Od 1 kwietnia 2023 gaz będzie tańszy dla większej grupy odiorców. Sejm zdecydował

2023-03-10 11:59
dofinanowanie do gazu dla firm
Autor: gov.pl Od lewej: wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, minister Waldemar Buda, premier Mateusz Morawiecki, przedsiębiorca

Wybrane podmioty będą mogły skorzystać z obniżonej względem cen rynkowych stawki na gaz, która wyniesie 200,17 zł za MWh. To tyle, ile płacą teraz za gaz gospodarstwa domowe. 9 marca Sejm zagłosował za poprawkami Senatu rozszerzającymi grupę podmiotów uprawnionych do tańszego gazu. Dla kogo tańszy gaz od 1 kwietnia 2023?

Spis treści

  1. Dla kogo tańszy gaz od 1 kwietnia?
  2. Do kiedy rząd będzie dopłacał do gazu?

Przypomnijmy, że w uchwalonej przez Sejm na początku lutego ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji znalazły się zapisy, które umożliwiają m.in. rodzinnym biznesom korzystanie z gazu po cenach maksymalnych równych 200,17 zł za MWh.

Dla kogo tańszy gaz od 1 kwietnia?

- Zdecydowaliśmy się, aby wszystkie piekarnie i cukiernie mogły od 1 kwietnia skorzystać z obniżonej względem cen rynkowych stawki na gaz. To będzie wielka ulga dla firm piekarniczych, których rachunki dzisiaj są wyższe - tak jeszcze w lutym zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Z kolei 9 marca Sejm zagłosował za poprawkami Senatu rozszerzającymi grupę podmiotów uprawnionych do tańszego gazu.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział "rozwijamy parasol ochronny na większą liczbę podmiotów - od 1 kwietnia z maksymalnej stawki za gaz wynoszącej 200,17 zł za MWh oprócz piekarni i cukierni będą mogły korzystać także spółdzielnie spożywcze".

Przewidziano, że pomocą zostaną objęte podmioty, których podstawową działalnością jest produkcja pieczywa, produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek. Jeśli natomiast działalność piekarnicza jest poboczną dla przedsiębiorcy, to aby otrzymać wsparcie, przychody z wyrabianego pieczywa muszą sięgnąć 50%. Pomoc ta będzie skierowana do małych i średnich piekarni. Ze wsparcia wykluczono np. duże markety.

Przedsiębiorstwu energetycznemu dostarczającemu paliwo gazowe będzie przysługiwać rekompensata z tytułu stosowania ceny maksymalnej.

Do kiedy rząd będzie dopłacał do gazu?

Maksymalne ceny gazu dla piekarni i cukierni mają obowiązywać 1 kwietnia do 31 grudnia 2023. Szacowany koszt pomocy to ok. 300 mln zł za trzy kwartały 2023 r.

W uchwalonym akcie prawnym zapisano także stosowanie odwróconego obciążenia podatkiem VAT gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Odwrócone obciążenie VAT-em w tych branżach będzie stosowane od 1 kwietnia 2023 do 28 lutego 2025. 

Źródło: MKiŚ, PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej