PIP: Wypadki przy pracy w budownictwie w 2010 r.

2011-05-31 12:15
PIP konferencja 24.05.2011
Autor: PIP

Zatrudnieniu cudzoziemców na polskich budowach, wypadkom przy pracy w budownictwie w 2010 r. oraz przedstawieniu wyników kontroli na budowach EURO 2012 poświęcone było posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie, które odbyło się 24 maja br. w siedzibie Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie.

Główny inspektor pracy Anna Tomczyk zapewniła, że jak najbardziej aktualne są działania, wcześniej wskazane przez Radę jako priorytetowe, związane z realizacją inwestycji budowlanych na EURO 2012 oraz dynamicznie rozwijającym się w Polsce sektorem budowlanym. Wyniki kontroli legalności zatrudnienia z lat 2008 - 2010, w kontekście zatrudnienia cudzoziemców na polskich budowach, przedstawił Jarosław Leśniewski, dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia w Głównym Inspektoracie Pracy. Omawiając skalę zjawiska, zakres prowadzonych przez inspektorów pracy kontroli stwierdził, że jeśli chodzi o budownictwo, najczęściej do nielegalnego zatrudniania cudzoziemców dochodziło u małych pracodawców zatrudniających do dziewięciu pracowników. Wyniki kontroli legalności zatrudnienia z lat 2008 - 2010, w kontekście zatrudnienia cudzoziemców na polskich budowach, przedstawił Jarosław Leśniewski, dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia w Głównym Inspektoracie Pracy. Omawiając skalę zjawiska, zakres prowadzonych przez inspektorów pracy kontroli stwierdził, że jeśli chodzi o budownictwo, najczęściej do nielegalnego zatrudniania cudzoziemców dochodziło u małych pracodawców zatrudniających do dziewięciu pracowników. Ogółem zaś w zakładach branży budowlanej w 2010 r. różnego rodzaju naruszenia prawa stwierdzono w 55 proc. podmiotów poddanych kontroli, w 2009 r. – w 56 proc., w 2008 r. – w 25 proc. podmiotów, przy czym nielegalne wykonywanie pracy przez cudzoziemców ujawniono w co siódmym kontrolowanym podmiocie - w 14 proc. ,w 2009 r. – w 16 proc., w 2008 r. – 9 proc.

Wypadki w budownictwie
Autor: PIP

Wypadki w branży budowlanej, do których doszło w roku ubiegłym, stanowiły blisko 30 proc. wszystkich wypadków, łącznie z komunikacyjnymi. Podkreślił, że wypadki w budownictwie najczęściej są efektem całkowitego braku kontroli pracownika nad swoim ciałem lub przedmiotem czy urządzeniem, z którego korzysta. Są to różnego rodzaju upadki, np. z wysokości. W 2008 r. stanowiły one 46 proc. wszystkich wypadków, jakie wydarzyły się na budowach, natomiast w 2010 r.- 39 proc. Wpłynęły na to m.in. kampanie prewencyjne prowadzone przez PIP, mające na celu zapobieganie takim zdarzeniom. Generalnie, na budowach najrzadziej dochodzi do wypadków wśród pracowników o najwyższych kwalifikacjach. Jeżeli chodzi o wpływ stażu pracy na ilość wypadków, którym ulegają pracownicy budowlani, to najwięcej, bo w granicach 10 proc., wydarza się ich w pierwszym roku pracy.

Mówiąc o wynikach kontroli i stanie bhp na budowach realizowanych w ramach przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012, koordynator ds. EURO w Państwowej Inspekcji Pracy Waldemar Spólnicki przytoczył różne dane, z których wynika m.in., że w ub.r. na 75 inwestycjach inspekcja pracy przeprowadziła 175 kontroli u 138 pracodawców oraz 245 wizytacji. Natomiast w ciągu czterech miesięcy br. inspektorzy pracy podczas 87 kontroli byli u 84 pracodawców. Najczęściej stwierdzane przez PIP nieprawidłowości dotyczyły niewłaściwego posadowienia i zmontowania rusztowań, niewłaściwego zabezpieczenia pracy na wysokości, niewłaściwej eksploatacji maszyn i urządzeń elektrycznych, prowadzenia robót budowlanych bez instrukcji bezpiecznego wykonywania robót, bądź niezgodnie z tą instrukcją. Tylko w br., do końca kwietnia, inspektorzy pracy wydali 444 decyzje, w tym 309 ustnych wykonanych w trakcie kontroli. W tej liczbie 43 decyzje wstrzymywały prace stwarzające bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia wykonujących je pracowników, zaś 23 dotyczyły skierowania do innych prac 45 pracowników zatrudnionych niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Odnosząc się do problemu największych zagrożeń występujących w małych zakładach budowlanych dr Marian Liwo, zastępca głównego inspektora pracy powiedział, że zjawisko to dotyczy także innych małych zakładów w zakresie różnego rodzaju prowadzonej działalności. W sposób daleko idący naruszają one przepisy bhp i prawa pracy. PIP dociera do tych zakładów nie tylko poprzez zwiększenie liczby kontroli, ale także ukierunkowaną działalność prewencyjną.

Liczba wypadków w budownictwie
Autor: PIP
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany