Warszawa: nowy wieżowiec przy rondzie ONZ projektuje Schmidt Hammer Lassen

2011-11-23 16:24
Warszawa: na miejscu biurowca Ilmet powstanie 200-metrowy wieżowiec
Autor: Schmidt Hammer Lassen Nowy wieżowiec przy rondzie ONZ w Warszawie zaprojektuje duńska pracownia architektoniczna Schmidt Hammer Lassen. Budynek powstanie w miejscu dotychczasowego Ilmetu

Nowy wieżowiec w Warszawie zaprojektuje duńska pracownia Schmidt Hammer Lassen. Ponad 200-metrowy biurowiec stanie przy rondzie ONZ w miejscu dotychczasowego Ilmet Office Building.

Nowy wieżowiec w Warszawie

Kolejny wieżowiec w Warszawie zaprojektuje duńska pracownia Schmidt Hammer Lassen. Jak podaje UBS Real Estate Kapitalanlagegesellschaft mbH, widoczna na zdjęciu praca zwyciężyła w konkursie na projekt wieżowca biurowego w centrum Warszawy, przy rondzie ONZ. Ostateczna wersja projektu nowego biurowca ma być gotowa w połowie 2012 roku.

Przeszklony biurowiec pracowni Schmidt Hammer Lassen zamiast Ilmet Office Building

Nowy wieżowiec wybudowany zostanie przy rondzie ONZ w Warszawie, na miejscu obecnego budynku Ilmet Office Building. Ilmet kupił w 2005 roku UBS Real Estate Kapitalanlagegesellschaft mbH dla otwartego funduszu nieruchomościowego UBS (D) Euroinvest Immobilien (powiązanego ze szwajcarskiem bankiem UBS). Biurowiec będzie miał prawie 200 m wysokości (dokładnie 188 m) i 60 tys. metrów kwadratowych powierzchni całkowitej (52 tys. m2 powierzchni użytkowej). Projekt biurowca przewiduje 5 kondygnacji podziemnych oraz od 22 (najniższa wieża) do 47 (najwyższa wieża) kondygnacji naziemnych. Jego budowa miałaby się rozpocząć w 2012 roku.

W porównaniu z innymi pracami zwycięski projekt był unikalny i elegancki - informuje biuro prasowe funduszu. Przeszklony wieżowiec zrobił wrażenie wysoką jakością i innowacyjnością rozwiązań urbanistycznych, architektonicznych i technicznych.

Pracownia architektoniczna Schmidt Hammer Lassen jest autorem wielu ciekawych budynków w Europie (np. "Czarny diament" - budynek Biblioteki Królewskiej w Kopenhadze). W ostatnim czasie zaprojektowali między innymi nagradzany budynek "The Crystal" dla Nykredit w Kopenhadze (Dania), centrum hotelowo-kongresowego z salą koncerową (Congress Center) w Malmö (Szwecja), bibliotekę uniwersytecką w szkockim Aberdeen (Wielka Brytania) czy budynek Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze (Holandia). Pracownia była wielokrotnie nagradzana w konkursach architektonicznych.

Projekt wieżowca architektów z Chicago nie zyskał uznania inwetorów

Nad projektem nowego biurowca pracowali również architekci z Goettsch Partners z Chicago. Jednak ich projekt nie zyskał uznania inwetorów.

Zdjęcia makiety zabudowy rejonu ronda ONZ oraz wizualizacje projektu rozpowszechnił Steven Vance, bloger z Chicago interesujący się architekturą i komunikacją miejską. Podczas zwiedzania pracowni architektonicznej Goettsch Partners w Chicago zwrócił uwagę na przecięte liniami tramwajowymi rondo ONZ. Zrobił zdjęcia i wrzucił je do internetu, gdzie odnaleźli je miłośnicy wieżowców z polskiego forum dyskusyjnego.

Waszym zdaniem, który projekt jest lepszy - zwycięski "dyńczyków" czy przegrany "amerykanów"? Czy rzeczywiście przeszklony wieżowiec SHM jest unikalny i elegancki? 

Projekt biurowca USB Tower w Warszawie
Autor: Steven Vance Makieta i wizualizacja wieżowca zaprojektowanego przez pracownię Goettsch Partners z Chicago, który miałby stanąć w Warszawie przy Rondzie ONZ (zamiast biurowca Ilmet)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej