Najbardziej efektywne energetycznie gminy w Polsce

2009-05-15 16:10
Laureaci III edycji Konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce
Autor: ROCKWOOL POLSKA Sp. z o.o. Laureaci III edycji "Konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce". Od lewej: przedstawiciel Kleczewa, Lublina i Bielska-Białej.

Bielsko-Biała, Lubin i Kleczew - zwyciężyły, odpowiednio w swoich kategoriach, w "Konkursie na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce". To już III edycja tego prestiżowego przedsięwzięcia, którego organizatorem jest Krajowa Agencja Poszanowania Energii, a partnerem – Rockwool Polska.

Celem konkursu jest promocja działań w zakresie racjonalnego gospodarowania energią na szczeblu gminy, a także popularyzacja wykorzystania przez nie innowacyjnych, energooszczędnych i proekologicznych rozwiązań technologicznych.
W III edycji przedsięwzięcia udział wzięło 55 gmin z całej Polski, z czego wymaganą dokumentację prawidłowo wypełniło 38. Łącznie zgłosiły one 162 projekty. Najwięcej z nich, bo aż 152 - dotyczyło budynków użyteczności publicznej, w których w ostatnich latach przeprowadzano działania zmniejszające zużycie energii (np. termomodernizację), 6 kolejnych opisywało modernizację oświetlenia ulicznego, a 4 - modernizację węzła cieplnego.

- Cieszy nas rosnące z roku na rok zainteresowanie konkursem. W III jego edycji, podobnie jak w poprzednich, najczęściej zgłaszanym przedsięwzięciem była termomodernizacja budynków gminnych, w szczególności oświatowych - zgłoszone projekty komentuje szefowa konkursu Urszula Ajersz, dyrektor ds. marketingu i PR Krajowej Agencji Poszanowania Energii. - Oznacza to, że gminy doceniają rolę i wagę tego niezwykle ważnego działania w uzyskaniu oszczędności energii.

Gminy biorące udział w konkursie, podzielone zostały na trzy kategorie pod względem liczby mieszkańców. Jury, na podstawie takich kryteriów, jak: procentowe zmniejszenie zużycia energii w 2008 roku względem roku 2006 oraz ilość zaoszczędzonej energii w 2008 roku względem roku 2006 (wartości rzeczywiste), wyłoniło odpowiednio następujących zwycięzców:

  • w kategorii powyżej 100 000 mieszkańców: miasto Bielsko-Biała (woj. śląskie), 
  • w kategorii od 30 000 do 100 000 mieszkańców: miasto Lubin (woj. dolnośląskie),
  • w kategorii do 30 000 mieszkańców: gmina Kleczew (woj. wielkopolskie).

Miastu Lubin przypadła również w udziale nagroda specjalna w postaci materiałów izolacyjnych o wartości 10 000 zł. Przyznała ją firma Rockwool Polska - jako główny partner konkursu.
- Celem nagrody jest podkreślenie wagi termoizolacji budynków przy zwiększaniu efektywności energetycznej, a także promowanie wiedzy związanej z ociepleniem budynków, jako jednego z najważniejszych czynników wpływających na oszczędność energii – komentuje Jacek Kieszkowski, dyrektor marketingu Rockwool Polska.

Pomysł "Konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce", którego organizatorem jest Krajowa Agencja Poszanowania Energii, powstał na bazie odbywającego się od wielu lat rankingu gmin w Danii. Jego celem, oprócz promocji działań w zakresie racjonalnego gospodarowania energią na szczeblu gminy, jest także pomoc w skutecznej wymianie informacji i doświadczeń pomiędzy gminami w zakresie podejmowanych energooszczędnych przedsięwzięć, w tym wykorzystania najlepszych praktyk oraz wdrażaniu wysokich standardów jakościowych w gospodarce energetycznej gmin. Do tej pory zostały przeprowadzone trzy edycje konkursu, od 2007 r. konkurs odbywa się w cyklu dwuletnim.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej