Oto jak wygląda Wisła w Warszawie. Tak źle jeszcze nie było - poziom obniża się szybciej, niż przewidywano

2024-09-09 16:42

Stacja pomiarowa Warszawa Bulwary pokazała dziś rekordowo niski poziom wody - 21 cm, co oznacza, że obniża się jeszcze szybciej, niż przewidywały to prognozy. W 2015 roku padł niechlubny rekord 26 centymetrów. W niedzielę 8 sierpnia rekord ten został pobity, a poziom rzeki wciąż opada. Jak wygląda Wisła? Wysłaliśmy na miejsce naszego fotoreportera.

Spis treści

  1. Ile wynosi poziom Wisły przy stacji pomiarowej Warszawa Bulwary?
  2. Susza hydrologiczna - ucierpią nie tylko ludzie
Murator Remontuje: Jak łatwo nałożyć gładź szpachlową
Materiał sponsorowany

Ile wynosi poziom Wisły przy stacji pomiarowej Warszawa Bulwary?

Tak źle jeszcze nie było. Stacja pomiarowa Warszawa Bulwary pokazuje dziś 21 centymetry poziomu wody. To wynik jeszcze niższy niż 9 lat temu, kiedy pobity został rekord pomiarów a poziom Wisły wskazywał na 26 cm. Rekord został w sobotę wyrównany, a następnie pobity w niedzielę (8.09.2024) rano. Już wieczorem padł kolejny niechlubny rekord - 24 centymetry.

Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazywały na postępujące pogorszenie - we wtorek miała opaść na poziom 22 centymetrów. W środę - na 21, ten poziom Wisła przy stacji Warszawa Bulwary osiągnęła jednak już dziś o 13:30.

Nasz fotoreporter był na miejscu - na zdjęciach widać odsłonięte piaszczyste dno rzeki, odsłaniają się kamienie i gruz. Stan Wisły w tym miejscu już od jakiegoś czasu był niski. Przedłużające się upalne dni i brak opadów spotęgowały efekty suszy hydrologicznej, z którą zmagamy się w Polsce. Dla porównania warto dodać, że alarmowy stan poziomu rzeki dla stacji Warszawa Bulwary ustalono na poziomie 650 centymetrów, a więc 27-krotnie wyższym.

Kolejne prognozy IMGW przewidują, że stan Wisły nieznacznie się podniesie, osiągając poziom 22-23 centymetrów. W całej Polsce trwa obecnie załamanie pogody, a w poszczególnych miastach zaczynają się opady.

Susza hydrologiczna - ucierpią nie tylko ludzie

Efekty suszy hydrologicznej i niskiego stanu rzek mogą być dotkliwe nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt i roślin. Skutki możemy odczuć poprzez przerwy w dostawie wody spowodowane obniżeniem się poziomu wód gruntowych. Przemysł i przedsiębiorstwa bazujące na wodzie pobieranej z rzek również mogą napotkać problemy w trakcie produkcji. Wstrzymywany może zostać transport rzeczny, kursy promów. Susza to również kłopot dla branży turystycznej.

Obniżanie się poziomu rzek nie jest w Polsce zjawiskiem rzadkim. Obecnie aż 69% polskich rzek znajduje się w strefie wody niskiej. Jedynie 4% - w strefie wody wysokiej.

Źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Zobacz także: Gruba Kaśka i Chude Wojtki - okrąglak na Wiśle to unikat, będzie obchodzić 60 urodziny. Jaka jest jego funkcja?

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany