Polsko-słowackie memorandum w sprawie Via Carpatia

2009-02-10 14:54
Minister Transportu, Poczt i Telekomunikacji Słowacji Lubomir Važny oraz Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk.
Autor: Ministerstwo Infrastruktury Minister Transportu, Poczt i Telekomunikacji Słowacji Lubomir Važny oraz Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk oraz Minister Transportu, Poczt i Telekomunikacji Słowacji Lubomir Važny podpisali - 9 lutego br. - memorandum o współpracy przy przygotowaniu i realizacji szlaku transportowego Via Carpatia, łączącego drogę S19 (po stronie polskiej) z drogą R4 (po stronie słowackiej).

Minister Transportu, Poczt i Telekomunikacji Słowacji Lubomir Važny oraz Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk
Autor: Ministerstwo Infrastruktury Minister Transportu, Poczt i Telekomunikacji Słowacji Lubomir Važny oraz Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk.

- To jedyna droga bez granic położona najbardziej na wschód Unii Europejskiej, która efektywnie połączy północ i południe Europy – powiedział Lubomir Važny.

– W tym roku zamierzamy zorganizować konferencję, podczas której Rumunia, Bułgaria i Grecja zostałyby oficjalnie włączone do projektu Via Carpatia – poinformował Cezary Grabarczyk. - Ta trasa ma znaczenie priorytetowe, zwłaszcza na jej południowym odcinku, gdzie w okolicach Rzeszowa połączy się z autostradą A4 – dodał.

Podczas spotkania delegacji Polski i Słowacji rozmawiano o współpracy w zakresie transportu, zarówno w ramach Grupy Wyszehradzkiej, jak i Unii Europejskiej. Uzgodniono, że kraje będą wzajemnie popierać swoje propozycje rozszerzenia Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T, które Komisja Europejska przewiduje na rok 2010. Na wniosek ministra Cezarego Grabarczyka uzgodniono, że w najbliższym czasie w Warszawie zostanie zorganizowane spotkanie ministrów transportu Grupy Wyszehradzkiej, którego celem będzie zacieśnienie współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej w ramach UE.

W trakcie spotkania poruszono także kwestię szybszego i bardziej efektywnego wykorzystania funduszy unijnych na inwestycje drogowe oraz wymieniono doświadczenia w zakresie realizowania przedsięwzięć inwestycyjnych w systemie PPP. Omówiono również stan zaawansowania prac przy budowie połączeń komunikacyjnych między krajami: drogowego (S69/D3) i kolejowego Zwardoń/Skalite.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej