PM Group inżynierem kontraktu budowy Term Cieplickich

2010-04-14 16:09
Termy Cieplickie, Jelenia Góra
Autor: Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji MWM Sp. Z o.o. Gliwice

PM Group będzie inżynierem kontraktu budowy Term Cieplickich - Dolnośląskiego Centrum Rekreacji Wodnej. Dziś 14.04.2010 firma podpisała umowę z władzami Jeleniej Góry w tej sprawie.

PM Group Polska będzie nadzorować budowę Term Cieplickich, które do końca 2011 roku mają stanąć nieopodal najstarszego w Polsce uzdrowiska w Cieplicach - obecnie dzielnicy Jeleniej Góry. Za ok. 55 mln zł powstanie całoroczny kompleks basenowo-rekreacyjny, wykorzystujący wody termalne o właściwościach leczniczych i profilaktycznych. Ich temperatura dochodzi do 90 stopni Celsjusza. Dobroczynne działanie źródła cieplickie zawdzięczają zawartości czynnych związków siarki, krzemu oraz fluoru.

Przeczytaj koniecznie: Poznań także buduje Termy - Termy Maltańskie

Zakładający ich wykorzystanie projekt o nazwie Termy Cieplickie - Dolnośląskie Centrum Rekreacji Wodnej przewiduje budowę basenów rekreacyjnych z atrakcjami wodnymi (dzika rzeka, gejzery), basenów termalnych, zjeżdżalni, tryskaczy, jacuzzi, a także zespołu odnowy biologicznej, w którym znajdą się m.in.: sauny, bicze wodne, grota śnieżna i lodowa fontanna. Autorem projektu jest Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji MWM Sp. Z o.o. Gliwice

Jako inżynier kontraktu firma PM Group zajmie się nadzorem inwestycji od weryfikacji kosztów, przez przygotowanie przetargu na wykonawcę, który odbędzie się najprawdopodobniej w czerwcu 2010, po uruchomienie centrum rekreacji wodnej - wyjaśnia Adam Rak, koordynator projektów i ekspert ds. ochrony środowiska w PM Group Polska.

Wybór wykonawcy odwiertu i studni termalnej, która będzie zasilać kompleks w gorące źródła nastąpi 15 kwietnia 2010.

Kompleks będzie się składał z wewnętrznego basenu rekreacyjnego z czterema torami do pływania o długości 25 metrów każdy, 2 brodzików, 2 basenów termalnych, których fragmenty będą usytuowane na zewnątrz obiektu. Na piętrze budynku (+4,00) powstanie zaplecze gastronomiczne oraz antresola widokowa. Poziom +6,00 ma zostać zarezerwowany na zaplecza socjalne dla pracowników i salę wielofunkcyjną. Szacuje się, że pracę w tym obiekcie znajdzie kilkudziesięcioosobowa załoga.

Termy Cieplickie zostaną zbudowane na działce o powierzchni ok. 1,4 ha, na zdegradowanym terenie pofabrycznym. Miasto kupiło teren po fabryce maszyn papierniczych, znajdujący się w strefie ochrony klasy "B" Uzdrowiska Cieplice.

Inwestycja to sposób na rewitalizację poprzemysłowej działki i nadanie jej nowej funkcji rekreacyjnej - mówi Adam Rak. Zdaniem eksperta PM Group powstanie w ten sposób innowacyjny produkt turystyczny, unikatowy na skalę południowo-zachodniej Polski. Władze Jeleniej Góry zakładają, że każdego roku z term cieplickich skorzysta około 195 tys. mieszkańców i turystów.

Inwestycja będzie dofinansowana przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jelenia Góra podpisała umowę z Polską Organizacją Turystyczną, zgodnie z którą otrzyma na budowę kompleksu 18 mln zł.

PM Group nadzoruje także renowację Parku Zdrojowego w Cieplicach, jednego z najpiękniejszych ogrodów pałacowych w Polsce. Pod okiem inżynierów park przylegający do pałacu Schaffgotschów, przebudowany w XIX wieku według założeń stylu angielskiego, odzyska dawny blask. Projekt zakłada stworzenie 25 tys. mkw. alejek spacerowych, 5 ha hektarów trawników. Zamontowane zostaną nowe lampy, ławeczki i stoliki. Powstanie nowa kanalizacja deszczowa oraz system nawadniania. Będą też fontanny. Zgodnie z projektem wycięte zostaną niektóre drzewa, ale zaplanowano też nowe zasadzenia. Zmodernizowany Park Zdrojowy w Cieplicach zostanie ogrodzony. Całość ma zostać przebudowana do końca trzeciego kwartału 2011 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany