O zrównoważonym rozwoju w Sali Kolumnowej Sejmu

2011-05-31 14:59
O zrównoważonym rozwoju w Sali Kolumnowej Sejmu
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Prezentacja Roberta Czarneckiego z firmy HanzaVia Polska

19 maja 2011 r. w Warszawie, w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja "Budujemy eko-logicznie". Specjaliści z instytucji państwowych, naukowcy i inżynierowie budownictwa podzielili się swoimi doświadczeniami z wdrażania zasad budownictwa zrównoważonego w instytucjach i przedsiębiorstwach a producenci materiałów budowlanych przedstawili najnowsze rozwiązania, materiały i technologie oszczędzające energię i przyjazne środowisku naturalnemu.

Organizatorem konferencji było Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych Stowarzyszenie Europa Nasz Dom.

Zobacz także: Zrównoważone projektowanie - potrzeba integracji oraz nowoczesnych rozwiązań

Zorganizowanie konferencji w Sejmie było możliwe dzięki wsparciu i zainteresowaniu tematyką eko-budownictwa przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Bronisława Dutki. Honorowego Patronatu konferencji udzielili: Cezary Grabarczyk - Minister Infrastruktury, Andrzej Janusiewicz - Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Organizację konferencji poparł też Andrzej Kraszewski - Minister Środowiska.

Konferencja była pierwszym z cyklu spotkań planowanych w celu promowania nowoczesnych rozwiązań technicznych oraz pomiotów, które poprzez swoje osiągnięcia i działalność wzbogaciły i nadal wzbogacają polską eko-gospodarkę.

Celem planowanego cyklu konferencji skierowanego do całego sektora budownictwa w Polsce jest promowanie i wdrażanie zasady potrójnej odpowiedzialności: środowiskowej, socjalnej i ekonomicznej. Budownictwo zrównoważone, czyli odpowiedzialne wobec przyszłych pokoleń i środowiska to obecnie jeden z ważniejszych tematów w gospodarce światowej. Choć w Polsce wdrażane są nowe Dyrektywy Unii Europejskiej i obowiązują już normy prawne wzorowane na normach unijnych, to zbyt wolno dochodzimy do standardów, które inne kraje zdążyły już wypracować. Mówili o tym między innymi: Paweł Kożuchowski z Laboratorium Dachów Zielonych, Dariusz Śmiechowski wypowiadający się w imieniu Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dariusz Koc, Dyrektor Zrównoważonego Budownictwa w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A,.

Dariusz Koc omówił problem energochłonności polskiego sektora budowlanego. Polska ma bardzo niekorzystny i jeden najwyższych w Europie wskaźnik energochłonności produktu krajowego brutto. W połączeniu z bardzo wysokim wskaźnikiem emisyjności, starą infrastrukturą przesyłową oraz bardzo dużym zapotrzebowaniem na energię budynków mieszkalnych (powyżej 300 kWh/m2/rok) jesteśmy daleko w tyle za innymi państwami europejskimi, które skutecznie wdrażają programy ograniczania energochłonności gospodarki. Paradoksalnie, czyni nas to jednak liderem, gdy chodzi o potencjał energetyczny, rozumiany jako możliwość redukcji zapotrzebowania na energię – gdyby zrealizować wszystkie postulowane działania, można by zmniejszyć zużycie energii w Polsce o 40%.

Jerzy Baryłka, Radca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego szczególowo omówił obowiązujące w Polsce wymagania proekologiczne oraz przepisy prawa, począwszy od artykułu 5 Konstytucji RP, Ustawy Prawo Budowlane i Ustawy o Wyrobach Budowlanych po dokumenty: Europa 2020, Energia 2020 i Strategia Zielonego Wzrostu oraz najnowsze Dyrektywy Unii Europejskiej.

Joanna Piekutowska, Dyrektor Departamentu Inspekcji i Orzecznictwa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska mówiła o roli i zadaniach Inspekcji Ochrony Środowiska w procesie wykorzystywania odpadów zwracając uwagę na 10-letni program opracowania zrównoważonej produkcji i konsumpcji. Wspomniała też o obradach w Nowym Jorku, w których uczestniczyła ostatnio (2-13 maja 2011 r.) oraz o inicjatywie "Plan działań z Marrakech", realizowanej przez United Nations Environmental Programme, której przewodniczy jeden z liderów innowacyjnosci w gospodarowaniu odpadami – Finlandia.

Jaden z ważniejszych tematów – finansowanie zielonych inwestycji poprzez wsparcie NFOŚiGW dla projektów z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii omówił Mariusz Popiołek, główny specjalista w Departamencie Klimatu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

O zrównoważonym rozwoju w Sali Kolumnowej Sejmu
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Otwarcie konferencji, przemawia Krzysztof Masiuk

Budownictwo zrównoważone to również jedno z większych wyzwań dla producentów materiałów budowlanych. Wiele udało się już osiągnąć, pokazane podczas konferencji materiały izolacyjne (prezentacja Henryka Kwapisza z ISOVER Saint-Gobain Construction Products Polska), energooszczedne okna (prezentacja Piotra Michalika z firmy FAKRO) czy systemy dachów zielonych (prezentacja Pawła Kożuchowskiego z Laboratoruim Dachów Zielonych) lub nowe ekologiczne nawierzchnie wodoprzepuszczalne (prezentacja Roberta Czarneckiego prezesa firmy HanzaVia Polska) pokazują, że nowoczesna technika budowlana jest obecna w Polsce i warto z niej korzystać.

Brakuje jednak edukacji w tym zakresie. W Sali Kolumnowej Sejmu również nie było zbyt wielu architektów, samorządowców, kierowników działów inwestycji obiektów użyteczności publicznej, zarządców nieruchomości, przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, deweloperów, inwestorów czy planistów z pionów techniczno-budowlanych firm prowadzących własne inwestycje a więc tych przedstawicieli sektora budowlanego i energetycznego, którzy w swojej codziennej pracy powinni wdrażać najnowsze proekologiczne rozwiązania.

Warto jednak podejmować wszelkie starania by kompleksowo edukować społeczeństwo w tym zakresie. Konferencji, które dotyczą zrównoważonego rozwoju i praktycznych zagadnień związanych z jego wdrażaniem może i powinno być więc jak najwięcej. Brakuje bowiem informacji dotyczących wymogów i regulacji prawnych nowoczesnego eko-projektowania, prezentacji i porównania proponowanych technologii i materiałów ekologicznych, wykorzystania odnawialnych źródeł energii w budynkach czy możliwości finansowania/dofinansowania inwestycji zrównoważonych.
Służyć temu będą kolejne edycje konferencji "Budujemy eko-logicznie".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej