Polsko-słowackie memorandum w sprawie Via Carpatia

2009-02-10 14:54
Minister Transportu, Poczt i Telekomunikacji Słowacji Lubomir Važny oraz Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk.
Autor: Ministerstwo Infrastruktury Minister Transportu, Poczt i Telekomunikacji Słowacji Lubomir Važny oraz Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk oraz Minister Transportu, Poczt i Telekomunikacji Słowacji Lubomir Važny podpisali - 9 lutego br. - memorandum o współpracy przy przygotowaniu i realizacji szlaku transportowego Via Carpatia, łączącego drogę S19 (po stronie polskiej) z drogą R4 (po stronie słowackiej).

Minister Transportu, Poczt i Telekomunikacji Słowacji Lubomir Važny oraz Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk
Autor: Ministerstwo Infrastruktury Minister Transportu, Poczt i Telekomunikacji Słowacji Lubomir Važny oraz Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk.

- To jedyna droga bez granic położona najbardziej na wschód Unii Europejskiej, która efektywnie połączy północ i południe Europy – powiedział Lubomir Važny.

– W tym roku zamierzamy zorganizować konferencję, podczas której Rumunia, Bułgaria i Grecja zostałyby oficjalnie włączone do projektu Via Carpatia – poinformował Cezary Grabarczyk. - Ta trasa ma znaczenie priorytetowe, zwłaszcza na jej południowym odcinku, gdzie w okolicach Rzeszowa połączy się z autostradą A4 – dodał.

Podczas spotkania delegacji Polski i Słowacji rozmawiano o współpracy w zakresie transportu, zarówno w ramach Grupy Wyszehradzkiej, jak i Unii Europejskiej. Uzgodniono, że kraje będą wzajemnie popierać swoje propozycje rozszerzenia Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T, które Komisja Europejska przewiduje na rok 2010. Na wniosek ministra Cezarego Grabarczyka uzgodniono, że w najbliższym czasie w Warszawie zostanie zorganizowane spotkanie ministrów transportu Grupy Wyszehradzkiej, którego celem będzie zacieśnienie współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej w ramach UE.

W trakcie spotkania poruszono także kwestię szybszego i bardziej efektywnego wykorzystania funduszy unijnych na inwestycje drogowe oraz wymieniono doświadczenia w zakresie realizowania przedsięwzięć inwestycyjnych w systemie PPP. Omówiono również stan zaawansowania prac przy budowie połączeń komunikacyjnych między krajami: drogowego (S69/D3) i kolejowego Zwardoń/Skalite.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej