Polskie elektrownie jądrowe będą bezpieczne

2010-04-28 12:33
Konferencja Czarnobyl lekcją dla energetyki jądrowej w Polsce (22 kwietnia 2010 r.)
Autor: Ministerstwo Gospodarki

"Rozwój technologii nuklearnych po 1986 r. sprawił, że awaria analogiczna do tej w Czarnobylu, jest dziś fizycznie niemożliwa" – zapewniał dr Andrzej Strupczewski podczas konferencji prasowej "Czarnobyl lekcją dla energetyki jądrowej w Polsce". Konferencję w Centrum Prasowym PAP zorganizowało 22 kwietnia br. Stowarzyszenie Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej (SEREN).

Konferencja Czarnobyl lekcją dla energetyki jądrowej w Polsce (22 kwietnia 2010 r.)
Autor: Ministerstwo Gospodarki

Radziecki reaktor na Ukrainie był zbudowany na wzór konstrukcji wojskowych produkujących pluton klasy militarnej.
- Podczas awarii jego moc rosła, a w 1986 r. wzrosła aż 1000-krotnie w ciągu 13 sekund, powodując stopienie rdzenia – wyjaśniał dr Strupczewski. - W reaktorach III generacji, jakie będą budowane w Polsce, w razie awarii jego moc maleje, a następnie reaktor samoczynnie się wyłącza. W nowoczesnych elektrowniach tego typu reaktory są umieszczane w potężnych obudowach bezpieczeństwa. Nawet w przypadku największej awarii ludność poza promieniem 800 m od reaktora może spać spokojnie. Betonowe płaszcze ochronne wytrzymają nawet uderzenie samolotu wojskowego lub pasażerskiego.

Zobacz koniecznie: Gdzie powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa?

Z przytoczonych przez profesora Zbigniewa Jaworowskiego analiz wynika, że dawka promieniowania jaką otrzymali w pierwszym roku po awarii mieszkańcy półkuli północnej wyniosła 0,045 mSv, czyli mniej niż 2% średniej rocznej naturalnej dawki (2,4 mSv/rok).
- Częstość zachorowań na nowotwory wśród mieszkańców rosyjskich terenów silnie skażonych pyłem z Czarnobyla, jest nawet niższa niż całej populacji Rosji - dodał profesor Jaworski.
Twierdzi, że podawane w mediach informacje na temat tysięcy ofiar awarii, były czystą spekulacją opartą na tzw. założeniu LNT (ang.: linear non-threshold), według którego nawet najmniejsza, bliska zera, dawka promieniowania jonizującego może wywołać raka lub schorzenia genetyczne.

Zobacz koniecznie: Ministerstwo Gospodarki i Państwowa Agencja Atomistyki przygotują nowe Prawo atomowe

Wyniki badań wykazują, iż w obszarze niskich dawek promieniowania (poniżej 200 mSv/rok) nie występuje jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.
– Niewielkie dawki promieniowania mogą mieć wręcz dobroczynny wpływ na zdrowie w postaci spadku zachorowalności na nowotwory – mówił inż. Krzysztof Fornalski z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku. Przedstawił wyniki przeprowadzonych w Czarnobylu pomiarów, które wykazały, że na zdecydowanej większości obszaru strefy czarnobylskiej poziom promieniowania jest całkowicie bezpieczny i identyczny jak w Polsce – 0,25 µSv/h.

Jak zauważył dr Tadeusz Wójcik, katastrofa w Czarnobylu w znacznym stopniu wpłynęła na zahamowanie rozwoju energetyki jądrowej. Obserwuje się jednak powrót do tej technologii wytwarzania energii.
- Do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zwróciło się w ostatnim czasie aż 60 państw z prośbą o ocenę zasadności budowy elektrowni jądrowych - powiedział.
Na świecie budowane są obecnie 54 nowe bloki jądrowe.

Konferencja „Czarnobyl lekcją dla energetyki jądrowej w Polsce” została zorganizowana przez SEREN w związku z rozpoczęciem w Polsce przygotowań do budowy pierwszej elektrowni jądrowej.


W konferencji udział wzięli: prof. dr hab. Zbigniew Jaworowski - wieloletni przewodniczący Rady Naukowej Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej, kierujący akcją jodową w Polsce po awarii w Czarnobylu, doc. dr inż. Andrzej Strupczewski - ekspert Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i Komisji Europejskiej w sprawach bezpieczeństwa reaktorów, mgr inż. Krzysztof Fornalski - specjalista w zakresie skutków radiacyjnych małych dawek promieniowania, dr Tadeusz Wójcik - wieloletni doradca Dyrektora Generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej