Powstał pierwszy DOM PRZYSZŁOŚCI MURATORA

2002-11-14 15:27

Powstał pierwszy DOM PRZYSZŁOŚCI MURATORA zrealizowany na podstawie projektu, nagrodzonego w Konkursie DOM DOSTĘPNY 2000. Prywatny inwestor zdecydował się zrealizować pod Warszawą DOM PRZYSZŁOŚCI MURATORA, a laureaci konkursu przygotowali projekt architektoniczno-budowlany dostosowany do konkretnych warunków lokalizacyjnych i preferencji inwestora.

Wydawnictwo MURATOR i Fundacja DOM DOSTĘPNY od blisko dziesięciu lat promują nie tylko budownictwo dostępne, lecz także nowoczesność: energooszczędność, rozwiązania ekologiczne i najnowsze technologie. Rozstrzygnięty dwa lata temu konkurs na projekt koncepcyjny DOMU PRZYSZŁOŚCI przyniósł odpowiedzi na pytania o kierunki zmian i rozwoju w budownictwie jednorodzinnym. Nagrodzone projekty charakteryzował umiar w stosowaniu nowinek technologicznych i umiejętne wykorzystanie wiecznie aktualnej tradycji i kultury budowania domu.

Jak wygląda dom?

Dom jest parterowy, niepodpiwniczony przykryty płaskim dachem. W jego centrum znajduje się cylindryczny trzon sanitarno - instalacyjny z antresolą techniczną. Projekt we współczesnej formie, odwołuje się do znanych od stuleci formuł i metod budowy domów. Jego architektura jest nowoczesna, złożona z prostych, jednorodnych brył o znakomitych proporcjach. Budynek składa się z dwóch części powiązanych łącznikiem, w którym znajduje się ogród zimowy, a od wjazdu wiata garażowa. Część główna - mieszkalna jest zbudowana na rzucie kwadratu. Znajdują się tam trzy sypialnie z garderobami, gabinet, pokój dzienny, jadalnia, kuchnia, pomieszczenie gospodarcze i hall wejściowy, a także łazienki i pomieszczenie instalacyjne, usytuowane na antresoli w centralnym trzonie. Wokół trzonu znajduje się wewnętrzny kolisty korytarz z garderobami zapewniający niezależny dostęp do wszystkich pomieszczeń. Druga część sportowo-rekreacyjno-gościnna zawiera pomieszczenie fitness, łazienkę, saunę, pokój gościnny używany także jako kino domowe. Struktura domu jest czytelna. Plan jest elastyczny, pomieszczenia można łatwo rearanżować i przystosowywać do zmieniających się potrzeb rodziny (przegrody, instalacje). Zminimalizowano powierzchnie przeznaczone na komunikację. Przewidziano bogaty program garderób i pomieszczeń gospodarczych.

Technologia i konstrukcja

Dom zbudowany jest w konstrukcji szkieletowej, mieszanej: stalowo-żelbetonowej. Posadowiony jest płytko na płycie żelbetowej. Stalowe słupy nośne umieszczone na obwodzie budynku są ukryte w ścianach zewnętrznych oraz na obwodzie wewnętrznego trzonu komunikacyjno-łazienkowego. Taka struktura budynku umożliwia swobodną aranżację wnętrza i dowolne (w zależności od potrzeb) łączenie lub dzielenie poszczególnych pomieszczeń. Konstrukcję stropodachu tworzą belki stalowe oparte na obwodzie budynku i na pierścieniowym, żelbetowym wieńcu wewnętrznym. Na półkach belek, utworzonych z kątowników ułożono prefabrykaty z barwionego, zbrojonego betonu architektonicznego, stanowiące nie wykańczaną dodatkowo powierzchnię sufitów. Przykryty jest warstwą betonu lekkiego usztywniającego tarczę stropu, warstwą izolacji termicznej i wodnej oraz warstwą ziemi (10 cm), w której posadzono niską roślinność. Okapy zewnętrzne (po obwodzie budynku) wykonane są z elementów stalowych i wypełnione matowymi płytami szklanymi (hartowanymi). Szklane tafle w samonośnych drewnianych ramach uzupełnione z zewnątrz drewnianymi żaluzjami-okiennicami w stalowych ramach tworzą zewnętrzne ściany budynku. Dom jest transparentny: przestrzeń wewnętrzna i zewnętrzna przenikają się. Ściany działowe między pokojami są lekkie, możliwe do szybkiego demontażu. Zastosowano prawie wyłącznie naturalne materiały budowlane i wykończeniowe głównie stal, drewno, szkło, kamień, wykorzystując ich naturalne walory fizyczne i estetyczne. Do minimum sprowadzono użycie chemicznych środków konserwujących.

Dom, a środowisko

Projekt domu został pomyślany tak, by jego klimat kształtować w sposób możliwie naturalny. Wykorzystanie fizycznych właściwości materiałów, odpowiednich dla położenia domu i nasłonecznienia, kontrolowany dopływ ciepła i chłodu oraz ich akumulacja, świadome wykorzystanie naturalnych ruchów powietrza, ochrona przed chłodzeniem wiatrem zastąpiły skomplikowane systemy instalacyjne. Automatyka sprowadzona jest do niezbędnego minimum i ma za zadanie przede wszystkim wspomóc rozwiązania tradycyjne. Prawie wszystkie pomieszczenia oświetlone są światłem naturalnym, wszystkie naturalnie wentylowane przy dodatkowo zastosowanej rekuperacji. Do ogrzania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej wykorzystano energię geotermalną. Pompę ciepła umieszczono na antresoli. Dom korzystając z zasobów środowiska jest dla środowiska przyjazny. Jest energooszczędny, pozyskuje naturalną energię. Przewidziano racjonalne gospodarowanie wodą opadową,. a także możliwość gromadzenia i segregowanych odpadów. Wysoki czynnik powierzchni biologicznie czynnej na działce uzyskano przez zastosowanie zielonego pokrycia dachu i zminimalizowanie utwardzonych powierzchni wokół domu. Ogród przenika do domu, a dom do ogrodu. Modularna konstrukcja stalowa i wielkie przeszklenia ułatwiają swobodne kształtowanie przestrzeni wewnętrznej i pozwalają akcentować lub zacierać granicę pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem domu. Naturalne przedłużenie domu stanowią w części dziennej częściowo zadaszony taras, a w części prywatnej niewielkie tarasy z drewnianą posadzką przylegające do każdego z pokoi i wydzielone przez otwarte panele żaluzji. Dom otacza nowatorsko zaprojektowany, pięknie zagospodarowany ogród, który stanowi kontynuację i uzupełnienie wnętrza. Poprzez nawiązanie do funkcji domu, jego wyjść i osi widokowych uzyskano jedność kompozycyjną całości posesji.

Przed domem zaprojektowano polanę i ogród siedliskowy dający otwarcie i poczucie swobody. Nie brak w nim także elementów użytkowych (boisko, zagroda dla psów) czy dekoracyjnych (wielkie głazy i rośliny egzotyczne). Na części ogrodu pozostawiono ustabilizowane fragmenty naturalnego lasu i zastosowano w uzupełnieniu rośliny, których wygląd będzie swoistym kalendarzem dla mieszkańców domu. Gęste, mieszane żywopłoty otaczające działkę zapewnią w przyszłości intymność mieszkańcom. W ogrodzie przyszłości zachowano równowagę pomiędzy nowoczesnością, ekosystemem naturalnym działki i krajobrazem otaczającym.

Podstawowe dane: powierzchnia działki: 1717 m2powierzchnia zabudowy:  433 m2powierzchnia całkowita:  353 m2powierzchnia podjazdów i chodników: 102 m2powierzchnia zieleni: 1127 m2powierzchnia użytkowa: 315 m2powierzchnia użytkowa z wiatą i lamusem:  379 m2kubatura: około 1350 m2

Autorzy projektu: Architektura - "JEMS Architekci" arch. Maciej Miłobędzki arch. Piotr Migdalski. Projekt konstrukcji - "KiP Konstruktorzy" dr inż. Piotr Pachowski. Projekt instalacji sanitarnych - "MIKS" mgr inż. Maciej Janowicz. Projekt wykonawczy instalacji sanitarnych - "IGLO" Janusz Żurawik. Projekt instalacji elektrycznych - "PCE Electric" mgr inż. Edward Boruń. Projekt ogrodu i dachu zielonego - "RS Architektura" mgr inż. arch. Dorota Rudawa. Projekt wykonawczy dachu zielonego - "HADART" Magdalena Bożek.Firmy zaangażowane w budowę Domu Przyszłości:

 

 

ADPOL & Co sp. z o.o.Szosa Chełmińska 16887-100 Toruń

EKO-ENERGIA plus ul. B. Czecha 5704-555 Warszawa

FABRYKA KAMIENIA BUDOWLANEGO  ul. Optymistów 2A04-965 Warszawa-Aleksandrów

ZAKŁAD INSTALACJI ELEKTRYCZNYCHul. Prałatowska 8/303-510 Warszawa

KELVIS s.c. ul. Szymańskiego 2/33Warszawa

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej