PKP: powstanie linia kolejowa Olsztyn - Szczytno - Szymany

2011-07-13 14:13
PKP Linia Olsztyn - Szczytno - Szymany
Autor: PKP SA Nowe połaczenie kolejowe Szczytna z Lotniskiem w Szymanach

PKP podpisały umowę na zaprojektowanie i wykonanie linii kolejowych Olsztyn - Szczytno -Szymany. Modernizacja pochłonie ponad 115 mln złotych. Środki na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu operacyjnego Warmii i Mazur.

8 lipca PKP podpisały umowę na roboty budowlane dla zadania "Modernizacja linii kolejowch Olsztyn - Szczytno - Szymany, jako kolejowe połączenie modernizowanego lotniska w Szymanach z Olsztynem - etap I". Wykonawcą zadania jest francuska firma Ferroviarie.

Celem projektu jest zapewnienie szybkiego i bezpiecznego transportu kolejowego pasażerów z lotniska w Szymanach do stolicy województwa. Projekt kolejowego połączenia modernizowanego lotniska w Szymanach z Olsztynem, będzie realizowany w dwóch etapach. W I etapie projektu zostanie przeprowadzona modernizacja linii kolejowych nr 219 i 35 na odcinku od stacji Olsztyn Główny do stacji Szymany. W etapie II dobudowany zostanie odcinek linii do terminala lotniczego.

Modernizacja obejmie:

  • całkowitą wymianę nawierzchni kolejowej na odcinku Olsztyn – Szczytno linii nr 219 (ponad 44 km) oraz na stacji Szczytno na linii nr 35 (około 1 km),
  • roboty torowe na odcinku Szymany – Szczytno linii nr 35 (około 10 km),
  • wymianę nawierzchni drogowej na 38 przejazdach,
  • remont 115 obiektów inżynieryjnych,
  • przebudowę 7 i rozbiórka 5 peronów,
  • remont 3 nastawni kolejowych i 1 strażnicy przejazdowej,
  • zabudowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym na 18 przejazdach kolejowych,
  • wymianę wyeksploatowanych urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacjach (napędy zwrotnicowe, przekaźniki, agregaty prądotwórcze) i zabudowę komputerowych urządzeń srk na stacji Pasym,
  • wymianę wyeksploatowanych urządzeń telekomunikacyjnych (radiołączność) i budowę nowych urządzeń (system łączności kolejowej, rozgłoszeniowa informacja podróżnych) oraz budowę kabli teletechnicznych,
  • wymianę, budowę lub rozbiórkę urządzeń elektroenergetyki do 1 kV (linie zasilające, oświetlenie, zasilanie rezerwowe, urządzenia elektrycznego ogrzewania rozjazdów).

Modernizacja - efekty:

Głównym efektem realizacji I etapu inwestycji będzie uzyskanie kolejowego połączenia Olsztyna z lotniskiem w Szymanach oraz osiągnięcie czasu przejazdu z Olsztyna do Szyman wynoszącego około 45 minut.  Dzięki realizacji projektu będzie możliwość zwiększenia prędkości pociągów na odcinku Olsztyn - Szczytno z 70 km/h do 100 k/h, a na odcinku ze Szczytna do Szyman do 110 km/h.

Ponadto, poprawi się stan infrastruktury kolejowej odcinka z Olsztyna do Szyman, która przyczyni się do usprawnienia połączeń wewnątrz województwa i poprawi jego dostępność komunikacyjną.

Wartość robót budowlanych I etapu projektu: 115 330 962,44 zł PLN brutto. Linia kolejowa ma powstać w systemie "projektuj - buduj" w ciągu 20 miesięcy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej