Od 1 marca 2023 będą nowe ceny ciepła systemowego. Co to oznacza dla gospodarstw domowych?

2023-02-23 14:25
nowe ceny dostaw ciepła
Autor: gettyimages Prezes URE publikuje maksymalne ceny dostaw ciepła, które będą obowiązywały od 1 marca do 31 grudnia 2023

Prezes URE 23 lutego opublikował maksymalne ceny dostaw ciepła, które będą obowiązywały od 1 marca do 31 grudnia 2023. Nowe ceny są maksymalnymi stawkami, jakie poszczególne przedsiębiorstwa ciepłownicze mogą stosować do końca roku w rozliczeniach z odbiorcami, takimi jak gospodarstwa domowe, czy podmioty wrażliwe. Ceny ciepła będą wyższe o 40%.

Spis treści

  1. Ceny ciepła wyższe o 40%
  2. 3 systemy wsparcia dla odbiorców ciepła

Jak czytamy na stronie URE, opublikowane ceny i stawki są maksymalnymi kwotami netto, jakie poszczególne przedsiębiorstwa ciepłownicze mogą stosować do końca 2023 roku w rozliczeniach z odbiorcami, takimi jak gospodarstwa domowe, szpitale, żłobki, przedszkola, szkoły, domy pomocy społecznej i inne instytucje użyteczności publicznej, a także wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, które zapewniają dostawy ciepła do lokali mieszkalnych i lokali instytucji użyteczności publicznej.

Ceny ciepła wyższe o 40%

Zestawienie wartości cen i stawek opłat firm ciepłowniczych - wytwórców i dystrybutorów - ma być podstawą do wyliczenia przez sprzedawców ceny maksymalnej dla odbiorców ciepła - podkreślił URE. Zgodnie z ustawą regulator na opublikowanie tych danych miał 10 dni od wejścia w życie ustawy.

Działając na podstawie znowelizowanej ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, URE opublikował ceny stosowane przez przedsiębiorstwa ciepłownicze 30 września 2022 powiększone o 40%. 

3 systemy wsparcia dla odbiorców ciepła

Zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o wsparciu odbiorców ciepła, przepisy stanowią, że w rozliczeniach z odbiorcami stosowany jest najkorzystniejszy dla nich z trzech obowiązujących systemów wsparcia.

  1. Przewiduje, że cena wytwarzania ciepła - bez uwzględniania kosztów dystrybucji - nie może przekroczyć ustawowego pułapu 150,95 zł za GJ ciepła wytwarzanego w źródłach gazowych lub olejowych, oraz 103,82 zł za GJ ciepła z pozostałych źródeł.
  2. Ceny netto nie mogą wzrosnąć więcej niż 40% w porównaniu z cenami z 30 września 2022.
  3. Zatwierdzanie przez Prezesa URE taryf firm ciepłowniczych - będzie stosowane wtedy, gdy poziom cen z taryf nie osiągnie ani poziomu cen z rekompensatą, ani poziomu maksymalnego wzrostu ceny, czyli o 40%.

Firmy ciepłownicze zostały zobowiązane do stosowania w rozliczeniach z odbiorcami najbardziej korzystnej dla odbiorców ceny ciepła wyliczonej na podstawie jednego z trzech ww. systemów.

URE podkreśla w komunikacie, że "wszyscy odbiorcy ciepła, których rachunki ulegną obniżeniu w związku z wprowadzeniem nowych zasad, zostaną o tym poinformowani przez przedsiębiorstwa ciepłownicze. Z kolei wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie, jako klienci firm ciepłowniczych, muszą poinformować swoich lokatorów o nowych cenach i stawkach opłat za ciepło".

Źródło: URE, PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej