Powstał pierwszy DOM PRZYSZŁOŚCI MURATORA

2002-11-14 15:27

Powstał pierwszy DOM PRZYSZŁOŚCI MURATORA zrealizowany na podstawie projektu, nagrodzonego w Konkursie DOM DOSTĘPNY 2000. Prywatny inwestor zdecydował się zrealizować pod Warszawą DOM PRZYSZŁOŚCI MURATORA, a laureaci konkursu przygotowali projekt architektoniczno-budowlany dostosowany do konkretnych warunków lokalizacyjnych i preferencji inwestora.

Wydawnictwo MURATOR i Fundacja DOM DOSTĘPNY od blisko dziesięciu lat promują nie tylko budownictwo dostępne, lecz także nowoczesność: energooszczędność, rozwiązania ekologiczne i najnowsze technologie. Rozstrzygnięty dwa lata temu konkurs na projekt koncepcyjny DOMU PRZYSZŁOŚCI przyniósł odpowiedzi na pytania o kierunki zmian i rozwoju w budownictwie jednorodzinnym. Nagrodzone projekty charakteryzował umiar w stosowaniu nowinek technologicznych i umiejętne wykorzystanie wiecznie aktualnej tradycji i kultury budowania domu.

Jak wygląda dom?

Dom jest parterowy, niepodpiwniczony przykryty płaskim dachem. W jego centrum znajduje się cylindryczny trzon sanitarno - instalacyjny z antresolą techniczną. Projekt we współczesnej formie, odwołuje się do znanych od stuleci formuł i metod budowy domów. Jego architektura jest nowoczesna, złożona z prostych, jednorodnych brył o znakomitych proporcjach. Budynek składa się z dwóch części powiązanych łącznikiem, w którym znajduje się ogród zimowy, a od wjazdu wiata garażowa. Część główna - mieszkalna jest zbudowana na rzucie kwadratu. Znajdują się tam trzy sypialnie z garderobami, gabinet, pokój dzienny, jadalnia, kuchnia, pomieszczenie gospodarcze i hall wejściowy, a także łazienki i pomieszczenie instalacyjne, usytuowane na antresoli w centralnym trzonie. Wokół trzonu znajduje się wewnętrzny kolisty korytarz z garderobami zapewniający niezależny dostęp do wszystkich pomieszczeń. Druga część sportowo-rekreacyjno-gościnna zawiera pomieszczenie fitness, łazienkę, saunę, pokój gościnny używany także jako kino domowe. Struktura domu jest czytelna. Plan jest elastyczny, pomieszczenia można łatwo rearanżować i przystosowywać do zmieniających się potrzeb rodziny (przegrody, instalacje). Zminimalizowano powierzchnie przeznaczone na komunikację. Przewidziano bogaty program garderób i pomieszczeń gospodarczych.

Technologia i konstrukcja

Dom zbudowany jest w konstrukcji szkieletowej, mieszanej: stalowo-żelbetonowej. Posadowiony jest płytko na płycie żelbetowej. Stalowe słupy nośne umieszczone na obwodzie budynku są ukryte w ścianach zewnętrznych oraz na obwodzie wewnętrznego trzonu komunikacyjno-łazienkowego. Taka struktura budynku umożliwia swobodną aranżację wnętrza i dowolne (w zależności od potrzeb) łączenie lub dzielenie poszczególnych pomieszczeń. Konstrukcję stropodachu tworzą belki stalowe oparte na obwodzie budynku i na pierścieniowym, żelbetowym wieńcu wewnętrznym. Na półkach belek, utworzonych z kątowników ułożono prefabrykaty z barwionego, zbrojonego betonu architektonicznego, stanowiące nie wykańczaną dodatkowo powierzchnię sufitów. Przykryty jest warstwą betonu lekkiego usztywniającego tarczę stropu, warstwą izolacji termicznej i wodnej oraz warstwą ziemi (10 cm), w której posadzono niską roślinność. Okapy zewnętrzne (po obwodzie budynku) wykonane są z elementów stalowych i wypełnione matowymi płytami szklanymi (hartowanymi). Szklane tafle w samonośnych drewnianych ramach uzupełnione z zewnątrz drewnianymi żaluzjami-okiennicami w stalowych ramach tworzą zewnętrzne ściany budynku. Dom jest transparentny: przestrzeń wewnętrzna i zewnętrzna przenikają się. Ściany działowe między pokojami są lekkie, możliwe do szybkiego demontażu. Zastosowano prawie wyłącznie naturalne materiały budowlane i wykończeniowe głównie stal, drewno, szkło, kamień, wykorzystując ich naturalne walory fizyczne i estetyczne. Do minimum sprowadzono użycie chemicznych środków konserwujących.

Dom, a środowisko

Projekt domu został pomyślany tak, by jego klimat kształtować w sposób możliwie naturalny. Wykorzystanie fizycznych właściwości materiałów, odpowiednich dla położenia domu i nasłonecznienia, kontrolowany dopływ ciepła i chłodu oraz ich akumulacja, świadome wykorzystanie naturalnych ruchów powietrza, ochrona przed chłodzeniem wiatrem zastąpiły skomplikowane systemy instalacyjne. Automatyka sprowadzona jest do niezbędnego minimum i ma za zadanie przede wszystkim wspomóc rozwiązania tradycyjne. Prawie wszystkie pomieszczenia oświetlone są światłem naturalnym, wszystkie naturalnie wentylowane przy dodatkowo zastosowanej rekuperacji. Do ogrzania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej wykorzystano energię geotermalną. Pompę ciepła umieszczono na antresoli. Dom korzystając z zasobów środowiska jest dla środowiska przyjazny. Jest energooszczędny, pozyskuje naturalną energię. Przewidziano racjonalne gospodarowanie wodą opadową,. a także możliwość gromadzenia i segregowanych odpadów. Wysoki czynnik powierzchni biologicznie czynnej na działce uzyskano przez zastosowanie zielonego pokrycia dachu i zminimalizowanie utwardzonych powierzchni wokół domu. Ogród przenika do domu, a dom do ogrodu. Modularna konstrukcja stalowa i wielkie przeszklenia ułatwiają swobodne kształtowanie przestrzeni wewnętrznej i pozwalają akcentować lub zacierać granicę pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem domu. Naturalne przedłużenie domu stanowią w części dziennej częściowo zadaszony taras, a w części prywatnej niewielkie tarasy z drewnianą posadzką przylegające do każdego z pokoi i wydzielone przez otwarte panele żaluzji. Dom otacza nowatorsko zaprojektowany, pięknie zagospodarowany ogród, który stanowi kontynuację i uzupełnienie wnętrza. Poprzez nawiązanie do funkcji domu, jego wyjść i osi widokowych uzyskano jedność kompozycyjną całości posesji.

Przed domem zaprojektowano polanę i ogród siedliskowy dający otwarcie i poczucie swobody. Nie brak w nim także elementów użytkowych (boisko, zagroda dla psów) czy dekoracyjnych (wielkie głazy i rośliny egzotyczne). Na części ogrodu pozostawiono ustabilizowane fragmenty naturalnego lasu i zastosowano w uzupełnieniu rośliny, których wygląd będzie swoistym kalendarzem dla mieszkańców domu. Gęste, mieszane żywopłoty otaczające działkę zapewnią w przyszłości intymność mieszkańcom. W ogrodzie przyszłości zachowano równowagę pomiędzy nowoczesnością, ekosystemem naturalnym działki i krajobrazem otaczającym.

Podstawowe dane: powierzchnia działki: 1717 m2powierzchnia zabudowy:  433 m2powierzchnia całkowita:  353 m2powierzchnia podjazdów i chodników: 102 m2powierzchnia zieleni: 1127 m2powierzchnia użytkowa: 315 m2powierzchnia użytkowa z wiatą i lamusem:  379 m2kubatura: około 1350 m2

Autorzy projektu: Architektura - "JEMS Architekci" arch. Maciej Miłobędzki arch. Piotr Migdalski. Projekt konstrukcji - "KiP Konstruktorzy" dr inż. Piotr Pachowski. Projekt instalacji sanitarnych - "MIKS" mgr inż. Maciej Janowicz. Projekt wykonawczy instalacji sanitarnych - "IGLO" Janusz Żurawik. Projekt instalacji elektrycznych - "PCE Electric" mgr inż. Edward Boruń. Projekt ogrodu i dachu zielonego - "RS Architektura" mgr inż. arch. Dorota Rudawa. Projekt wykonawczy dachu zielonego - "HADART" Magdalena Bożek.Firmy zaangażowane w budowę Domu Przyszłości:

 

 

ADPOL & Co sp. z o.o.Szosa Chełmińska 16887-100 Toruń

EKO-ENERGIA plus ul. B. Czecha 5704-555 Warszawa

FABRYKA KAMIENIA BUDOWLANEGO  ul. Optymistów 2A04-965 Warszawa-Aleksandrów

ZAKŁAD INSTALACJI ELEKTRYCZNYCHul. Prałatowska 8/303-510 Warszawa

KELVIS s.c. ul. Szymańskiego 2/33Warszawa

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej