przyczyna najcięższych wypadków na budowie.    

Zgodnie ze statystykami PIP wypadków na budowach, prawie połowa z nich to wypadki podczas pracy na wysokości i nieważne gdzie do nich dochodzi - w całej Polsce jest tak samo. Jest też inna reguła - najwięcej wypadków zdarza się w firmach małych i średnich, te duże mają lepsze służby bhp i bardziej przestrzegają standardów bezpiecznej pracy.

Jednak niemałą rolę odgrywa tu czynnik ludzki, więc i na dużych budowach dochodzi do takich zdarzeń, chociaż jest to najczęściej udziałem mniejszych podwykonawców. Żeby nie być gołosłownym, przeanalizujmy przykładowo na danych Okręgowego Inspektoratu we Wrocławiu, wypadki śmiertelne i ciężkie z ostatnich kilku miesięcy tego roku zaistniałe na terenie województwa dolnośląskiego przy prowadzeniu robót remontowo-budowlanych.

STYCZEŃ

Wypadki śmiertelne - 2, w tym 1 upadek z wysokości

Upadek z rusztowania w trakcie wykonywania prac remontowych dachu kościoła od jego wnętrza. Wykonawca zatrudnia ogółem 90 osób, na placu budowy nie było podwykonawców.
W drugim przypadku, podczas budowy gazociągu, poszkodowanego znaleziono martwego, leżącego przy wykopie między koparką a agregatorem pompowym. Prawdopodobnie został przygnieciony do pompy koparką podczas jej obrotu. Wykonawcę trzeba zaliczyć do firm dużych, bowiem zatrudnia powyżej 250 osób. Ogółem na budowie było zatrudnionych 95 osób – wszyscy są pracownikami jednej firmy.

Wypadki ciężkie - 1 upadek z wysokości

W trakcie montażu podłogi na poddaszu w budynku wielorodzinnym poszkodowany spadł z wysokości ok. 2,7 m. Firma zatrudnia ogółem 36 osób, w tym na budowie pracowało 6 osób z firmy. Na budowie w tym czasie pracę wykonywało ok. 14 osób

LUTY

Wypadki ciężkie - 1 upadek z wysokości

W trakcie mocowania zaczepu zawiesia do płyty szalunkowej poszkodowany spadł z wysokości 3 m z drabiny postawionej przy krawędzi stropu, a następnie poprzez barierę na dół na wystające pręty zbrojeniowe. Wykonawca zatrudnia ogółem 30 osób. Na I zmianie z firmy prace wykonywało 11 osób, na budowie było ogółem ok. 20.

MARZEC

Wypadki ciężkie - 1 upadek z wysokości

W trakcie wykonywania ościeża okiennego w domu jednorodzinnym poszkodowany spadł z wysokości I piętra. Tu nie było żadnej firmy...

Praca na wysokości
Autor: Jupiterimages Upadki z wysokości to najczęstszą przyczyna najcięższych wypadków na polskich budowach.  

KWIECIEŃ

Wypadki śmiertelne - 1 upadek z wysokości

W trakcie wykonywania prac elewacyjnych kamienicy upadek z rusztowania, z wysokości ok. 10 m. Nie ma informacji o firmie.

Wypadki ciężkie - 1 upadek z wysokości

Upadek z wysokości ok. 3 m na betonowe podłoże w trakcie wykonywania prac szalunkowo-zbrojarskich na budowie budynku mieszkalno-usługowego. Firma zatrudnia 13 osób. Na budowie ogółem na zmianie prace wykonuje 8 osób, w tym z firmy 5.

MAJ

Wypadki ciężkie - 2 upadki z wysokości

Poszkodowany wraz z dwoma pracownikami przewoził sztaplarką dźwigary Doka. Część deskowania oberwała się i wraz z poszkodowanym spadła z wysokości ok. 4,5 m. Do zdarzenia doszło przy budowie stadionu.
Drugi wypadek miał miejsce w trakcie układania wełny mineralnej na stropie przebudowywanego kompleksu pałacowego. Poszkodowany spadł z wysokości ok. 5. Firma zatrudnia 12 osób, na budowie pracę wykonywało 15 osób, w tym z firmy 4 osoby...

CZERWIEC

Wypadki śmiertelne - 2 (zbiorowy)

Poszkodowani zostali zasypani ziemią w głębokim wykopie.

Wypadki ciężkie - 4, w tym 4 upadki z wysokości

- upadek z wysokości 3 m przez otwór stropodachu budynku wielorodzinnego
- upadek z dachu budynku na spocznik (wys. 2,6 m)
- upadek z III kondygnacji budynku wielorodzinnego.
- podczas prac montażowych przy zadaszeniu hali pracownik stracił równowagę, gdy silny podmuch wiatru poderwał montowaną przez niego blachę i spadł z ok. 6 m.

LIPIEC

Wypadki śmiertelne - 1, upadek z wysokości

W trakcie zbijania tynku z budynku przychodni pracownik spadł z rusztowania, z wysokości 3. kondygnacji.

Ile było lżejszych wypadków tego OIP Wrocław (który obejmuje nie tylko Wrocław, ale również Jelenią Górę, Legnicę, Kłodzko i Wałbrzych) nie wie, bo pracodawcy nie mają obowiązku ich zgłaszania (tylko ciężkie, śmiertelne i zbiorowe). Ale w sumie nie ma co operować tu liczbami, bo akurat nie ma się tu czym chwalić - liczą się twarde fakty i zdarzenia.

Brak odpowiedzialności i wyobraźni na budowie często prowadzi do tragedii. A naprawdę niewiele trzeba, by praca na wysokości była bezpieczna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej