O inwestycjach w energetyce

2010-06-03 10:26
Panel dyskusyjny Inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne odbył się 2 czerwca 2010 r. w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Autor: Ministerstwo Gospodarki Panel dyskusyjny "Inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne" odbył się 2 czerwca 2010 r. w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Inwestycje w nowe moce wytwórcze, sieci przesyłowe i dystrybucyjne w sektorze elektroenergetycznym i paliwowym oraz koszty wdrożenia energetyki jądrowej w Polsce to główne tematy poruszane podczas panelu dyskusyjnego "Inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne". W dyskusji, która odbyła się 2 czerwca 2010 r. w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, udział wzięła wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska.

Panel dyskusyjny Inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne odbył się 2 czerwca 2010 r. w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Autor: Ministerstwo Gospodarki

- Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce to ogromna inwestycja. Obecnie nakłady na 1 MW zainstalowanej mocy szacuje się na 3-3,5 mln euro – powiedziała pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej. - Inwestor musi brać pod uwagę także koszty związane z tworzeniem całej infrastruktury prawnej i instytucjonalnej dla sektora jądrowego - dodała.

Zobacz koniecznie: Polskie elektrownie jądrowe będą bezpieczne

Zdaniem wiceminister wysokie koszty nie odstraszają jednak potencjalnych inwestorów.
- Od samego początku staramy się o jak największe zaangażowanie krajowego przemysłu w proces wdrażania energetyki jądrowej w Polsce – powiedziała wiceminister Trojanowska. - Zainteresowanie firm energią atomową zwiastuje wręcz pewien boom inwestycyjny w sektorze – zauważyła.
Zwróciła jednak uwagę, że do realizacji tego typu przedsięwzięć konieczny jest wysoki poziom kompetencji i doświadczenia oraz wielka doza odpowiedzialności.

Zobacz koniecznie: Gdzie powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa?

Wiceminister gospodarki podkreśliła, że budowę elektrowni musi poprzedzić okres pracochłonnych przygotowań, od których będzie zależeć powodzenie całego przedsięwzięcia.
- Rolą państwa na tym etapie jest stworzenie, jak najlepszych warunków funkcjonowania sektora w długiej perspektywie czasowej, obejmującej budowę, eksploatację, ale również likwidację elektrowni jądrowej oraz składowanie wypalonego paliwa - wyjaśniła.

Zobacz koniecznie: Ministerstwo Gospodarki i Państwowa Agencja Atomistyki przygotują nowe Prawo atomowe

Ponadto wiceminister Trojanowska przypomniała, że MG przygotowuje obecnie Program Polskiej Energetyki Jądrowej oraz niezbędne dla funkcjonowania sektora regulacje prawne.
– Pracujemy m.in. nad ustawą wspomagającą proces inwestycyjny. Chcemy, aby inwestor od samego początku wiedział, w jakich ramach prawnych ma się poruszać – powiedziała wiceszefowa MG. - Stabilne regulacje ułatwią znalezienie doświadczonych i pewnych partnerów do realizacji tego przedsięwzięcia.

Potrzebę formułowania przejrzystych regulacji sygnalizowali także przedstawiciele firm komercyjnych. Odpowiedź na pytania o wielkość inwestycji firmy uzależniają m.in. od interpretacji przepisów dotyczących przydziału darmowych uprawnień do emisji CO2. Zwracają także uwagę, iż nieprecyzyjne regulacje sektora energetycznego podnoszą poziom ryzyka inwestycji w tej branży.

Wiceprezes zarządu PSE Operator Władysław Skomudek poinformował, iż ze składanych przez firmy energetyczne wniosków o przyłączenie do sieci przesyłowej wynika, że w najbliższych 7 latach powstanie w Polsce ok. 6 tys. MW mocy pochodzących z energetyki wiatrowej oraz ok. 5 tys. MW ze źródeł konwencjonalnych.
– Będzie to wymagało przygotowania odpowiedniej infrastruktury – powiedział.
Z myślą o tym oraz o energetyce jądrowej, PSE Operator zaplanował budowę 1,5 tys. km sieci wysokich i najwyższych napięć.

Inwestycje w infrastrukturę przesyłową planują także podmioty sektora paliwowego.
– Na logistykę naftową w Polsce przeznaczymy w najbliższych 5-7 latach ok. 2 mld zł – poinformował prezes zarządu PERN Przyjaźń Robert Soszyński.
Jak zapewnił, dzięki Naftoportowi nasz kraj ma możliwość odbioru dostaw ropy naftowej z każdego kierunku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej