Dopłaty do gazu ziemnego 2023 - kto musi złożyć wniosek? Dla kogo jakie dofinansowanie do ogrzewania gazem?

2023-01-16 13:27
Dopłaty do gazu ziemnego 2023
Autor: Getty Images Dopłaty do gazu ziemnego w 2023 roku nie będą zależeć od wysokości dochodu

Dopłaty do gazu ziemnego w 2023 reguluje ustawa o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych. Dofinansowaniem do gazu objęte są gospodarstwa domowe oraz podmioty wrażliwe. Jakie będą dopłaty do ogrzewania gazem ziemnym w 2023? Kto i kiedy powinien złożyć wniosek?

Spis treści

 1. Dopłaty do gazu ziemnego 2023
 2. Refundacja VAT na gaz z progiem dochodowym
 3. Dopłaty do gazu ziemnego - wniosek
 4. Dopłaty do gazu ziemnego w 2023 - dla kogo jeszcze?

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu ma chronić Polaków przed znacznymi podwyżkami cen gazu w 2023.

Dopłaty do gazu ziemnego 2023

Ceny gazu w 2023 będą zamrożone dla wszystkich do poziomu cen z 2022 roku czyli 200,17 zł za 1 MWh. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia do 31 grudnia 2023, właśnie tę cenę maksymalną sprzedawcy gazu będą mieli obowiązek stosować w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi. Chodzi o gospodarstwa domowe oraz podmioty wrażliwe.

Refundacja VAT na gaz z progiem dochodowym

Od stycznia 2023 wrócił VAT na gaz do poprzedniej stawki, czyli 23%. Ma to być jedyna zmiana w rachunkach za gaz. W 2022 VAT na gaz wynosił 0% (tarcza antyinflacyjna). Dlatego też, dla gospodarstw domowych o niższych dochodach przewidziany jest dodatek gazowy w formie refundacji poniesionych kosztów VAT. Resort klimatu i środowiska oszacował, że refundacja podatku VAT będzie dotyczyć ok. 300 tys. osób. Dla kogo dokładnie cena gazu nie wzrośnie w przyszłym rok?

Ma tu obowiązywać kryterium dochodowe, jakie miało miejsce przy dodatku osłonowym, czyli:

 • 2 100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego,
 • 1 500 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego.

Więcej o rozwiązaniu polegającym na zwrocie podatku VAT za gaz piszemy:

Dopłaty do gazu ziemnego - wniosek

Aby otrzymać dopłatę do gazu ziemnego w postaci refundacji VAT, trzeba złożyć wniosek. O tym, jak to zrobić i jak wygląda wzór wniosku piszemy poniżej:

  Dopłaty do gazu ziemnego w 2023 - dla kogo jeszcze?

  W założeniach ustawy wsparciem objęte będą gospodarstwa domowe oraz podmioty wrażliwe, jak np. szpitale, wspólnoty mieszkaniowe, organizacje pozarządowe, korzystające z gazu ziemnego. Rozwiązanie zakłada m.in. maksymalne ceny gazu ziemnego w 2023 w rozliczeniach z odbiorcami taryfowymi, ustalone na poziomie ustawy. Jednocześnie ma działać system rekompensat dla przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się sprzedażą gazu dla odbiorców taryfowych.

  Dostawcy gazu za sprzedaż paliwa po ulgowych cenach dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych dostana rekompensatę wyrównującą ich realne koszty. Podobny mechanizm działa też w tym roku. Dodatkowo w przyszłym roku rząd będzie rekompensował zamrożenie także opłat dystrybucyjnych.

  Źródło: PAP

  Tym jednym zdaniem Kaczyński cofnął Polskę o lata?

  Włącz podcast i posłuchaj, jakie mogą być konsekwencje jego wypowiedzi.

  Listen to "J.Kaczyński: "Palcie wszystkim". Polski Alarm Smogowy: "Cofamy się o kilka lat"" on Spreaker.
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Nasi Partnerzy polecają

  Materiał Partnerski

  Materiał sponsorowany

  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
  Czytaj więcej