PKP: powstanie linia kolejowa Olsztyn - Szczytno - Szymany

2011-07-13 14:13
PKP Linia Olsztyn - Szczytno - Szymany
Autor: PKP SA Nowe połaczenie kolejowe Szczytna z Lotniskiem w Szymanach

PKP podpisały umowę na zaprojektowanie i wykonanie linii kolejowych Olsztyn - Szczytno -Szymany. Modernizacja pochłonie ponad 115 mln złotych. Środki na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu operacyjnego Warmii i Mazur.

8 lipca PKP podpisały umowę na roboty budowlane dla zadania "Modernizacja linii kolejowch Olsztyn - Szczytno - Szymany, jako kolejowe połączenie modernizowanego lotniska w Szymanach z Olsztynem - etap I". Wykonawcą zadania jest francuska firma Ferroviarie.

Celem projektu jest zapewnienie szybkiego i bezpiecznego transportu kolejowego pasażerów z lotniska w Szymanach do stolicy województwa. Projekt kolejowego połączenia modernizowanego lotniska w Szymanach z Olsztynem, będzie realizowany w dwóch etapach. W I etapie projektu zostanie przeprowadzona modernizacja linii kolejowych nr 219 i 35 na odcinku od stacji Olsztyn Główny do stacji Szymany. W etapie II dobudowany zostanie odcinek linii do terminala lotniczego.

Modernizacja obejmie:

  • całkowitą wymianę nawierzchni kolejowej na odcinku Olsztyn – Szczytno linii nr 219 (ponad 44 km) oraz na stacji Szczytno na linii nr 35 (około 1 km),
  • roboty torowe na odcinku Szymany – Szczytno linii nr 35 (około 10 km),
  • wymianę nawierzchni drogowej na 38 przejazdach,
  • remont 115 obiektów inżynieryjnych,
  • przebudowę 7 i rozbiórka 5 peronów,
  • remont 3 nastawni kolejowych i 1 strażnicy przejazdowej,
  • zabudowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym na 18 przejazdach kolejowych,
  • wymianę wyeksploatowanych urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacjach (napędy zwrotnicowe, przekaźniki, agregaty prądotwórcze) i zabudowę komputerowych urządzeń srk na stacji Pasym,
  • wymianę wyeksploatowanych urządzeń telekomunikacyjnych (radiołączność) i budowę nowych urządzeń (system łączności kolejowej, rozgłoszeniowa informacja podróżnych) oraz budowę kabli teletechnicznych,
  • wymianę, budowę lub rozbiórkę urządzeń elektroenergetyki do 1 kV (linie zasilające, oświetlenie, zasilanie rezerwowe, urządzenia elektrycznego ogrzewania rozjazdów).

Modernizacja - efekty:

Głównym efektem realizacji I etapu inwestycji będzie uzyskanie kolejowego połączenia Olsztyna z lotniskiem w Szymanach oraz osiągnięcie czasu przejazdu z Olsztyna do Szyman wynoszącego około 45 minut.  Dzięki realizacji projektu będzie możliwość zwiększenia prędkości pociągów na odcinku Olsztyn - Szczytno z 70 km/h do 100 k/h, a na odcinku ze Szczytna do Szyman do 110 km/h.

Ponadto, poprawi się stan infrastruktury kolejowej odcinka z Olsztyna do Szyman, która przyczyni się do usprawnienia połączeń wewnątrz województwa i poprawi jego dostępność komunikacyjną.

Wartość robót budowlanych I etapu projektu: 115 330 962,44 zł PLN brutto. Linia kolejowa ma powstać w systemie "projektuj - buduj" w ciągu 20 miesięcy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej