Polska wysoko w FDI Confidence Index

2010-02-10 9:35

Polska awansowała z 22. na 6. miejsce w rankingu wskazującym stopień zaufania inwestorów zagranicznych.

Foreign Direct Investment (FDI) Confidence Index to cykliczne badanie przeprowadzane przez firmę A.T. Kearney od 1998 r. FDI Index pozwala na ocenę stanu obecnego oraz przyszłości międzynarodowych przepływów finansowych. W badaniu uczestniczy kadra zarządzająca firm, które uzyskują ponad 2 biliony rocznego dochodu.

W tegorocznym rankingu najatrakcyjniejszą lokalizacją dla inwestycji zagranicznych okazały się Chiny, które pozostają liderem rankingu niezmiennie od 2002 r. Na drugim miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone, które awansowały o jedną pozycję spychając tym samym na 3. miejsce Indie. W pierwszej piątce znalazły się także: Brazylia (awans o 2 miejsca w porównaniu z badaniem z 2007 r.) oraz Niemcy (5 miejsc wyżej niż w 2007.) Szóstą lokatę zajęła Polska awansując o 16 miejsc.

Światowy kryzys ekonomiczny miał wyraźny wpływ na globalny przepływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Wyniki badania AT Kearney wskazują, że taka sytuacja będzie trwała nadal. Blisko połowa ankietowanych inwestorów planuje zawieszenie swoich projektów na przynajmniej rok spodziewając się polepszenia sytuacji ekonomicznej nie wcześniej niż w 2011 r. Jako główne powody wstrzymania inwestycji ankietowani wskazują niepewny rynek oraz trudności ze sfinansowaniem przedsięwzięć. Tym samym napływ BIZ na świecie pozostanie w przyszłym roku na niskim poziomie.

W poprzednim rankingu, przeprowadzonym w 2007 roku, Polska i Czechy zanotowały rekordowe spadki (Polska o 17, Czechy – o 13).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej