Polskie elektrownie jądrowe będą bezpieczne

2010-04-28 12:33
Konferencja Czarnobyl lekcją dla energetyki jądrowej w Polsce (22 kwietnia 2010 r.)
Autor: Ministerstwo Gospodarki

"Rozwój technologii nuklearnych po 1986 r. sprawił, że awaria analogiczna do tej w Czarnobylu, jest dziś fizycznie niemożliwa" – zapewniał dr Andrzej Strupczewski podczas konferencji prasowej "Czarnobyl lekcją dla energetyki jądrowej w Polsce". Konferencję w Centrum Prasowym PAP zorganizowało 22 kwietnia br. Stowarzyszenie Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej (SEREN).

Konferencja Czarnobyl lekcją dla energetyki jądrowej w Polsce (22 kwietnia 2010 r.)
Autor: Ministerstwo Gospodarki

Radziecki reaktor na Ukrainie był zbudowany na wzór konstrukcji wojskowych produkujących pluton klasy militarnej.
- Podczas awarii jego moc rosła, a w 1986 r. wzrosła aż 1000-krotnie w ciągu 13 sekund, powodując stopienie rdzenia – wyjaśniał dr Strupczewski. - W reaktorach III generacji, jakie będą budowane w Polsce, w razie awarii jego moc maleje, a następnie reaktor samoczynnie się wyłącza. W nowoczesnych elektrowniach tego typu reaktory są umieszczane w potężnych obudowach bezpieczeństwa. Nawet w przypadku największej awarii ludność poza promieniem 800 m od reaktora może spać spokojnie. Betonowe płaszcze ochronne wytrzymają nawet uderzenie samolotu wojskowego lub pasażerskiego.

Zobacz koniecznie: Gdzie powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa?

Z przytoczonych przez profesora Zbigniewa Jaworowskiego analiz wynika, że dawka promieniowania jaką otrzymali w pierwszym roku po awarii mieszkańcy półkuli północnej wyniosła 0,045 mSv, czyli mniej niż 2% średniej rocznej naturalnej dawki (2,4 mSv/rok).
- Częstość zachorowań na nowotwory wśród mieszkańców rosyjskich terenów silnie skażonych pyłem z Czarnobyla, jest nawet niższa niż całej populacji Rosji - dodał profesor Jaworski.
Twierdzi, że podawane w mediach informacje na temat tysięcy ofiar awarii, były czystą spekulacją opartą na tzw. założeniu LNT (ang.: linear non-threshold), według którego nawet najmniejsza, bliska zera, dawka promieniowania jonizującego może wywołać raka lub schorzenia genetyczne.

Zobacz koniecznie: Ministerstwo Gospodarki i Państwowa Agencja Atomistyki przygotują nowe Prawo atomowe

Wyniki badań wykazują, iż w obszarze niskich dawek promieniowania (poniżej 200 mSv/rok) nie występuje jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.
– Niewielkie dawki promieniowania mogą mieć wręcz dobroczynny wpływ na zdrowie w postaci spadku zachorowalności na nowotwory – mówił inż. Krzysztof Fornalski z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku. Przedstawił wyniki przeprowadzonych w Czarnobylu pomiarów, które wykazały, że na zdecydowanej większości obszaru strefy czarnobylskiej poziom promieniowania jest całkowicie bezpieczny i identyczny jak w Polsce – 0,25 µSv/h.

Jak zauważył dr Tadeusz Wójcik, katastrofa w Czarnobylu w znacznym stopniu wpłynęła na zahamowanie rozwoju energetyki jądrowej. Obserwuje się jednak powrót do tej technologii wytwarzania energii.
- Do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zwróciło się w ostatnim czasie aż 60 państw z prośbą o ocenę zasadności budowy elektrowni jądrowych - powiedział.
Na świecie budowane są obecnie 54 nowe bloki jądrowe.

Konferencja „Czarnobyl lekcją dla energetyki jądrowej w Polsce” została zorganizowana przez SEREN w związku z rozpoczęciem w Polsce przygotowań do budowy pierwszej elektrowni jądrowej.


W konferencji udział wzięli: prof. dr hab. Zbigniew Jaworowski - wieloletni przewodniczący Rady Naukowej Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej, kierujący akcją jodową w Polsce po awarii w Czarnobylu, doc. dr inż. Andrzej Strupczewski - ekspert Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i Komisji Europejskiej w sprawach bezpieczeństwa reaktorów, mgr inż. Krzysztof Fornalski - specjalista w zakresie skutków radiacyjnych małych dawek promieniowania, dr Tadeusz Wójcik - wieloletni doradca Dyrektora Generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej