Dofinansowania dla gospodarstw domowych 2023 - na jakie dopłaty mogą liczyć właściciele domów w 2023?

2023-02-22 18:17
Ulgi i dofinansowania dla gospodarstw domowych 2023
Autor: Getty Images Ulgi i dofinansowania 2023 - jakie dopłaty dla gospodarstw domowych?

Na jakie ulgi i dofinansowania mogą liczyć właściciele domów w 2023 roku? Przygotowaliśmy listę programów dla wszystkich, którzy w tym roku planują modernizację lub budowę domu. Chodzi m.in. o wymianę starego pieca, zakup pompy ciepła czy fotowoltaiki, ale również o dopłaty do kredytu dla wszystkich, którzy planują budowę domu. Z jakich dofinansowań i ulg warto skorzystać w 2023 roku?

Spis treści

 1. Ulgi i dofinansowania dla gospodarstw domowych 2023 - lista programów
 2. Dofinansowania 2023 - Czyste Powietrze do 135 tys. dopłaty
 3. Program Mój Prąd - jakie dofinansowanie w 2023?
 4. Dofinansowanie 2023 - program Moje Ciepło
 5. Ulga termomodernizacyjna 2023 - odliczenie od podatku?
 6. Bezpieczny Kredyt 2% - nowość 2023 dla budujących domy i kupujących mieszkania

Ulgi i dofinansowania dla gospodarstw domowych 2023 - lista programów

Właściciele domów mogą liczyć w 2023 roku dopłaty do wymiany starego pieca, zakupu pompy ciepła, fotowoltaiki, magazynów ciepła i energii. Jest też ulga podatkowa, dzięki której można odliczyć w deklaracji PIT wydatki na remont swojego domu. Nowością są dopłaty do rat kredytu na nowy dom lub mieszkanie.

Lista programów, które pozwalają uzyskać dofinansowanie i ulgi dla właścicieli domów:

 • Czyste Powietrze - dofinansowanie do wymiany starego pieca i termomodernizacji w domach jednorodzinnych.
 • Mój Prąd – dofinansowanie do zakupu i montażu fotowoltaiki, opcjonalnie wraz z magazynem ciepła lub energii.
 • Moje Ciepło – dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła.
 • Ulga termomodernizacyjna - ulga podatkowa, dzięki której można odliczyć w PIT wydatki na remont swojego domu.
 • Bezpieczny kredyt 2 proc. - NOWOŚĆ - program ma ruszyć od lipca 2023 roku. Będzie to dopłata do rat kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu dla osób poniżej 45. roku życia przez okres 10 lat.

Dofinansowania 2023 - Czyste Powietrze do 135 tys. dopłaty

Program Czyste Powietrze przeznaczony jest właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Najważniejsze zasady programu Czyste Powietrze od 3 stycznia 2023 dotyczą:

 • podniesienia wysokości progów dochodowych,
 • wyższego dofinansowania o jakie można się ubiegać,
 • możliwości rozszerzenia wniosku o termomodernizację domu, jeśli wcześniej wniosek dotyczył tylko wymiany pieca,
 • ścieżki bankowej programu - kredyt bankowy z dotacją na częściową spłatę zobowiązania będzie można otrzymać na inwestycje rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w banku,
 • obowiązku przeprowadzenia audytu energetycznego budynku.

Ile dofinansowania w programie Czyste Powietrze w zależności od pro?

 • Poziom dofinansowania podstawowy  – osoby z dochodem rocznym do 135 tys. zł - dopłata do 66 tys. zł,
 • Poziom dofinansowania podwyższony  – osoby z miesięcznym dochodem na osobę do 1894 zł (gosp. wieloosobowe) lub do 2651 zł (gosp. jednoosobowe) - dopłata do 99 tys. zł,
 • Poziom dofinansowania najwyższy – osoby z przeciętnym miesięcznym dochodem na osobę do 1090 zł (gosp. wieloosobowe) lub do 1526 zł (gosp. jednoosobowe) mogą starać się o dopłatę do 135 tys. zł.

Aby skorzystać z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze trzeba złożyć wniosek do właściwego wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (FOŚiGW), który obejmuje swoim działaniem teren województwa, w którym zlokalizowany jest budynek lub lokal mieszkalny. Więcej o tym programie piszemy w artykule: Program Czyste Powietrze 2023 - wniosek można już złożyć! Jakie warunki trzeba spełnić?

Program Mój Prąd - jakie dofinansowanie w 2023?

Program Mój Prąd to dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej. Przeznaczony jest dla prosumentów rozliczających się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie tzw. net-billing oraz dla rozliczających się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów tzw. net-metering, którzy nie skorzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem przejścia na system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej tzw. net-billing.

Jakie dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd?

 • 6000 zł w przypadku zgłoszenia do dofinansowania tylko mikroinstalacji PV (do 50% kosztów kwalifikowanych).

W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z elementem dodatkowym dofinansowanie wynosi:

 • 3000 zł do do systemu EMS / HEMS,
 • 5000 zł do magazynów ciepła,
 • 7000 zł do mikroinstalacji PV,
 • 16 000 zł do magazynu energii.

Wniosek o dofinansowanie w programie Mój Prąd można złożyć wyłącznie online. Aby to zrobić należy wykorzystać profil zaufany lub e-dowód. Można go założyć na stronie www.pz.gov.pl. Więcej o programie mój prąd piszemy w artykule: Mój Prąd 2023 z wyższym dofinansowaniem do fotowoltaiki. Jak złożyć wniosek?

Czytaj też:

Dofinansowanie 2023 - program Moje Ciepło

Moje Ciepło to rządowy program dofinansowania do zakupu i montażu pompy ciepła w budynkach jednorodzinnych. Program skierowany jest do osób fizycznych – właścicieli lub współwłaścicieli (odbiorcy końcowi) nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Aby dostać dopłatę do pompy ciepła, należy:

 • kupić i zamontować urządzenie w domu, który jest nowy,
 • ma podwyższony standard energetyczny. Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh (na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu,
 • zakupu dokonać między 1 stycznia 2021 a 31 grudnia 2026 r. - okres kwalifikowalności do programu.

Ile dopłaty w programie Moje Ciepło?

Dotacje na pompy ciepła mają pokrywać do 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny – do 45%. Dopłaty mieszczą się w przedziale od 7 do 21 tys. zł. Więcej o programie Moje Ciepło piszemy w artykule: Moje Ciepło 2023 - warunki programu. Jak złożyć wniosek?

Ulga termomodernizacyjna 2023 - odliczenie od podatku?

Przypomnijmy, że ulga termomodernizacyjna obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. W przypadku tego programu chodzi o odliczenie od podatku kosztów poniesionych na termomodernizację budynku, w tym również na fotowoltaikę. Ulgę można odliczać od dochodu przez 6 lat.

Z ulgi mogą skorzystać podatnicy opłacający podatek PIT: podatku liniowego (19%), skali podatkowej (17% i 32%) lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Maksymalnie można odliczyć 53 000 zł. Jeśli nieruchomość ma dwóch współwłaścicieli, każdy z nich może odliczyć poniesione wydatki osobno. O tym co można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej piszemy w artykule: Ulga termomodernizacyjna 2023 - jak odliczyć od podatku nawet 106 tys. zł? Co można odliczyć?

Bezpieczny Kredyt 2% - nowość 2023 dla budujących domy i kupujących mieszkania

Bezpieczny Kredyt 2% ruszyć ma 1 lipca 2023. Przeznaczony ma być na zakup pierwszego mieszkania. To propozycja dla osób do 45. roku życia. Nowy program dopłat do kredytu mieszkaniowego ma pomóc młodym w zakupie mieszkania, a jednocześnie rozwiązać aktualne problemy rynku budowlanego i kredytowego.

Kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która:

 • nie ma i nie miała mieszkania lub domu jednorodzinnego,
 • nie ma i nie miała także spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Kredyt mogą wziąć również małżonkowie lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka. Powyższe warunki musi spełnić tylko jedno z małżonków.

Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 m² mieszkania.

Jaka wysokość Bezpiecznego Kredytu 2%?

Maksymalna wysokość kredytu, który można uzyskać w programie, wynosi:

 • dla osoby do 45. roku życia - 500 tys. zł.
 • dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem - 600 tys. zł.

Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. 

Dopłata w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% będzie przysługiwała przez 10 lat.

Kredyt będzie można przeznaczyć również na wydatki ponoszone w związku z budową domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem, oraz kupnem nieruchomości gruntowej lub jej części, w celu budowy na niej tego domu.

Więcej o programie Bezpieczny kredyt 2% piszemy TUTAJ

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej