O inwestycjach w energetyce

2010-06-03 10:26
Panel dyskusyjny Inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne odbył się 2 czerwca 2010 r. w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Autor: Ministerstwo Gospodarki Panel dyskusyjny "Inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne" odbył się 2 czerwca 2010 r. w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Inwestycje w nowe moce wytwórcze, sieci przesyłowe i dystrybucyjne w sektorze elektroenergetycznym i paliwowym oraz koszty wdrożenia energetyki jądrowej w Polsce to główne tematy poruszane podczas panelu dyskusyjnego "Inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne". W dyskusji, która odbyła się 2 czerwca 2010 r. w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, udział wzięła wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska.

Panel dyskusyjny Inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne odbył się 2 czerwca 2010 r. w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Autor: Ministerstwo Gospodarki

- Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce to ogromna inwestycja. Obecnie nakłady na 1 MW zainstalowanej mocy szacuje się na 3-3,5 mln euro – powiedziała pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej. - Inwestor musi brać pod uwagę także koszty związane z tworzeniem całej infrastruktury prawnej i instytucjonalnej dla sektora jądrowego - dodała.

Zobacz koniecznie: Polskie elektrownie jądrowe będą bezpieczne

Zdaniem wiceminister wysokie koszty nie odstraszają jednak potencjalnych inwestorów.
- Od samego początku staramy się o jak największe zaangażowanie krajowego przemysłu w proces wdrażania energetyki jądrowej w Polsce – powiedziała wiceminister Trojanowska. - Zainteresowanie firm energią atomową zwiastuje wręcz pewien boom inwestycyjny w sektorze – zauważyła.
Zwróciła jednak uwagę, że do realizacji tego typu przedsięwzięć konieczny jest wysoki poziom kompetencji i doświadczenia oraz wielka doza odpowiedzialności.

Zobacz koniecznie: Gdzie powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa?

Wiceminister gospodarki podkreśliła, że budowę elektrowni musi poprzedzić okres pracochłonnych przygotowań, od których będzie zależeć powodzenie całego przedsięwzięcia.
- Rolą państwa na tym etapie jest stworzenie, jak najlepszych warunków funkcjonowania sektora w długiej perspektywie czasowej, obejmującej budowę, eksploatację, ale również likwidację elektrowni jądrowej oraz składowanie wypalonego paliwa - wyjaśniła.

Zobacz koniecznie: Ministerstwo Gospodarki i Państwowa Agencja Atomistyki przygotują nowe Prawo atomowe

Ponadto wiceminister Trojanowska przypomniała, że MG przygotowuje obecnie Program Polskiej Energetyki Jądrowej oraz niezbędne dla funkcjonowania sektora regulacje prawne.
– Pracujemy m.in. nad ustawą wspomagającą proces inwestycyjny. Chcemy, aby inwestor od samego początku wiedział, w jakich ramach prawnych ma się poruszać – powiedziała wiceszefowa MG. - Stabilne regulacje ułatwią znalezienie doświadczonych i pewnych partnerów do realizacji tego przedsięwzięcia.

Potrzebę formułowania przejrzystych regulacji sygnalizowali także przedstawiciele firm komercyjnych. Odpowiedź na pytania o wielkość inwestycji firmy uzależniają m.in. od interpretacji przepisów dotyczących przydziału darmowych uprawnień do emisji CO2. Zwracają także uwagę, iż nieprecyzyjne regulacje sektora energetycznego podnoszą poziom ryzyka inwestycji w tej branży.

Wiceprezes zarządu PSE Operator Władysław Skomudek poinformował, iż ze składanych przez firmy energetyczne wniosków o przyłączenie do sieci przesyłowej wynika, że w najbliższych 7 latach powstanie w Polsce ok. 6 tys. MW mocy pochodzących z energetyki wiatrowej oraz ok. 5 tys. MW ze źródeł konwencjonalnych.
– Będzie to wymagało przygotowania odpowiedniej infrastruktury – powiedział.
Z myślą o tym oraz o energetyce jądrowej, PSE Operator zaplanował budowę 1,5 tys. km sieci wysokich i najwyższych napięć.

Inwestycje w infrastrukturę przesyłową planują także podmioty sektora paliwowego.
– Na logistykę naftową w Polsce przeznaczymy w najbliższych 5-7 latach ok. 2 mld zł – poinformował prezes zarządu PERN Przyjaźń Robert Soszyński.
Jak zapewnił, dzięki Naftoportowi nasz kraj ma możliwość odbioru dostaw ropy naftowej z każdego kierunku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany