Pasywny z certyfikatem

2007-10-22 19:45

Pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej budynek pasywny z niezbędnymi certyfikatami Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt jest już gotowy. Wzorcowy dom pasywny w Smolcu pod Wrocławiem zaprojektowało i wybudowało biuro "Lipińscy Domy". W porównaniu z tradycyjnymi budynkami, zużywa on tylko 1/8 energii.

Budynek pasywny to budynek bardzo dobrze izolowany z odpowiednim systemem wentylacyjnym. W budownictwie tradycyjnym do ogrzania 1m2 zużywa się w skali roku 35 m3 gazu. Dzięki zastosowanej w budynku pasywnym technologii wystarcza 1,5 m3 na rok. Przy stumetrowym domu może to dać w skali roku oszczędności na poziomie 3350 m3 gazu. Dla oleju opałowego proporcje zużycia są podobne. Według przyjętych w Europie zasad, o budynku pasywnym można mówić wówczas, gdy jego roczne zapotrzebowanie na energię cieplną nie przekracza 15 kWh/m2 rocznie i nie wiąże się z dodatkowym wzrostem zużycia energii na inne cele (np. energia elektryczna). Ponadto całkowita ilość zużywanej energii w budynku pasywnym nie może być większa niż 120 kWh/m2 (ogrzewanie, ciepła woda użytkowa, urządzenia elektryczne, oświetlenie). Energia na dodatkowe zapotrzebowanie powinna pochodzić ze źródeł energii odnawialnej.

Dom w Smolcu zużywa jedynie jedną ósmą energii wykorzystywanej w nowym budynku "nie pasywnym". Jest wyposażony w system wentylacji, który pozwala na wymianę zużytego powietrza z wnętrza domu bez utraty ciepła. Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji, której centralny elementem jest wymiennik ciepła (rekuperator). Należy również wspomnieć, że budynek pasywny ma okna wykonane w najnowszej technologii, które umożliwiają przenikanie ciepła z promieni słonecznych do wnętrza domu i nie pozwalają mu uciec na zewnątrz.
Dom pasywny ma grubą i szczelną 30-centymetrową warstwę izolacji. Od fundamentów po dach ocieplony został srebrnoszarym styropianem Termo Organiki o nazwie Platinium Plus, poprawiającym właściwości izolacyjne. Styropian produkowany jest na bazie NEOPOR® firmy BASF (z dodatkiem grafitu). Właśnie dzięki grafitowi po raz pierwszy udało się znacząco wyeliminować oddziaływanie promieniowania cieplnego (grafit pochłania i odbija promieniowanie podczerwone). Wyjściowym założeniem architektów, Ludwiki i Miłosza Lipińskich - autorów projektu domu pasywnego, było przystosowanie wytycznych projektowych dla budownictwa pasywnego do polskiego klimatu i jednocześnie wzniesienie domu z materiałów dostępnych na naszym rynku tak, aby można go było określić mianem racjonalnego. "Bez tradycyjnego ogrzewania dom pasywny zużywa o 84% mniej energii niż potrzebne jest do ogrzania budynku tradycyjnego, a roczny koszt wykorzystanej energii wynosi jedynie ok. 450 zł rocznie. Wobec tego, przestaje dziwić fakt, że w Europie i na świecie budownictwo pasywne staje się wyznacznikiem kierunku rozwoju architektury" - twierdzi dr inż. arch. Miłosz Lipiński.

Prace projektowo-koncepcyjne nad doborem materiałów i technologii niezbędnych do realizacji domu pasywnego trwały ponad pół roku. Twórcy projektu przeprowadzili analizę rynku pod kątem dostępności oraz jakości materiałów. A w oparciu o dostępne na rynku produkty zostały opracowane nowatorskie technologiczne rozwiązanie projektowe, umożliwiające wzniesienie w Polsce certyfikowanego domu pasywnego, który byłby wzorem dla następnych realizacji.

"Zainteresowała nas możliwość tworzenia w Polsce domów, które miałyby bardzo dobry klimat, były tanie w eksploatacji i charakteryzowały się zoptymalizowanym kosztem realizacji w odniesieniu do zakładanych oszczędności - mówi architekt dr Miłosz Lipiński - Skoncentrowaliśmy się zatem na opracowaniu projektu według ścisłych założeń określonych dla budownictwa pasywnego i jednocześnie możliwego do realizacji w warunkach polskich za możliwe najniższą cenę".

Architekci zadbali również o to, by ten wzorcowy dom nie tylko spełniał wysokie standardy budownictwa pasywnego, ale także był ładny i funkcjonalny. "Zaproponowana architektura domu pasywnego nawiązuje do archetypu domu jednorodzinnego. Prosta, zwarta bryła założona na rzucie prostokąta o stromym dwuspadowym dachu, doskonale wpisuje się w polski zurbanizowany krajobraz. Proporcje dachu i ścian niewiele różnią się od tych występujących w tradycyjnych domach. Układ funkcjonalny również, chociaż ma elementy innowacyjne, narzucone choćby przez duże przeszklone płaszczyzny ścian jadalni i pokoju dziennego. Mimo stosunkowo niedużej powierzchni dom jest bardzo przestronny, tworzy przyjazną przestrzeń dla prawdziwie ciepłego domu rodzinnego" - zapewnia dr inż. architekt Ludwika Juchniewicz-Lipińska.

Można się o tym przekonać osobiście. Certyfikowany dom pasywny w Smolcu koło Wrocławia jest obiektem pokazowym, gdzie prezentowane są materiały i rozwiązania technologiczne dla budownictwa energooszczędnego dostępne na rynku polskim. To znakomita "pomoc naukowa" dla upowszechniania idei energooszczędnego projektowania i realizacji budynków. W domu pasywnym zorganizowane zostaną już wkrótce (listopad 2007) szkolenia z udziałem ekspertów z firm wspierających projekt. Kierowane one będą zarówno do firm wykonawczych, architektów, przedstawicieli administracji publicznej, dziennikarzy jak i do osób zainteresowanych po prostu efektywnym zarządzaniem energią w swoim domu. Szczegółowe informacje na stronie www.domy-pasywne.pl Uroczysta prezentacja domu pasywnego zaprojektowanego przez wrocławskich architektów odbyła się 16 października 2007 r. w Warszawskim klubie Platinium. Jest to kolejny etap kampanii społecznej "Ciepły Dom dla Ciebie" BASF, Termo Organiki i Fortis Bank promującej budownictwo energooszczędne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej