Nowe kadry dla budownictwa pod kontrolą

2013-01-14 16:30
Porozumienie PIIB z PZPB i ZG ZZDZ
Autor: PIIB Od lewej: Andrzej Piłat (ZG ZZDZ), Andrzej Roch Dobrucki (PIIB) i Marek Michałowski ( PZPB)

Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB) nie poprzestaje w działaniach na rzecz poprawy kwalifikacji kadr dla budownictwa. Niedawno izba podpisała porozumienie w sprawie programów nauczania z Komisją Akredytacyjną Uczelni Technicznych, a ostatnio do tej "koalicji" dołączył Zarząd Główny Związku Zakładów Doskonalenia Zawodowego oraz Polski Związek Pracodawców Budownictwa (PZPB).

Są to kolejne organizacje, które chcą włączyć się w proces poprawiania jakości kształcenia kadr dla budownictwa, tak na poziomie uczelni technicznych jak na poziomie zawodowym o średnim. Chodzi tu przede wszystkim o to, by programy nauczania odpowiadały bieżącym potrzebom budownictwa i wprowadzały jak najwięcej się da zajęć praktycznych.

– Odpowiednie standardy kształcenia kadr dla budownictwa, zarówno na poziomie zawodowym, średnim, jak i wyższym, oznaczają dopływ wykwalifikowanych pracowników na rynek pracy. A to ma zasadnicze znaczenie dla gospodarki – uważa Andrzej Roch Dobrucki, prezes PIIB.

W podpisanym porozumieniu Zarząd Główny Związku Zakładów Doskonalenia Zawodowego zobowiązał, że programy kształcenia przyszłych pracowników branży budowlanej będą uzgadniane z PZPB i PIIB. ZG ZZDZ zadeklarował również, że wśród słuchaczy z branży budowlanej i osób, które zdobyły umiejętności zawodowe na drodze nieformalnej, będzie propagował potwierdzanie nabytych umiejętności drogą egzaminów zawodowych przed branżową komisją egzaminacyjną.

PIIB i PZPB zgodnie potwierdziły, że będą się dzielić z ZG ZZDZ swoją wiedzą o kierunkach kształcenia kadr dla budownictwa, będą uczestniczyć w weryfikacji i aktualizacji programów kształcenia. Organizacje obiecały pomoc w dobieraniu autorów i recenzentów programów nauczania z zakresu budownictwa. Zaangażują się w prace komisji egzaminacyjnej, która będzie potwierdzała umiejętności zdobyte w zawodach budowlanych.

Porozumienie podpisali: Andrzej Piłat z Zarządu Głównego Związku Zakładów Doskonalenia Zawodowego, Andrzej Roch Dobrucki z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i Marek Michałowski z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej