Termy Maltańskie

2009-04-08 17:55
Termy Maltańskie
Autor: Termy Maltańskie Sp. z o.o.

Kosztem 271 mln zł zostanie wybudowany kompleks basenowy tuż przy Jeziorze Maltańskim, w rejonie ulic Warszawskiej i Krańcowej w Poznaniu, 3 km od centrum. Jest to projekt priorytetowy dla miasta.

Inwestycja Termy Maltańskie obejmuje budowę miejskiego kompleksu olimpijskich basenów sportowych i rekreacyjnych razem z pomieszczeniami odnowy biologicznej, strefą saun i salą ćwiczeń.
Elementem dominującym projektu jest hala z basenami pływackimi o wymiarach 105 x 60 m. Baseny rekreacyjne znajdą się w osobnej hali o wymiarach 60 x 60 m. Od strony wschodniej hal, w projekcie usytuowano pawilon usługowy obsługujący zawodników i użytkowników basenów.
Konstrukcję nośną hali basenów sportowych i rekreacyjnych stanowią żelbetowe ramy poprzeczne, na których oparte są stalowe elementy przestrzennych dźwigarów kratowych konstrukcji dachów. Nad częścią sportową dach posiada kształt łukowy, natomiast nad basenami rekreacyjnymi – kształt fali opadającej w kierunku pobliskiego Jeziora Maltańskiego.

Ściany zewnętrzne obiektu będą wykonane w systemie warstwowym z izolacją termiczną. Elewację hali basenów sportowych oraz pawilonu usługowego, tworzyc będą głównie systemowe panele aluminiowe w kolorze naturalnym z grafiką o tematyce sportowej. Niecki basenów zostaną wyłożone ceramiką basenową klejoną, natomiast posadzki pomieszczeń technicznych i gospodarczych oraz klatki schodowe – płytkami gresowymi klejonymi.
Termy Maltańskie będą składały się z dwóch części: rekreacyjnej i sportowej, z parkingiem na 500 miejsc.

  • Część rekreacyjną utworzy aquapark z atrakcjami wodnymi, takimi jak zjeżdżalnie, rwąca rzeka, wodospady, sztuczna fala czy hydromasaże. Należąca do tej części strefa saun, obejmujmować będzie różnej wielkości i rodzaju sauny fińskie i parowe, a także solaria. W ramach aquaparku przewidziany jest również brodzik dla dzieci, siłownie, kluby fitness, restauracje i bary oraz całoroczne baseny zewnętrzne o charakterze leczniczym.
  • Część sportowa to zaprojektowany basen olimpijski o wymiarach 50 x 25 x 2 m z dziesięcioma torami i widownią na około 3800 miejsc, basen z wieżą do skoków o wymiarach 25 x 30 x 5 m, pomieszczenia do badań, pokoje sędziów, komisji technicznych i dziennikarzy, szatnie oraz sale konferencyjne.

Projekt został wpisany na listę przedsięwzięć związanych z organizacją mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012, która stanowi załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 lipca 2008 r. w sprawie wykazu przedsięwzięć EURO 2012.
Powierzchnia użytkowa części sportowej wyniesie 16 109 m2, natomiast części rekreacyjnej 7441 m2. Część sportowa obiektu, czyli hala basenów, będzie miała 4 kondygnacje łącznie z piwnicami. Część rekreacyjna natomiast, niższa od części sportowej, będzie miała 3 kondygnacje. Wysokość hali sportowej będzie wynosiła 24,55 m.
Pierwotna dokumentacja projektowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego została opracowana przez Biuro Projektów Deyle Polska Sp. z o.o., jednak formuła przetargu przewidywała "doprojektowanie", dlatego obecnie dokumentację projektową kontynuuje pracownia projektowa ATJ Architekci Sp. z o.o., która jest podwykonawcą. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm, (Holma Sp. z o.o., Tiwwal Sp. z o.o., Budownictwo Drogowe Altkom) z liderem na czele - firmą Alstal Budownictwo.

Termy Maltańskie
Autor: Termy Maltańskie Sp. z o.o.

W marcu 2009 r. zakończono opracowanie projektu budowlanego. Aktualnie trwa jego weryfikacja, przygotowywany jest także wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Inwestor przewiduje, że pozwolenie otrzyma do końca maja 2009 r. Obiekt będzie gotowy w sierpniu 2011 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej