Warszawa: nowy wieżowiec przy rondzie ONZ projektuje Schmidt Hammer Lassen

2011-11-23 16:24
Warszawa: na miejscu biurowca Ilmet powstanie 200-metrowy wieżowiec
Autor: Schmidt Hammer Lassen Nowy wieżowiec przy rondzie ONZ w Warszawie zaprojektuje duńska pracownia architektoniczna Schmidt Hammer Lassen. Budynek powstanie w miejscu dotychczasowego Ilmetu

Nowy wieżowiec w Warszawie zaprojektuje duńska pracownia Schmidt Hammer Lassen. Ponad 200-metrowy biurowiec stanie przy rondzie ONZ w miejscu dotychczasowego Ilmet Office Building.

Nowy wieżowiec w Warszawie

Kolejny wieżowiec w Warszawie zaprojektuje duńska pracownia Schmidt Hammer Lassen. Jak podaje UBS Real Estate Kapitalanlagegesellschaft mbH, widoczna na zdjęciu praca zwyciężyła w konkursie na projekt wieżowca biurowego w centrum Warszawy, przy rondzie ONZ. Ostateczna wersja projektu nowego biurowca ma być gotowa w połowie 2012 roku.

Przeszklony biurowiec pracowni Schmidt Hammer Lassen zamiast Ilmet Office Building

Nowy wieżowiec wybudowany zostanie przy rondzie ONZ w Warszawie, na miejscu obecnego budynku Ilmet Office Building. Ilmet kupił w 2005 roku UBS Real Estate Kapitalanlagegesellschaft mbH dla otwartego funduszu nieruchomościowego UBS (D) Euroinvest Immobilien (powiązanego ze szwajcarskiem bankiem UBS). Biurowiec będzie miał prawie 200 m wysokości (dokładnie 188 m) i 60 tys. metrów kwadratowych powierzchni całkowitej (52 tys. m2 powierzchni użytkowej). Projekt biurowca przewiduje 5 kondygnacji podziemnych oraz od 22 (najniższa wieża) do 47 (najwyższa wieża) kondygnacji naziemnych. Jego budowa miałaby się rozpocząć w 2012 roku.

W porównaniu z innymi pracami zwycięski projekt był unikalny i elegancki - informuje biuro prasowe funduszu. Przeszklony wieżowiec zrobił wrażenie wysoką jakością i innowacyjnością rozwiązań urbanistycznych, architektonicznych i technicznych.

Pracownia architektoniczna Schmidt Hammer Lassen jest autorem wielu ciekawych budynków w Europie (np. "Czarny diament" - budynek Biblioteki Królewskiej w Kopenhadze). W ostatnim czasie zaprojektowali między innymi nagradzany budynek "The Crystal" dla Nykredit w Kopenhadze (Dania), centrum hotelowo-kongresowego z salą koncerową (Congress Center) w Malmö (Szwecja), bibliotekę uniwersytecką w szkockim Aberdeen (Wielka Brytania) czy budynek Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze (Holandia). Pracownia była wielokrotnie nagradzana w konkursach architektonicznych.

Projekt wieżowca architektów z Chicago nie zyskał uznania inwetorów

Nad projektem nowego biurowca pracowali również architekci z Goettsch Partners z Chicago. Jednak ich projekt nie zyskał uznania inwetorów.

Zdjęcia makiety zabudowy rejonu ronda ONZ oraz wizualizacje projektu rozpowszechnił Steven Vance, bloger z Chicago interesujący się architekturą i komunikacją miejską. Podczas zwiedzania pracowni architektonicznej Goettsch Partners w Chicago zwrócił uwagę na przecięte liniami tramwajowymi rondo ONZ. Zrobił zdjęcia i wrzucił je do internetu, gdzie odnaleźli je miłośnicy wieżowców z polskiego forum dyskusyjnego.

Waszym zdaniem, który projekt jest lepszy - zwycięski "dyńczyków" czy przegrany "amerykanów"? Czy rzeczywiście przeszklony wieżowiec SHM jest unikalny i elegancki? 

Projekt biurowca USB Tower w Warszawie
Autor: Steven Vance Makieta i wizualizacja wieżowca zaprojektowanego przez pracownię Goettsch Partners z Chicago, który miałby stanąć w Warszawie przy Rondzie ONZ (zamiast biurowca Ilmet)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej