Najbardziej efektywne energetycznie gminy w Polsce

2009-05-15 16:10
Laureaci III edycji Konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce
Autor: ROCKWOOL POLSKA Sp. z o.o. Laureaci III edycji "Konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce". Od lewej: przedstawiciel Kleczewa, Lublina i Bielska-Białej.

Bielsko-Biała, Lubin i Kleczew - zwyciężyły, odpowiednio w swoich kategoriach, w "Konkursie na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce". To już III edycja tego prestiżowego przedsięwzięcia, którego organizatorem jest Krajowa Agencja Poszanowania Energii, a partnerem – Rockwool Polska.

Celem konkursu jest promocja działań w zakresie racjonalnego gospodarowania energią na szczeblu gminy, a także popularyzacja wykorzystania przez nie innowacyjnych, energooszczędnych i proekologicznych rozwiązań technologicznych.
W III edycji przedsięwzięcia udział wzięło 55 gmin z całej Polski, z czego wymaganą dokumentację prawidłowo wypełniło 38. Łącznie zgłosiły one 162 projekty. Najwięcej z nich, bo aż 152 - dotyczyło budynków użyteczności publicznej, w których w ostatnich latach przeprowadzano działania zmniejszające zużycie energii (np. termomodernizację), 6 kolejnych opisywało modernizację oświetlenia ulicznego, a 4 - modernizację węzła cieplnego.

- Cieszy nas rosnące z roku na rok zainteresowanie konkursem. W III jego edycji, podobnie jak w poprzednich, najczęściej zgłaszanym przedsięwzięciem była termomodernizacja budynków gminnych, w szczególności oświatowych - zgłoszone projekty komentuje szefowa konkursu Urszula Ajersz, dyrektor ds. marketingu i PR Krajowej Agencji Poszanowania Energii. - Oznacza to, że gminy doceniają rolę i wagę tego niezwykle ważnego działania w uzyskaniu oszczędności energii.

Gminy biorące udział w konkursie, podzielone zostały na trzy kategorie pod względem liczby mieszkańców. Jury, na podstawie takich kryteriów, jak: procentowe zmniejszenie zużycia energii w 2008 roku względem roku 2006 oraz ilość zaoszczędzonej energii w 2008 roku względem roku 2006 (wartości rzeczywiste), wyłoniło odpowiednio następujących zwycięzców:

  • w kategorii powyżej 100 000 mieszkańców: miasto Bielsko-Biała (woj. śląskie), 
  • w kategorii od 30 000 do 100 000 mieszkańców: miasto Lubin (woj. dolnośląskie),
  • w kategorii do 30 000 mieszkańców: gmina Kleczew (woj. wielkopolskie).

Miastu Lubin przypadła również w udziale nagroda specjalna w postaci materiałów izolacyjnych o wartości 10 000 zł. Przyznała ją firma Rockwool Polska - jako główny partner konkursu.
- Celem nagrody jest podkreślenie wagi termoizolacji budynków przy zwiększaniu efektywności energetycznej, a także promowanie wiedzy związanej z ociepleniem budynków, jako jednego z najważniejszych czynników wpływających na oszczędność energii – komentuje Jacek Kieszkowski, dyrektor marketingu Rockwool Polska.

Pomysł "Konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce", którego organizatorem jest Krajowa Agencja Poszanowania Energii, powstał na bazie odbywającego się od wielu lat rankingu gmin w Danii. Jego celem, oprócz promocji działań w zakresie racjonalnego gospodarowania energią na szczeblu gminy, jest także pomoc w skutecznej wymianie informacji i doświadczeń pomiędzy gminami w zakresie podejmowanych energooszczędnych przedsięwzięć, w tym wykorzystania najlepszych praktyk oraz wdrażaniu wysokich standardów jakościowych w gospodarce energetycznej gmin. Do tej pory zostały przeprowadzone trzy edycje konkursu, od 2007 r. konkurs odbywa się w cyklu dwuletnim.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej