Potrzebny program wsparcia dla kolektorów słonecznych i innych OZE
Wszyscy zgodnie twierdzą, że nagły wzrost popularności w Polsce kolektorów słonecznych to zasługa programu dopłat do montażu takich urządzeń. Teraz należy zdobyte doświadczenia wykorzystać dla promocji innych domowych odnawialnych źródeł energii (OZE). To szansa na przyrost czystej energii i znaczną redukcję CO2. Instytut Energetyki Odnawialnej ma już odpowiedni plan...
Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) przygotował założenia programu, które po konsultacji z członkami Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej zostały przekazane Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). IEO proponuje, aby na lata 2013-2016, na bazie niezwykle pozytywnych doświadczeń z realizacji programu dotacji do kolektorów słonecznych, uruchomiony został szerszy program mikrodotacji NFOŚiGW także dla innych odnawialnych źródeł energii (OZE), mieszczący się w ramach budowy energetyki prosumenckiej i obywatelskiej, obejmujący „domowe” technologie do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Do nich zaliczone zostały:
- systemy fotowoltaiczne do 40 kW mocy elektrycznej,
- małe elektrownie wiatrowe do 40 kW mocy elektrycznej,
- wysokosprawne pompy ciepła do 70 kW mocy cieplnej,
- małe, automatyczne kotły na czystą biomasę (pelety, brykiety) do 70 kW mocy cieplnej.
- kolektory słoneczne (w ramach przedłużania do końca 2016 roku oraz dalszego doskonalenia obecnego, wzorcowego programu NFOŚiGW dopłat do kredytów bankowych na zakup i montaż kolektorów słonecznych).
Propozycja Instytut Energetyki Odnawialnej i Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej wpisuje się w szersze ramy polityki państwa. Bazując na założeniach rządowego program rozwoju OZE odzwierciedlonego w Krajowym Planie Działań, IEO ocenia, że około 30% wszystkich inwestycji w energetyce odnawialnej do 2020 roku (ok. 25 mld zł) dotyczyć będzie właśnie małych i mikroinstalacji OZE.
Wieloletni kompleksowy program mikrodotacji zapewniłby przyrost mocy z małych instalacjach OZE o 30% (niemalże o 900 MW) i przyrost instalacji prosumenckich o 50% (o ponad 100 tys. prosumenckich inwestycji w gospodarstwach domowych i rolnych). Dzięki użytkowaniu mikroinstalacji OZE może nastąpić znaczna redukcja emisji CO2, nawet o ponad 9,3 mln ton.
Dodatkowo szacuje się, że uruchomienie programu pozwoliłby w okresie do 2030 roku stworzyć niemalże 18 tys. miejsc pracy, w tym prawie 2 tys. przy produkcji urządzeń oraz ponad 4 tys. przy ich instalowaniu.
Program dotacji i kredytów na mikroinstalacje OZE, ze szczególnym uwzględnieniem systemów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych, będzie jednym z głównych tematów tegorocznego Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej, które odbędzie się 13-14 maja 2013 roku w Toruniu. Na konferencji jako prelegenci pojawią się goście specjalni, m.in.: Małgorzata Skucha – prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Maciej Bando – wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki, Robin Welling – prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Energetyki Słonecznej (ESTIF), Uwe Hartman z Niemieckiego Stowarzyszenia Energii Słonecznej, prof. Maciej Nowicki – były Minister Środowiska, promotor energetyki słonecznej, Stefan Kamiński – prezes KIGEIT oraz inni znakomici prelegenci.