Nowe wieżowce w Warszawie. Co powstanie w najbliższych latach?

2012-02-08 15:02
Panorama Warszawy
Autor: PZ Studio

W Warszawie przybywa drapaczy chmur. Gigantyczne apartamentowce i biurowce wyrastają w centrum miasta w zaskakującym tempie. Lista nowych wieżowców jest imponująca, a już planowane są następne. Warszawa z roku na rok, zmienia się w polski Manhattan. Zobacz, jakie wysokościowce zyska stolica w kolejnych latach.

Do realizacji kolejnych inwestycji komercyjnych potrzeba czasu. Nowe biurowce powstaną w stolicy nie wcześniej niż za kilka lat. Co nie zmienia faktu, że inwestorzy już kupują działki i planują kolejne budowy. Zobacz, jakie ambitne projekty architektoniczne zostaną zrealizowane na mapie Warszawy w przeciągu najbiższych lat.

Kontrowersyjny wieżowiec na rogu Siennej i al. Jana Pawła II

Czy można wybudować wieżowiec na działce o szerokości niespełna 10 metrów? Okazuje się, że tak. Na 9,5 metrowym pasie gruntu (na rogu ulicy Siennej i alei Jana Pawła II), ma zostać wybudowany biurowiec z częścią mieszkalną. Inwestor, warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa Włodarzewska ma już warunki zabudowy, które pozwalają zbudować w tym miejscu nawet 120-metrową wieżę. Działka sąsiaduje z kamienicą, na ścianie której wymalowany jest dziś wielki mural autorstwa włoskiego artysty Blu.

Przypomnijmy, że ponad dekadę temu do podobnego przedsięwzięcia przymierzała się inna spółka, która planowała wybudować tutaj siedmiopiętrowy biurowiec. Wstępny projekt zakładał, że wygięty w kształt litry Lwieżowiec, będzie otaczał istniejącą kamienicę z dwóch stron. Inwestycja nie została zrealizowana pomimo, że inwestor dysponował pozwoleniem na budowę. Skończyło się na planach, a 9,5 metrowej szerokości „trawnik” przez lata otaczało blaszane ogrodzenie. Płot zniknął, gdy atrakcyją działkę wzdłuż al. Jana Pawła II zakupiła firma deweloperska Włodarzewska SA. Nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa, ale deweloper zlecił już projekt biurowca architekom z pracowni Kuryłowicz & Associates.

W budynku przy Siennej mają znaleźć się przede wszystkim biura. Jednak, nie tylko. Pierwsze dwie kondygnacje zajmą sklepy i dodatkowo  około 30 proc. wieży zajmą mieszkania. To jednak wstępne plany. Do konkretów droga daleka, bo w związku ze śmiercią Stefana Kuryłowicza prace nad projektem zostały na jakiś czas zawieszone. Teraz Włodarzewska SA chce do nich wrócić. Na razie pracownia przygotowała dwie koncepcje. Według pierwszej budynek ma 85 metrów wysokości. Dwie najniższe kondygnacje zajmują wąską działkę, a cztery pozostałe są lekko nadwieszone nad chodnikiem. Powyżej tej częścią ma powstać wieża, która jeszcze bardziej będzie wystawała poza granice działki. W drugiej wersji projekt jest jeszcze odważniejszy. Wieża ma 120 metrów wysokości i wspiera się na kilku potężnych kolumnach. Do jej realizacji konieczna byłaby więc potrzebna zgoda Zarządu Dróg Miejskich na zajęcie części chodnika. Na chwilę obecną termin realizacji inwestycji nie jest znany.

Typ obiektu: budynek mieszkalno-usługowy
Lokalizacja: róg ul. Siennej 45 i al. Jana Pawła II, Warszawa (woj. mazowieckie)
Stan inwestycji: planowana

Inwestor: Spółdzielnia Mieszkaniowa Włodarzewska SA
Projekt architektoniczny: Kuryłowicz & Associates
Wysokość obiektu: 85 lub 120 m

Wieżowiec przy ul. Siennej i al. Jana Pawła II
Autor: Kuryłowicz & Asscociates Wieżowiec przy ul. Siennej i Al. Jana Pawła II - wizualizacja

Mennica Polska inwestuje w biurowiec

Mennica Polska przedstawiła projekt zagospodarowania dwóch działek, znajdujących się w kwartale ulic: Prosta - Żelazna - Grzybowska - Waliców na warszawskiej Woli. Na ich terenie inwestor chce wybudować dwa budynki biurowo-usługowe.
Łączna powierzchnia obu działek to 18 500 m2. Obecnie na jednej z nich, przy ulicy Prostej znajduje się wybudowany w latach 50-tych budynek administracyjny Mennicy Polskiej oraz budynek produkcyjny spółki zależnej Mennica Metale Szlachetne. Natomiast na drugiej działce, w latach 90-tych, wybudowano obiekt, w którym wybijane są wszystkie polskie monety oraz monety dla innych krajów.
Mennica Polska na terenie działek, do których ma prawo użytkowania wieczystego, planuje wybudować zespół budynków biurowo-usługowych o całkowitej powierzchni ok. 103 000 m2. W pierwszej kolejności firma chce postawić 130-metrowy wieżowiec, przy ulicy Prostej. Firma złożyła już wniosek o wydanie warunków zabudowy. Drugi budynek o wysokości 50 m ma powstać przy skrzyżowaniu ulic Grzybowskiej i Żelaznej, w miejscu gdzie obecnie stoi hala fabryczna i biurowiec Mennicy. Ten projekt jednak to odległa przyszłość. - Nie występowaliśmy o warunki zabudowy, ponieważ znajduje się tu zakład menniczy, a ewentualna decyzja o jego przeniesieniu mogłaby wynikać z przyjęcia przez Polskę euro. Jeśli Mennica Polska biłaby te monety, to być może dopiero po tej operacji przenieślibyśmy zakład na ulicę Annopol. Tak więc, decyzja o tym kiedy powstanie nowy obiekt na drugiej działce, zależy od sytuacji z polskim euro, a budowa nowego zakładu na Annopolu i biurowca w miejscu dzisiejszego zakładu to sprawa lat - wyjaśnia Mariusz Przybylski, rzecznik prasowy Mennicy Polskiej. Inwestor zapowiedział, ze w ramach inwestycji odda miastu część działki, co umożliwiłoby połączenie ulicy Waliców z ulicą Prostą. Takie rozwiązanie odciążyłoby ulicę Żelazną. Za koncepcuję architektoniczną inwestycji odpowiada pracownia architektoniczna JEMS Architekci.

Typ obiektu: biurowce
Lokalizacja: ul. Prosta - Żelazna - Grzybowska, Warszawa (woj. mazowieckie)
Stan inwestycji: planowana
Wysokość obiektu przy ul. Prostej: 130 m
Wysokość obiektu u zbiegu ul. Żelaznej i Grzybowskiej: 50 m
Powierzchnia całkowita biurowców: 103 tys. m2

Inwestor: Mennica Polska SA
Projekt architektoniczny: JAMES Architekci

Budynek Mennicy Polskiej przy ulicy Prostej
Autor: Biuro Prasowe Mennicy Polskiej Widok ul. Prostej z lotu ptaka (po lewej projektowany budynek Mennicy Polskiej)
Wizualizacja biurowca na rogu ulic Grzybowskiej i Żelaznej
Autor: Biuro Prasowe Mennicy Polskiej Wizualizacja obiektu, który mógłby stanąć na rogu ulic Grzybowskiej i Żelaznej

BBI Development buduje biurowiec wspólnie z kurią

Fundusz inwestycyjny BBI Development wspólnie z Archidiecezją Warszawską chce budować 180-metrowy wieżowiec w ścisłym centrum miasta. Planowany wysokościowiec ma powstać u zbiegu ulicy Nowogrodzkiej i Emilii Plater (gdzie niegdyś znajdowała się stacja benzynowa). Działka należy do parafii Św. Barbary; obecnie jest tutaj parking.

Deweloper planuje, że przyszła inwestycja będzie wyższa o 40 metrów o hotelu Marriott i budynku Intraco, a architektonicznie będzie nawiązywała do przedwojennej zabudowy. Spółka w sierpniu 2011 roku, informowała, że podpisała wstępną umowę z Archidiecezją Warszawską, która ma umożliwić jej udział w budowie wieżowca. BBI Development wspólnie z Archidiecezją i parafią Św. Barbary w najbliższym czasie powoła spółkę celową, która będzie odpowiedzialna za realizację inwestycji. Większość udziałów (54,99 proc.) będzie miał w niej kościół. Na realizacje trzeba jeszcze poczekać. Zanim ruszy budowa, inwestor musi mieć zgodę władz m.st. Warszawy oraz... Watykanu.

Typ obiektu: biurowiec
Lokalizacja: róg ul. Emilii Plater i Nowogrodzkiej, Warszawa (woj. mazowieckie)
Stan inwestycji: planowana
Powierzchnia użytkowa 50 tys. m2
Wysokość obiektu]: 180 m

Inwestor: BBI Development SA i Archidiecezja Warszawska

Biurowiec zamiast hotelu Mercure

W samym sercu Warszawy, u zbiegu ulicy Grzybowskiej i al. Jana Pawła II, zostanie wybudowany 155-metrowy biurowiec klasy A. Obiekt stanie w miejscu hotelu Mercure. Przypomnijmy, że warszawski Hotel Marcure zakończył działalność 15 grudnia 2011 roku. Kielecki deweloper, Echo Investment kupił hotel od spółki Ravenna za kwotę 31 mln euro. Teraz na zakupionym terenie planuje wybudować wieżowiec. Deweloper ma już prawo wieczystego użytkowania gruntu. Na terenie o powierzchni 3 300 tys. m2 zostanie wybudowany biurowiec z lokalami usługowymi i parkingiem podziemnym. Przyszły obiekt będzie najwyższy budynkiem przy skrzyżowaniu, ulicy Grzybowskiej i Jana Pawła II, przy którym stoją już biurowiec PZU i hotel Westin. Na realizację inwestycji trzeba będzie jeszcze poczekać. W pierwszym etapie budowy Echo Investment musi rozebrać wzniesiony w latach 90. hotel Marcure.

Typ obiektu: biurowiec
Lokalizacja: zbieg ul. Grzybowskiej i Jana Pawła II
Stan inwestycji: planowana
Powierzchnia użytkowa: 50 tys. m2
Wysokość obiektu: 155 m

Inwestor: Echo Investment SA

Hotel Grand Mercure Warszawa
Autor: Orbis SA

Rondo ONZ z eleganckim drapaczem chmur

Office Tower Warsaw/Wieża UBS

W Warszawie przy Rondzie ONZ ma powstać nowy wieżowiec. Inwestycja zostanie zrealizowana na miejscu dawnego kompleksu Ilmet Office Building. Planowany obiekt będzie dwukrotnie wyższy od charakterystycznego budynku z logo Mercedesa. Jest pierwsza inwestycja w Warszawie, która zakłada wyburzenie biurowca, by w jego miejsce postawić inny. Warto zaznaczyć, że obecny budynek Ilmetu ma 83 m wysokości, a razem z logo - 103 metry.

Przeczytaj również: Warszawa: nowy wieżowiec przy rondzie ONZ projektuje Schmidt Hammer Lassen

Przyszły wieżowiec będzie miał kształt wygiętego łuku, który ma współgrać z narożnikiem ronda. Wymiarami ma być zbliżony do znajdującego się po drugiej stronie ulicy biurowca Rondo 1. Obiekt będzie miał prostą, przeszkloną fasadę. Biurowiec będzie miał prawie 200 metrów wysokości. Projekt przewiduje 5 kondygnacji podziemnych oraz od 22 (niższa wieża) do 47 (wyższa wieża) kondygnacji naziemnych. Rozpoczęcie budowy planowane jest w 2012 roku.

Warszawa: na miejscu biurowca Ilmet powstanie 200-metrowy wieżowiec
Autor: Schmidt Hammer Lassen Nowy wieżowiec przy rondzie ONZ w Warszawie zaprojektuje duńska pracownia architektoniczna Schmidt Hammer Lassen. Budynek powstanie w miejscu dotychczasowego Ilmetu

Wieżowiec Office Tower Warsaw/Wieża UBS został zaprojektowany przez pracownię Schmidt Hammer Lassen, w której powstało wiele ciekawych obiektów, m.in. budynek "The Crystal" dla Nykredit w Kopenhadze (Dania), centrum hotelowo-kongresowego z salą koncerową w Malmö (Szwecja) czy bibliotekę uniwersytecką w szkockim Aberdeen (Wielka Brytania).

Nazwa: Office Tower Warsaw/Wieża UBS
Lokalizacja: al. Jana Pawła II 15, Warszawa (woj. mazowieckie)
Stan inwestycji: planowana
Liczba kondygnacji: 5 podziemnych, 25 naziemnych
Powierzchnia całkowita: 60 tys. m2
Powierzchnia użytkowa: 52 tys. m2
Wysokość obiektu: ponad 200 m

Inwestor: UBS/Real Estate Management Services
Projekt architektoniczny: Schmidt Hammer Lassen

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej