Najpiękniejszy budynek mieszkalny na świecie jest w Chorzowie. Współczesna interpretacja śląskiego czworaka

Prestiżowy tytuł najpiękniejszego budynku mieszkalnego świata ma Villa Reden z Chorzowa. Villa jest budynkiem wielorodzinnym. Zaprojektował go Maciej Franta z pracowni Franta Group. Villa Reden znalazła się w finale konkursu International Architecture Adwards 2022, stając się tym samym najpiękniejszym budynkiem świata. Zobacz, jak wygląda najpiękniejszy budynek świata.
Villa Reden była jedyną realizacją z Polski w finale w International Architecture Awards 2022. W Villi znajduje się 8 mieszkań o powierzchni od 54 do 72 m², po 4 na każdej kondygnacji. Villa sąsiaduje m.in. z zabytkowym drewnianym kościołem św. Wawrzyńca, do którego nawiązuje swoją czarną fasadą. Budynek uniesiony jest na słupach, dzięki czemu w przyziemiu znaleziono miejsce dla samochodów.
O realizacji rok temu pisała Architektura-murator.
Architekt Maciej Franta o Villi Reden
Villa Reden zrealizowana została w 2020 roku. Do właściwego zrozumienia architektury budynku niezbędna jest nie tylko wiedza, jak on wygląda, ale w jakim kontekście i w jakim celu został zrealizowany.
Cenne pod względem historycznym, krajobrazowym i przyrodniczym otoczenie willi jest silnie związanym z nią tłem. Obiekt wznosi się na zalesionym terenie, w narożniku między spacerową alejką parkową a ulicą Lwowską. Tuż obok zlokalizowany jest budynek historyczny, nazywany kiedyś Pałacem Redena, zbudowany na przełomie XIX i XX wieku jako pawilon restauracji parkowej (w okresie międzywojennym bywał w nim prezydent Mościcki), a który w późnych latach 90. został przekształcony w słynną w całym regionie dyskotekę „Piramida”.
Po jej zamknięciu właścicielem obiektu została firma Webolit Polska, a budynek zaadaptowano na prestiżowe Redenberg Office. Trochę dalej znajduje się rozległy pawilon szkoły podstawowej oraz schowany wśród zieleni szary, betonowy bunkier zbudowany w latach 30. XX wieku jako schron bojowy Obszaru Warownego „Śląsk”. Po drugiej stronie ulicy Lwowskiej wznosi się czarny, zabytkowy, drewniany kościółek św. Wawrzyńca, osiedle niewysokich punktowych bloków mieszkaniowych z czasów PRL-u oraz zespół modernistycznych budynków z okresu międzywojnia.
Otoczenie wpłynęło na wysokość, artykulację elewacji, dobór materiałów i kolorystykę budynku.
Maciej Franta, tłumacząc genezę projektu, stwierdził, że bezpośrednią inspiracją dla jego pomysłu był park. Koncepcja budynku wynika z założenia, że mieszkanie powinno łączyć pragmatyczną użyteczność ze zmysłową przyjemnością. Na co dzień zaspokaja ono potrzeby funkcjonalne, podczas urlopu czy na wakacjach kojarzy się natomiast z przyjemnymi doznaniami, pięknym otoczeniem, bliskością natury, siedzeniem na rozległym tarasie kawiarni, odpoczynkiem w ogrodowej altanie, bujaniem się na hamaku, podróżą statkiem.
Villa Reden ma zatem łączyć cechy funkcjonalnego mieszkania z wrażeniami kojarzącymi się z wakacjami.
Mieszkanie w Villa Reden
Budynek złożony jest z czterech niezależnych segmentów otaczających wąski dziedziniec, z którego wchodzi się do klatek schodowych. Każdy z segmentów ułożony jest w taki sposób, by zapewnić mieszkańcom intymność i jak najlepsze doświetlenie pokoi.
Budynek przenika się z przyrodą. Podłogi w pokojach i na tarasach wyłożone są drewnianymi, szerokimi deskami, które doskonale harmonizują z pniami otaczających drzew, których gałęzie sięgają w głąb balkonów. Z mieszkania znajdującego się w narożniku budynku od strony zachodniej widać piękny drewniany kościółek i panoramę miasta. Z okien bocznych elewacji rozciąga się widok na park.
Intymność zapewniają mieszkańcom zasłony nieprzepuszczające światła, które spływają ze szczelin ukrytych w suficie. Zastosowane w mieszkaniach rozwiązania są takie same, różnią się tylko kolorystyką.
Widoczne w Villi Reden projektowanie powinno mieć pierwszorzędne znaczenie we współczesnej architekturze. Niestety dzisiaj o dostępności przestrzeni decydują wymogi ekonomiczne, a nie koncepcje architektoniczne. Dlatego otoczenie willi chowa się za ogrodzeniem, a sąsiedni zabytkowy pawilon mieści ekskluzywne biura, zamiast tętnić życiem parkowej kawiarni.
Nagroda dla najpiękniejszego budynku świata
Villa Reden jest doskonałym przykładem architektury projektowanej z poszanowaniem kontekstu historycznego i organicznie wpisującej się w przyrodę. Jej wartość potwierdzają nominacje do kilku prestiżowych nagród architektonicznych oraz otrzymanie Grand Prix DNA Paris Design Awards 2021 w kategorii architektura.
Poza tym Villa Reden w sierpniu tego roku otrzymała złoty medal w kategorii Architektura w ogólnoświatowym konkursie Urban Design & Architecture Design Awards 2022, organizowanym przez magazyn Architecture Press Release.
Wcześniej zdobył nagrody w World Design Awards 2021, Iconic Awards 2021, Architecture MasterPrize 2021, European Property Awards. Najpiękniejszy budynek świata został też uznany przez portal Arkitera.com za najczęściej oglądany zagraniczny projekt architektoniczny na podstawie ilości wyszukiwań w wyszukiwarce Google.



Źródło: Architektura-murator