Pomoc od państwa w spłacie kredytu - rząd zatwierdził projekt ustawy

2022-05-19 16:05
Pomoc od państwa w spłacie kredytu hipotecznego 2022
Autor: Getty Images Będzie pomoc dla kredytobiorców - wakacje kredytowe, rezygnacja z WIBOR-u i pomoc dla najbardziej dotkniętych podwyżkami stóp procentowych

Pomoc państwa w spłacie kredytu hipotecznego - 17 maja 2022 rząd zatwierdził projekt ustawy pomocowej dla kredytobiorców, którzy najbardziej ucierpieli przez podwyżki stóp procentowych. Oznacza to, że będą wakacje kredytowe, korzystniejsza stawka niż WIBOR i pomoc dla tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej i nie są w stanie na bieżąco spłacać rat kredytu. Więcej szczegółów w artykule.

Spis treści

 1. Projekt pomocy dla kredytobiorców - ustawa przyjęta 17 maja 2022
 2. Kiedy ustawa wejdzie w życie?
 3. Pomoc dla kredytobiorców bardzo potrzebna po podwyżkach stóp
 4. Wakacje kredytowe w roku 2022 i 2023
 5. Nowy wskaźnik oprocentowania dla kredytobiorców
 6. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców w szczególnie trudnej sytuacji
 7. Już dziś można składać wnioski o pomoc w spłacaniu kredytu
 8. Pomoc dla kredytobiorców co oznacza dla tych, którzy o zakupie mieszkania dopiero myślą?

Projekt pomocy dla kredytobiorców - ustawa przyjęta 17 maja 2022

Rząd chce, aby większość zmian przewidzianych w ustawie pomocowej dla kredytobiorców weszła w życie jak najszybciej. Należą do nich:

 • Cztery miesiące wakacji kredytowych w 2022 roku i kolejne cztery w 2023. Łączny koszt z tego tytułu to ok. 3 mld zł.
 • Fundusz Wsparcia Kredytobiorców dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej wzrośnie z 600 mln zł, do 2 mld (pula do wykorzystania w 2022 roku); w 2022 będzie to kolejne 2 mld zł. Koszty poniesie sektor bankowy – powiedział premier.
 • WIBOR ma być zastąpiony nową stawką. Jeśli sektor bankowy nie zaproponuje zmiany, to będzie to stawka overnight POLONIA, liczona przez NBP, która może być korzystniejsza o około 0,4 pkt. proc.

Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Jeszcze w tym miesiącu nowymi przepisami mają się zająć posłowie. Rząd chce, aby większość zmian weszła w życie 1 lipca 2022.

Pomoc dla kredytobiorców bardzo potrzebna po podwyżkach stóp

Wiele osób takiego wsparcia dziś potrzebuje. Cykl podwyżek stóp procentowych spowodował już bowiem, że rata przeciętnego kredytu mieszkaniowego wzrosła o około 70%. Wszystko wskazuje na to, że wciąż nie jesteśmy u kresu podwyżek. Rośnie inflacja w Polsce, zapowiadane są dalsze podwyżki stóp procentowych.

Czytaj też:

Pomoc dla kredytobiorców
Autor: HRE Investments Link: Kliknij i powiększ
Ciekawe

Z szacunków HRE Investments wynika, że jeszcze w 2020 roku przeciętny kredytobiorca wydawał na ratę około 29% dochodu, a dziś na ten cel wydaje już około 40-45% wynagrodzenia. Nawet 35-40% osób posiadających złotowy kredyt mieszkaniowy może wydawać dziś na ratę co najmniej połowę miesięcznego dochodu. W ciągu zaledwie kilku miesięcy kilkukrotnie urosła grupa kredytobiorców, których dotyczy ten problem.

Pomoc dla kredytobiorców
Autor: HRE Investments Link: Kliknij i powiększ

Wakacje kredytowe w roku 2022 i 2023

Premier przekazał, że rząd proponuje cztery miesiące tzw. wakacji kredytowych zarówno w roku 2022, jak i w 2023, dla wszystkich kredytobiorców, którzy będą mieli trudność w spięciu budżetów domowych.

Jedna rata kredytowa w kwartale w roku 2022 i 2023 zostanie niejako właśnie przesunięta do spłaty bez odsetek, czyli łącznie w tym okresie będzie to 8 rat kredytowych. Jeżeli ktoś płaci dziś ratę kredytową na przykład 1500 zł i ta rata została podniesiona na 2400 zł - o 900 zł załóżmy - to cztery razy w roku, ta rata kredytowa 2400 zł będzie przesunięta do spłaty bez odsetek, a więc będą to swego rodzaju wakacje kredytowe" - powiedział premier.

Nowy wskaźnik oprocentowania dla kredytobiorców

Od 1 stycznia 2023, razem z regulatorem rynku, ale przede wszystkim we współpracy z Sejmem, rząd ma narzucić obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR, transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight - zapowiedział Mateusz Morawiecki. Jeśli sektor bankowy jej nie wypracuje, to będzie to stawka overnight POLONIA, liczona przez NBP.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców w szczególnie trudnej sytuacji

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który obecnie wynosi 600 mln zł, ma wzrosnąć do 2 mld zł i to jest pula do wykorzystania już w 2022 roku, a na 2023 będzie to kolejne 2 mld zł. Punkt pomocowy ma objąć kredytobiorców, którzy znajdą się w szczególnie trudnej sytuacji. Chodzi o tych, których rata kredytu będzie przekraczała 50% dochodu, albo którzy staną się bezrobotni i nie będzie ich stać na spłatę kredytu. Rząd chce zmusić sektor bankowy do skonstruowania bardziej realnego i większego funduszu wsparcia kredytobiorców.

Już dziś można składać wnioski o pomoc w spłacaniu kredytu

Już dziś kredytobiorcy, którzy nie są w stanie spłacać rat kredytów mogą korzystać z dopłat z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Warunkiem otrzymania wsparcia jest spełnienie jednego z warunków:

 • Posiadanie statusu bezrobotnego przez co najmniej jednego z kredytobiorców.
 • Miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów
 • Miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytów nie przekracza określonej kwoty – w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Maksymalne wsparcie z FWK wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie 72 tys. zł. Wsparcie ma charakter zwrotny. Spłata rozpoczyna się po 2 latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Część wsparcia może zostać umorzona. Warunkiem umorzenia jest terminowa spłata pierwszych 100 rat pożyczki z FWK. Przy maksymalnej kwocie wsparcia (2 tys. zł przez 36 miesięcy) po terminowej spłacie 100 rat (50 tys. zł) kolejne 44 raty wynoszące 22 tys. zł zostaną umorzone.

Pomoc dla kredytobiorców co oznacza dla tych, którzy o zakupie mieszkania dopiero myślą?

Każdy z elementów rządowego pakietu oznacza dla banków koszty lub przynajmniej mniejsze przychody. W końcu pieniądze na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pochodzą z kas banków. Rezygnacja z oprocentowania złotowych kredytów mieszkaniowych raz na kwartał również może oznaczać dla banków koszty idące w miliardy. Zastąpienie WIBOR-u innym (potencjalnie niższym wskaźnikiem) to niższe oprocentowanie kredytów, a więc też niższe przychody dla banków.

Ktoś za to będzie musiał zapłacić i najprawdopodobniej część kosztów zostanie przerzucona na klientów. Banki do wyboru mają klasycznie trzy rozwiązania – obniżyć oprocentowanie depozytów, zwiększyć wpływy z opłat bankowych lub podnieść oprocentowanie kredytów. Dziś najbardziej prawdopodobne są dwa ostatnie rozwiązania.

Jest to zła perspektywa z punktu widzenia osób, które o zaciągnięciu kredytu dopiero myślą. Jeśli bowiem banki zaczną podnosić marże kredytowe, to jeszcze bardziej ograniczy to dostęp do kredytów hipotecznych. Dziś po mocnych podwyżkach stóp procentowych i ograniczeniu w dostępie do kredytów zalecanym przez UKNF i tak nie jest łatwo.

Źródło: PAP, HRE Investments

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej