Nadchodzi wichura! GUNB wydał pilny komunikat - 17 i 18 lutego będzie mocno wiać

2023-02-17 11:39
Silny wiatr wichura uszkodzony dom
Autor: Gettyimages IMGW ostrzega przed bardzo silnym wiatrem, który na północy kraju może rozpędzać się do 125 kilometrów na godzinę

W piątek i sobotę przez Polskę przejdzie cyklon. Synoptycy wydali alarmy pierwszego, drugiego, a nawet trzeciego stopnia. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GUNB), w związku z zagrożeniem silnym wiatrem, ostrzega właścicieli i zarządców obiektów budowlanych.

Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, niebezpiecznymi warunkami pogodowymi w piątek i sobotę, 17 i 18 lutego. Wydano alarmy pogodowe.

Alarmy trzeciego, najwyższego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują w województwach:

  • pomorskim
  • zachodniopomorskim

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 50-70 km/h, w porywach do 100 km/h w głębi lądu, do 125 km/h na wybrzeżu, z południa i zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy z piątku na sobotę i rano w sobotę.

Równie niebezpiecznie ma być w:

  • warmińsko-mazurskim,
  • podlaskim,
  • kujawsko-pomorskim,
  • lubuskim,
  • wielkopolskim
  • mazowieckim
  • łódzkim

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego pilnie wzywa właścicieli i zarządców obiektów budowlanych

Gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych mają niszczący wpływ na obiekty budowlane. Ich występowanie powoduje, że ryzyko uszkodzenia zabudowań również niespodziewanie rośnie.

Przez najbliższe doby cała Polska znajdzie się pod wpływem bardzo silnego wiatru, a miejscami nawet huraganu. Tym gwałtownym zjawiskom meteorologicznym mogą towarzyszyć równie gwałtowne opady śniegu i deszczu.

Takie warunki pogodowe mogą powodować uszkodzenia budynków i zrywanie dachów.

Właściciele i zarządcy obiektów budowlanych, mają obowiązek, zgodnie z przepisami art. 61 pkt 2 Prawa budowlanego, zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak m.in.: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego: "aby uniknąć potencjalnych zagrożeń, zwracam się do wszystkich zobowiązanych o bezzwłoczne spełnianie obowiązków wynikających z trudnej sytuacji i przepisów prawa."

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany